KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (59 entries)

en: Expand All
hu: Teljes kibontás

en: Collapse All
hu: Teljes összecsukás

en: Plasma Engine Explorer
hu: Böngésző Plasma-adatmodulokhoz

en: Search
hu: Keresés

en: DataSource/Key
hu: Adatforrás/Kulcs

en: Type
hu: Típus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
hu: Érték

en: Get associated service
hu: Kapcsolódó szolgáltatás kiválasztása

en: Get associated model
hu: Kapcsolódó modell kiválasztása

en: Update source now
hu: Forrássor frissítése

en: Remove source
hu: Törlés

en: <1 bit> | <%1 bits>
hu[0]: <1 bit>
hu[1]: <%1 bit>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
hu[0]: <1 bájt>
hu[1]: <%1 bájt>

en: <1 item> | <%1 items>
hu[0]: <1 elem>
hu[1]: <%1 elem>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
hu: <üres>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
hu: <nem megjeleníthető>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
hu[0]: <%1 elem>
hu[1]: <%1 elem>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
hu[0]: <%1 pár>
hu[1]: <%1 pár>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
hu: Böngésző Plasma-adatmodulokhoz

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
hu[0]: %1 - 1 adatforrás
hu[1]: %1 - %2 adatforrás

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
hu: Forrás

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
hu: Frissítés kérésre

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
hu: Frissítési időköz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
hu: Forráskérés

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
hu: A forrás szolgáltatása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
hu: Kérésszolgáltatás a forráshoz

en: Search Columns
hu: Keresési oszlopok

en: All Visible Columns
hu: Minden látható oszlop

en: S&earch:
hu: &Keresés:

en: No description available
hu: Nincs elérhető leírás

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
hu: A Plasma adatmodulok által publikált adatok áttekintése

en: (c) 2006, The KDE Team
hu: © A KDE fejlesztői, 2006.

en: Author and maintainer
hu: Szerző és karbantartó

en: Displays a list of known engines and their descriptions
hu: Kilistázza az ismert adatmodulokat és azok leírásait

en: The desired height in pixels
hu: A kívánt magasság képpontban

en: The desired width in pixels
hu: A kívánt szélesség képpontban

en: The desired x position in pixels
hu: A kívánt x pozíció képpontban

en: The desired y position in pixels
hu: A kívánt y pozíció képpontban

en: The data engine to use
hu: Adatmodul

en: The source to request
hu: A kért forrás

en: Update interval in milliseconds
hu: A frissítési időköz ezredmásodpercben

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
hu: Csak a szülőalkalmazáshoz társított adatmodulokat jeleníti meg; az adatmodul .desktop fájljának X-KDE-ParentApp bejegyzéshez rendeli hozzá

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
hu: Nem hajtódott végre érvényes modell. Ellenőrizze, hogy a modell elérhető-e ennek a forrásnak.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
hu: %1 modellböngésző

en: Start Operation
hu: Indítás

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
hu: Nem hajtódott végre érvényes szolgáltatás. Ellenőrizze, hogy a szolgáltatás elérhető-e ennek a forrásnak.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
hu: %1 szolgáltatásböngésző

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
hu: Modul: <b>%1</b>, forrás: <b>%2</b>, szolgáltatás: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
hu: Kulcs

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
hu: A(z) <b>„%1”</b> művelet hibát jelzett ennél a célnál: <b>„%2”</b>. <p>A hibaüzenet: <b>„%3: %4”</b></p>

en: Operation Result
hu: Eredmény

en: No response from job.
hu: A feladat nem válaszol.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
hu: A(z) <b>„%1”</b> művelet sikeresen végrehajtva ennél a célnál: <b>„%2”</b>. <p>Az eredmény:<b>„%3”</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
hu[0]: Egy művelet aktív…
hu[1]: %1 művelet aktív…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
hu: Műv&elet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
hu: Műveletszám

en: Data Engines
hu: Adatmodulok
