plasmaengineexplorer - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Collapse All
ja: すべてたたむ

en: Plasma Engine Explorer
ja: Plasma エンジンエクスプローラ

en: Search
ja: 検索

en: Type
ja: タイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
ja: 値

en: Update source now
ja: ソースを今更新

en: Remove source
ja: ソースを削除する

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
ja: <空>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
ja: <表示できません>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
ja: Plasma データエンジンエクスプローラ

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
ja[0]: %1 エンジン - データソース %2 個

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
ja: ソース名

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
ja: 要求時に更新

en: Search Columns
ja: 検索カラム

en: All Visible Columns
ja: 表示されている全カラム

en: S&earch:
ja: 検索(&E):

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
ja: Plasma データエンジンによって発行されたデータを調べる

en: (c) 2006, The KDE Team
ja: (c) 2006, KDE 開発チーム

en: Author and maintainer
ja: 作者とメンテナ

en: The desired height in pixels
ja: 高さをピクセルで指定

en: The desired width in pixels
ja: 幅をピクセルで指定

en: The desired x position in pixels
ja: x 座標をピクセルで指定

en: The desired y position in pixels
ja: y 座標をピクセルで指定

en: The data engine to use
ja: 使用するデータエンジン

en: Update interval in milliseconds
ja: 更新間隔をミリ秒で指定

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
ja: 不明

en: Start Operation
ja: 操作を開始

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
ja: %1 サービスエクスプローラ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
ja: キー

en: Operation Result
ja: 操作結果

en: No response from job.
ja: ジョブから応答がありません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
ja: 操作数

en: Data Engines
ja: データエンジン
