plasmaengineexplorer - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Expand All
id: Bentangkan Semua

en: Collapse All
id: Ciutkan Semua

en: Plasma Engine Explorer
id: Penjelajah Mesin Plasma

en: Search
id: Cari

en: Type
id: Tipe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
id: Nilai

en: Get associated service
id: Dapatkan layanan yang diasosiasikan

en: Get associated model
id: Dapatkan model yang diasosiasikan

en: Update source now
id: Perbarui sumber sekarang

en: Remove source
id: Hapus sumber

en: <1 bit> | <%1 bits>
id[0]: <1 bit>
id[1]: <%1 bit>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
id[0]: <1 byte>
id[1]: <%1 byte>

en: <1 item> | <%1 items>
id[0]: <1 butir>
id[1]: <%1 butir>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
id: <kosong>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
id: <tidak dapat didisplaikan>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
id: Penjelajah MesinData Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
id[0]: Mesin %1 - 1 sumber data
id[1]: Mesin %1 - %2 sumber data

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
id: Nama sumber

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
id: Perbarui sesuai permintaan

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en:  ms
id:  md

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
id: Perbarui Setiap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
id: Permintaan Sumber

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
id: Layanan untuk sumber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
id: Permintaan Layanan untuk Sumber

en: Search Columns
id: Cari Kolom

en: All Visible Columns
id: Semua Kolom Terlihat

en: S&earch:
id: C&ari:

en: No description available
id: Tak ada deskripsi yang tersedia

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
id: Jelajahi data yang dipublikasikan oleh MesinData Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
id: (c) 2006, Tim KDE

en: Author and maintainer
id: Penulis dan pengelola

en: Displays a list of known engines and their descriptions
id: Tampilkan senarai mesin yang dikenal dan deskripsi mereka

en: The desired height in pixels
id: Tinggi yang diinginkan dalam pixel

en: The desired width in pixels
id: Lebar yang diinginkan dalam pixel

en: The desired x position in pixels
id: Posisi x yang diinginkan dalam pixel

en: The desired y position in pixels
id: Posisi y yang diinginkan dalam pixel

en: The data engine to use
id: Mesin data yang digunakan

en: The source to request
id: Sumber untuk meminta

en: Update interval in milliseconds
id: Perbarui interval dalam milidetik

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
id: Hanya tampilkan mesin yang diasosiasikan dengan aplikasi induk; petakan ke entri X-KDE-ParentApp di file .desktop MesinData.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
id: Tada model absah yang dibalikkan. Verifikasi bahwa model tersedia untuk sumber ini.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
id: Penjelajah Model %1

en: Start Operation
id: Mulai Operasi

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
id: Tidak ada layanan absah yang dibalikkan. Verifikasi bahwa layanan tersedia untuk sumber ini.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
id: Penjelajah Layanan %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
id: Kunci

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
id: <b>'%1'</b> operasi dengan tujuan <b>'%2'</b> gagal. <p>Galat adalah: <b>'%3: %4'</b></p>

en: Operation Result
id: Hasil Operasi

en: No response from job.
id: Tak ada respon dari tugas.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
id: Operasi <b>'%1'</b> dengan tujuan <b>'%2'</b> kembali dengan sukses. <p>Hasilnya adalah: <b>'%3'</b></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
id: Opera&si:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
id: Hitungan operasi

en: Data Engines
id: Mesin Data
