plasmaengineexplorer - en to hi translation catalogue (32 entries)

en: Expand All
hi: सभी फैलाएँ

en: Collapse All
hi: सभी समेंटें

en: Plasma Engine Explorer
hi: प्लाज़्मा इंजिन एक्सप्लोरर

en: Search
hi: ढूंढें

en: Type
hi: प्रकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
hi: मान

en: Get associated service
hi: संबद्ध सेवा पाएं

en: Update source now
hi: श्रोत अब अद्यतन करें

en: Remove source
hi: हटाएँ श्रोत

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
hi: प्लाज़्मा डाटा-इंजिन एक्सप्लोरर

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
hi[0]: %1 इंजिन - 1 डेटा श्रोत
hi[1]: %1 इंजिन - %2 डेटा श्रोत

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
hi: श्रोत नाम

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
hi: माँग पर अद्यतन

en: Search Columns
hi: खोज स्तम्भ

en: All Visible Columns
hi: सभी द्ष्टिगोचर स्तम्भ

en: S&earch:
hi: ढूंढें: (&e)

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
hi: प्लाज्मा डाटा-इंजिन द्वारा प्रकाशित डाटा एक्सप्लोर करें

en: (c) 2006, The KDE Team
hi: (c) 2006, केडीई टोली

en: Aaron J. Seigo
hi: एरॉन जे. सीगो

en: Author and maintainer
hi: लेखक तथा मेंटेनर

en: The desired height in pixels
hi: इच्छित ऊँचाई पिक्सेल में

en: The desired width in pixels
hi: इच्छित चौड़ाई पिक्सेल में

en: The desired x position in pixels
hi: इच्छित x स्थिति पिक्सेल में

en: The desired y position in pixels
hi: इच्छित y स्थिति पिक्सेल में

en: The data engine to use
hi: प्रयोग करने के लिए डेटा इंजन

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Start Operation
hi: ऑपरेशन प्रारंभ करें

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
hi: %1 सेवा ऐक्सप्लोरर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
hi: कुंजी

en: Operation Result
hi: ऑपरेशन परिणाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
hi: ऑपरेशन गिनती
