plasmaengineexplorer - en to it translation catalogue (59 entries)

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Collapse All
it: Contrai tutto

en: Plasma Engine Explorer
it: Esploratore del motore di Plasma

en: Search
it: Cerca

en: DataSource/Key
it: Sorgente di dati/Chiave

en: Type
it: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
it: Valore

en: Get associated service
it: Ottieni il servizio associato

en: Get associated model
it: Ottieni il modello associato

en: Update source now
it: Aggiorna le sorgenti adesso

en: Remove source
it: Rimuovi sorgente

en: <1 bit> | <%1 bits>
it[0]: <1 bit>
it[1]: <%1 bit>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
it[0]: <1 byte>
it[1]: <%1 byte>

en: <1 item> | <%1 items>
it[0]: <1 elemento>
it[1]: <%1 elementi>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
it: <vuoto>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
it: <non visualizzabile>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
it[0]: <1 elemento>
it[1]: <%1 elementi>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
it[0]: <%1 coppia>
it[1]: <%1 coppie>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
it: Esploratore del motore dati di Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
it[0]: Motore %1 - una sorgente dati
it[1]: Motore %1 - sorgenti dati %2

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
it: Nome sorgente

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
it: Aggiornamento su richiesta

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
it: Aggiorna ogni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
it: Sorgente della richiesta

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
it: Servizio per sorgente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
it: Richiesta di servizio per sorgente

en: Search Columns
it: Cerca colonne

en: All Visible Columns
it: Tutte le colonne visibili

en: S&earch:
it: C&erca:

en: No description available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
it: Esplora i dati pubblicati dai motori di dati di Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
it: (c) 2006, La squadra KDE

en: Author and maintainer
it: Autore e responsabile

en: Displays a list of known engines and their descriptions
it: Visualizza un elenco di motori conosciuti e la loro descrizione

en: The desired height in pixels
it: L'altezza desiderata in pixel

en: The desired width in pixels
it: La larghezza desiderata in pixel

en: The desired x position in pixels
it: La posizione desiderata x in pixel

en: The desired y position in pixels
it: La posizione desiderata y in pixel

en: The data engine to use
it: Il motore dati da usare

en: The source to request
it: La sorgente da richiedere

en: Update interval in milliseconds
it: Intervallo di aggiornamento in millisecondi

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
it: Mostra solo i motori associati con le applicazioni genitrici; associa la voce X-KDE-ParentApp nel file .desktop del motore di dati.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
it: Non è stato restituito alcun modello valido. Verifica che un modello sia disponibile per questa sorgente.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
it: Esploratore del modello %1

en: Start Operation
it: Inizia operazione

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
it: Non è stato restituito alcun servizio valido. Verifica che un servizio sia disponibile per questa sorgente.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
it: Esploratore del servizio %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
it: Motore: <b>%1</b>; Sorgente: <b>%2</b>; Servizio <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
it: Chiave

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
it: L'operazione <b>«%1»</b> con destinazione <b>«%2»</b>. <p>L'errore è stato: <b>«%3: %4»</b></p>

en: Operation Result
it: Risultato dell'operazione

en: No response from job.
it: Nessuna risposta dall'operazione.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
it: L'operazione <b>«%1»</b> con destinazione <b>«%2»</b> è stata completata con successo. <p>Il risultato è stato: <b>«%3»</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
it[0]: Un'operazione attiva...
it[1]: %1 operazioni attive...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
it: Opera&zione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
it: Conteggio operazione

en: Data Engines
it: Motori di dati
