plasmaengineexplorer - en to pt translation catalogue (58 entries)

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Plasma Engine Explorer
pt: Explorador de Motores do Plasma

en: Search
pt: Procurar

en: DataSource/Key
pt: Fonte de Dados/Chave

en: Type
pt: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
pt: Valor

en: Get associated service
pt: Obter o serviço associado

en: Get associated model
pt: Obter o modelo associado

en: Update source now
pt: Actualizar a fonte agora

en: Remove source
pt: Remover a fonte

en: <1 byte> | <%1 bytes>
pt[0]: <%1 byte>
pt[1]: <%1 bytes>

en: <1 item> | <%1 items>
pt[0]: <%1 item>
pt[1]: <%1 itens>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
pt: <vazio>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
pt: <não apresentável>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
pt[0]: <%1 item>
pt[1]: <%1 itens>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
pt[0]: <%1 par>
pt[1]: <%1 pares>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
pt: Explorador de Motores de Dados do Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
pt[0]: %1 - 1 fonte de dados
pt[1]: %1 - %2 fontes de dados

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
pt: Nome da fonte

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
pt: Actualizar a pedido

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
pt: Actualizar a Cada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
pt: Origem do Pedido

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
pt: Serviço para a origem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
pt: Pedir o Serviço da Origem

en: Search Columns
pt: Procurar nas Colunas

en: All Visible Columns
pt: Todas as Colunas Visíveis

en: S&earch:
pt: P&rocurar:

en: No description available
pt: A descrição não está disponível

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
pt: Explorar os dados publicados pelos Motores de Dados do Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
pt: (c) 2006, A Equipa do KDE

en: Author and maintainer
pt: Autoria e manutenção

en: Displays a list of known engines and their descriptions
pt: Mostra uma lista com os motores conhecidos e as suas descrições

en: The desired height in pixels
pt: A altura desejada em pixels

en: The desired width in pixels
pt: A largura desejada em pixels

en: The desired x position in pixels
pt: A posição em X desejada em pixels

en: The desired y position in pixels
pt: A posição em Y desejada em pixels

en: The data engine to use
pt: O motor de dados a usar

en: The source to request
pt: A fonte a pedir

en: Update interval in milliseconds
pt: Intervalo de actualização em milisegundos

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
pt: Mostrar apenas os motores associados à aplicação-mãe; baseia-se no item 'X-KDE-ParentApp' do ficheiro '.desktop' do motor de dados.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
pt: Não foi devolvido nenhum modelo válido. Verifique se está disponível um modelo para esta origem.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
pt: Explorador do Modelo %1

en: Start Operation
pt: Iniciar a Operação

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
pt: Não foi devolvido nenhum serviço válido. Verifique se está disponível um serviço para esta origem.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
pt: Explorador do Serviço %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
pt: Motor: <b>%1</b>; Origem: <b>%2</b>; Serviço: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
pt: Chave

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
pt: A operação <b>%1</b> com o destino <b>%2</b> foi mal-sucedida.<p>O erro foi:<b>%3: %4</b></p>

en: Operation Result
pt: Resultado da Operação

en: No response from job.
pt: Sem resposta por parte da tarefa.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
pt: A operação <b>%1</b> com o destino <b>%2</b> foi bem-sucedida.<p>O resultado foi:<b>%3</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
pt[0]: Uma operação activa…
pt[1]: %1 operações activas…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
pt: &Operação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
pt: Número de operações

en: Data Engines
pt: Motores de Dados
