plasmaengineexplorer - en to nds translation catalogue (40 entries)

en: Expand All
nds: All utfoolden

en: Collapse All
nds: All infoolden

en: Plasma Engine Explorer
nds: Plasma-Karnkieker

en: Search
nds: Söken

en: Type
nds: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
nds: Weert

en: Get associated service
nds: Tohören Deenst halen

en: Update source now
nds: Born nu opfrischen

en: Remove source
nds: Born wegmaken

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
nds: <leddig>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
nds: <lett sik nich wiesen>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
nds: Plasma-Datenkarnkieker

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
nds[0]: %1 Karn - 1 Datenborn
nds[1]: %1 Karn - %2 Datenborns

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
nds: Bornnaam

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
nds: Op Befehl opfrischen

en: Search Columns
nds: Striepen dörkieken

en: All Visible Columns
nds: All sichtbor Striepen

en: S&earch:
nds: Sö&ken:

en: No description available
nds: Keen Beschrieven verföögbor

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
nds: De Daten vun Plasma-Datenkarns bekieken

en: (c) 2006, The KDE Team
nds: © 2006: De KDE-Koppel

en: Author and maintainer
nds: Autor un Pleger

en: Displays a list of known engines and their descriptions
nds: Wiest en List mit begäng Karns un ehr Beschrieven

en: The desired height in pixels
nds: De Hööchde in Pixels, de Du hebben wullt

en: The desired width in pixels
nds: De Breed in Pixels, de Du hebben wullt

en: The desired x position in pixels
nds: De Steed in X-Richt in Pixels, de Du hebben wullt

en: The desired y position in pixels
nds: De Steed in Y-Richt in Pixels, de Du hebben wullt

en: The data engine to use
nds: De Datenkarn, den Du bruken wullt

en: The source to request
nds: De Born, den Du hebben wullt

en: Update interval in milliseconds
nds: Opfrischtiet in Millisekunnen

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
nds: Bloots Karns wiesen, de dat Böverprogramm tohöört; is liek as de Indrag "X-KDE-ParentApp" binnen den Datenkarn sien .desktop-Datei.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Start Operation
nds: Akschoon opropen

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
nds: Nich begäng

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
nds: %1-Deenst-Kieker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
nds: Slötel

en: Operation Result
nds: Akschoon-Resultaat

en: No response from job.
nds: De Opgaav antert nich.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
nds: Akschonentall

en: Data Engines
nds: Datenkarns
