plasmaengineexplorer - en to nn translation catalogue (58 entries)

en: Expand All
nn: Fald ut alle

en: Collapse All
nn: Fald saman alle

en: Plasma Engine Explorer
nn: Plasma-utforskar

en: Search
nn: Søk

en: DataSource/Key
nn: Datakjelde/nøkkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
nn: Verdi

en: Get associated service
nn: Hent tilknytt teneste

en: Get associated model
nn: Hent tilknytt modell

en: Update source now
nn: Oppdater kjelda no

en: Remove source
nn: Fjern kjelda

en: <1 bit> | <%1 bits>
nn[0]: <1 bit>
nn[1]: <%1 bit>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
nn[0]: <1 byte>
nn[1]: <%1 byte>

en: <1 item> | <%1 items>
nn[0]: <1 element>
nn[1]: <%1 element>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
nn: <tom>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
nn: <kan ikkje visast>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
nn[0]: <%1 element>
nn[1]: <%1 element>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
nn[0]: <%1 par>
nn[1]: <%1 par>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
nn: Plasma datamotor-utforskar

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
nn[0]: Motor %1 – 1 datakjelde
nn[1]: Motor %1 – %2 datakjelder

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
nn: Kjeldenamn

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
nn: Oppdater ved førespurnad

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
nn: Oppdater kvart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
nn: Be om kjelde

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
nn: Teneste for kjelde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
nn: Be om teneste for kjelde

en: Search Columns
nn: Søk i kolonnar

en: All Visible Columns
nn: Alle synlege kolonnar

en: S&earch:
nn: Sø&k:

en: No description available
nn: Inga skildring tilgjengeleg

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
nn: Utforsk data publisert av Plasma-datamotorar

en: (c) 2006, The KDE Team
nn: © 2006 KDE-gruppa

en: Author and maintainer
nn: Utviklar og vedlikehaldar

en: Displays a list of known engines and their descriptions
nn: Viser ei liste over kjende datamotorar og tilhøyrande skildringar

en: The desired height in pixels
nn: Ønskt høgd i pikslar

en: The desired width in pixels
nn: Ønskt breidd i pikslar

en: The desired x position in pixels
nn: Ønskt vassrett plassering i pikslar

en: The desired y position in pixels
nn: Ønskt loddrett plassering i pikslar

en: The data engine to use
nn: Datamotoren som skal brukast

en: The source to request
nn: Kjelde det skal spørjast etter

en: Update interval in milliseconds
nn: Oppdateringsintervall i millisekund

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
nn: Vis berre motorar som er tilknytte eit forelderprogram. Dette er oppgjeve i X-KDE-ParentApp-oppføringa i .desktop-fila til datamotoren.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
nn: Ukjent

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
nn: Ingen gyldig modell vart returnert. Sjå til at ein modell er tilgjengeleg for denne kjelda.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
nn: %1-modellutforskar

en: Start Operation
nn: Start handlinga

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
nn: Ukjent

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
nn: Inga gyldig teneste vart returnert. Sjå til at ei teneste er tilgjengeleg for denne kjelda.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
nn: %1 tenesteutforsking

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
nn: Datamotor: <b>%1</b>; kjelde: <b>%2</b>; teneste: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
nn: Nøkkel

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
nn: Feil ved <b>«%1»</b>-operasjon med målet <b>%2</b>. <p>Feilmeldinga var: <b>«%3: %4»</b></p>

en: Operation Result
nn: Handlingsresultat

en: No response from job.
nn: Jobben svara ikkje.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
nn: <b>«%1»</b>-operasjon med målet <b>%2</b> vart utført. <p>Resultatet var: <b>«%3»</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
nn[0]: Éi handling vert utført …
nn[1]: %1 handlingar vert utførte …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
nn: &Operasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
nn: Handlingstal

en: Data Engines
nn: Datamotorar
