plasmoidviewer - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Run Plasma widgets in their own window
it: Esegui oggetti Plasma in una loro finestra

en: The name of the containment plugin
it: Il nome dell'estensione di contenimento

en: The name of the applet plugin
it: Il nome dell'estensione applicativa

en: The formfactor to use (horizontal, vertical, mediacenter, planar or application)
it: Il fattore di forma da usare (horizontal, vertical, mediacenter, planar o application)

en: The location constraint to start the Containment with (floating, desktop, fullscreen, topedge, bottomedge, leftedge, rightedge)
it: Il vincolo di posizione con cui avviare il contenitore (floating, desktop, fullscreen, topedge, bottomedge, leftedge, rightedge)

en: Set the x position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
it: Imposta la posizione X del visore di plasmoidi sul desktop Plasma

en: Set the y position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
it: Imposta la posizione Y del visore di plasmoidi sul desktop Plasma

en: Set the window size of the plasmoidview
it: Imposta le dimensioni della finestra del visore di plasmoidi

en: The size in kB to set the pixmap cache to
it: Le dimensioni in kB a cui impostare la cache di pixmap

en: The name of the theme which the shell will use
it: Il nome del tema da far usare alla shell

en: Data that should be passed to the applet as 'externalData' event
it: Dati da passare all'applet come evento di tipo «externalData»

en: Applet %1 does not exist.
it: Il programma %1 non esiste.

en: Containment %1 does not exist.
it: I contenitore %1 non esiste

[ctx: @title:window]
en: Save Screenshot
it: Salva schermata
