plasmaengineexplorer - en to nb translation catalogue (45 entries)

en: Expand All
nb: Fold ut alle

en: Collapse All
nb: Fold sammen alle

en: Plasma Engine Explorer
nb: Plasma Motorutforsker

en: Search
nb: Søk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
nb: Verdi

en: Get associated service
nb: Finn tilknyttet tjeneste

en: Update source now
nb: Oppdater kilden nå

en: Remove source
nb: Fjern kilde

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
nb: <tom>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
nb: <kan ikke vises>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
nb: Plasma Datamotor-utforsker

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
nb[0]: Motor %1 – 1 datakilde
nb[1]: Motor %1 – %2 datakilder

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
nb: Kildenavn

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
nb: Oppdater når det kreves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
nb: Be om kilde

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
nb: Tjeneste for kilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
nb: Be om tjeneste for kilde

en: Search Columns
nb: Søk i kolonner

en: All Visible Columns
nb: Alle synlige kolonner

en: S&earch:
nb: Sø&k:

en: No description available
nb: Ingen beskrivelse tilgjengelig

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
nb: Utforsk data som Plasma Datamotorene skaffer

en: (c) 2006, The KDE Team
nb: © 2006 KDE-laget

en: Author and maintainer
nb: Forfatter og vedlikeholder

en: Displays a list of known engines and their descriptions
nb: Viser en liste over kjente motorer og en beskrivelse av dem

en: The desired height in pixels
nb: Ønsket høyde i piksler

en: The desired width in pixels
nb: Ønsket bredde i piksler

en: The desired x position in pixels
nb: Ønsket x-posisjon i piksler

en: The desired y position in pixels
nb: Ønsket y-posisjon i piksler

en: The data engine to use
nb: Datamotor som skal brukes

en: The source to request
nb: Kilden det skal spørres etter

en: Update interval in milliseconds
nb: Oppdateringsintervall i millisekunder

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
nb: Vis bare motorer som er tilknyttet det overliggende programmet. Avbilder til oppføringa X-KDE-ParentApp i .desktop-fila til DataEngine.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Start Operation
nb: Start handling

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
nb: Ingen gyldig tjeneste ble returnert. Se til at en tjenste er tilgjengelig for denne kilden.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
nb: %1 Tjenesteutforsker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
nb: Nøkkel

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
nb: Handling <b>«%1»</b> med mål <b>«%2»</b> mislyktes. <p>Feilen var: <b>«%3: %4»</b></p>

en: Operation Result
nb: Resultat av handling

en: No response from job.
nb: Ikke noe svar fra jobben.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
nb: Handling <b>«%1»</b> med mål <b>«%2»</b> var vellykket. <p>Resultatet var: <b>«%3»</b></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
nb: Antall handlinger

en: Data Engines
nb: Datamotorer
