plasmaengineexplorer - en to is translation catalogue (59 entries)

en: Expand All
is: Opna allt

en: Collapse All
is: Fella allt saman

en: Plasma Engine Explorer
is: Plasma vélakönnuður

en: Search
is: Leita

en: DataSource/Key
is: Gagnagjafi/Lykill

en: Type
is: Tegund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
is: Gildi

en: Get associated service
is: Ná í tengda þjónustu

en: Get associated model
is: Ná í tengda gerð

en: Update source now
is: Uppfæra upptök núna

en: Remove source
is: Fjarlægja upptök

en: <1 bit> | <%1 bits>
is[0]: <1 biti>
is[1]: <%1 bitar>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
is[0]: <1 bæti>
is[1]: <%1 bæti>

en: <1 item> | <%1 items>
is[0]: <1 atriði>
is[1]: <%1 atriði>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
is: <tómt>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
is: <ekki sýnanlegt>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
is[0]: <%1 atriði>
is[1]: <%1 atriði>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
is[0]: <%1 par>
is[1]: <%1 pör>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
is: Plasma gagnavélakönnuður

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
is[0]: %1 gagnavél - 1 gagnagjafi
is[1]: %1 gagnavél - %2 gagnagjafar

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
is: Upprunanafn

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
is: Uppfæra við beiðni

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
is: Uppfæra á

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
is: Upptök beiðni

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
is: Þjónusta fyrir upptök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
is: Beiðniþjónusta fyrir upptök

en: Search Columns
is: Leitardálkar

en: All Visible Columns
is: Allir sýnilegir dálkar

en: S&earch:
is: L&eita:

en: No description available
is: Engin lýsing tiltæk

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
is: Kanna gögn sem gefin eru út af Plasma gagnavélum

en: (c) 2006, The KDE Team
is: (c) 2006, KDE hópurinn

en: Author and maintainer
is: Höfundur og umsjónaraðili

en: Displays a list of known engines and their descriptions
is: Birtir lista yfir allar þekktar gagnavélar og lýsingar á þeim

en: The desired height in pixels
is: Valin hæð í dílum

en: The desired width in pixels
is: Valin breidd í dílum

en: The desired x position in pixels
is: Valin x staðsetning í dílum

en: The desired y position in pixels
is: Valin y staðsetning í dílum

en: The data engine to use
is: Gagnavélin sem á að nota

en: The source to request
is: Uppruni sem á að biðja um

en: Update interval in milliseconds
is: Uppfærslutíðni í sekúndum

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
is: Eingöngu sýna gagnavélar sem tengjast upprunalega forritinu (parent application); það samsvarar X-KDE-ParentApp færslunni í .desktop skrá viðkomandi gagnavélar.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
is: Engri gildri gerð var skilað. Staðfestu að gerðin sé tiltæk fyrir þessi upptök.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
is: %1 gerðarskoðari

en: Start Operation
is: Hefja aðgerð

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
is: Engri gildri þjónustu var skilað. Staðfestu að þjónusta sé tiltæk fyrir þessi upptök.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
is: %1 þjónustuskoðari

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
is: Gagnavél: <b>%1</b>; upptök: <b>%2</b>; þjónusta: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
is: Lykill

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
is: <b>'%1'</b> aðgerð með viðtökustaðinn <b>'%2'</b> mistókst. <p>Villan sem kom upp: <b>'%3: %4'</b></p>

en: Operation Result
is: Niðurstaða aðgerðar

en: No response from job.
is: Ekkert svar frá verki.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
is: <b>'%1'</b> aðgerð með viðtökustaðinn <b>'%2'</b> tókst. <p>Niðurstaðan var: <b>'%3'</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
is[0]: Ein virk aðgerð ...
is[1]: %1 virkar aðgerðir ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
is: &Aðgerð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
is: Fjöldi aðgerða

en: Data Engines
is: Gagnavélar
