plasmaengineexplorer - en to pl translation catalogue (58 entries)

en: Expand All
pl: Rozwiń wszystkie

en: Collapse All
pl: Zwiń wszystkie

en: Plasma Engine Explorer
pl: Przeglądarka silnika Plazmy

en: Search
pl: Znajdź

en: DataSource/Key
pl: ŹródłoDanych/Klucz

en: Type
pl: Rodzaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
pl: Wartość

en: Get associated service
pl: Pobierz związaną usługę

en: Get associated model
pl: Pobierz skojarzony model

en: Update source now
pl: Uaktualniaj teraz źródło

en: Remove source
pl: Usuń źródło

en: <1 bit> | <%1 bits>
pl[0]: <1 bit>
pl[1]: <%1 bity>
pl[2]: <%1 bitów>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
pl[0]: <1 bajt>
pl[1]: <%1 bajty>
pl[2]: <%1 bajtów>

en: <1 item> | <%1 items>
pl[0]: <1 rzecz>
pl[1]: <%1 rzeczy>
pl[2]: <%1 rzeczy>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
pl: <pusty>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
pl: <nie pokazywane>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
pl[0]: <%1 rzecz>
pl[1]: <%1 rzeczy>
pl[2]: <%1 rzeczy>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
pl[0]: <%1 para>
pl[1]: <%1 pary>
pl[2]: <%1 par>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
pl: Przeglądarka silnika danych Plazmy

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
pl[0]: Silnik %1 - 1 źródło danych
pl[1]: Silnik %1 - %2 źródła danych
pl[2]: Silnik %1 - %2 źródeł danych

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
pl: Nazwa źródła

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
pl: Uaktualniaj na żądanie

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
pl: Uaktualniaj co

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
pl: Żądaj źródła

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
pl: Usługa dla źródła

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
pl: Żądaj usługi dla źródła

en: Search Columns
pl: Przeszukiwane kolumny

en: All Visible Columns
pl: Wszystkie widoczne kolumny

en: S&earch:
pl: &Znajdź:

en: No description available
pl: Brak opisu

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
pl: Przeglądaj dane udostępniane przez silniki danych Plazmy

en: Author and maintainer
pl: Autor i opiekun

en: Displays a list of known engines and their descriptions
pl: Pokazuje listę znanych silników i ich opisy

en: The desired height in pixels
pl: Wysokość w pikselach

en: The desired width in pixels
pl: Szerokość w pikselach

en: The desired x position in pixels
pl: Pozycja x w pikselach

en: The desired y position in pixels
pl: Pozycja y w pikselach

en: The data engine to use
pl: Silnik danych do użycia

en: The source to request
pl: Żądane źródło

en: Update interval in milliseconds
pl: Czas między uaktualnieniami, w milisekundach

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
pl: Pokazuje tylko silniki związane z programami; odpowiada X-KDE-ParentApp w pliku .desktop silnika.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
pl: Nie została zwrócona żaden prawidłowy model. Sprawdź czy jest dostępny model dla tego źródła.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
pl: Przeglądarka modeli %1

en: Start Operation
pl: Rozpocznij operację

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
pl: Nie została zwrócona żadna prawidłowa usługa. Zweryfikuj czy jest dostępna usługa dla tego źródła.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
pl: Przeglądarka usługi %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
pl: Silnik: <b>%1</b>; Źródło: <b>%2</b>; Usługa: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
pl: Klucz

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
pl: Operacja <b>'%1'</b> z celem <b>'%2'</b> zakończyła niepomyślnie. <p>Błędem było:<b>'%3: %4'</b></p>

en: Operation Result
pl: Wynik operacji

en: No response from job.
pl: Brak odpowiedzi od zadania.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
pl: Operacja <b>'%1'</b> z celem <b>'%2'</b> zakończyła pomyślnie. <p>Wynikiem było:<b>%3</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
pl[0]: Jedno bieżące działanie...
pl[1]: %1 bieżące działania...
pl[2]: %1 bieżących działań...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
pl: Ope&racja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
pl: Liczba operacji

en: Data Engines
pl: Silniki danych
