plasmoidviewer - en to pt translation catalogue (15 entries)

en: Plasmoidviewer
pt: Visualizador de Plasmóides

en: Run Plasma widgets in their own window
pt: Executar os elementos do Plasma na sua própria janela

en: The name of the containment plugin
pt: O nome do 'plugin' contentor

en: The name of the applet plugin
pt: O nome do 'plugin' da 'applet'

en: The formfactor to use (horizontal, vertical, mediacenter, planar or application)
pt: O factor de formato a usar (horizontal, vertical, multimédia, planar ou aplicação)

en: The location constraint to start the Containment with (floating, desktop, fullscreen, topedge, bottomedge, leftedge, rightedge)
pt: A restrição de localização com a qual iniciar o Contentor (flutuante, ecrã, ecrã completo, topo, fundo, esquerda, direita)

en: Set the x position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
pt: Define a posição em X do 'plasmoidviewer' no ecrã do Plasma

en: Set the y position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
pt: Define a posição em Y do 'plasmoidviewer' no ecrã do Plasma

en: Set the window size of the plasmoidview
pt: Define o tamanho da janela do plasmóide

en: The size in kB to set the pixmap cache to
pt: O tamanho em kB da 'cache' de imagens

en: The name of the theme which the shell will use
pt: O nome do tema que a consola irá usar

en: Data that should be passed to the applet as 'externalData' event
pt: Os dados que deverão ser passados à 'applet' como o evento 'externalData'

en: Applet %1 does not exist.
pt: A 'applet' %1 não existe.

en: Containment %1 does not exist.
pt: O contentor %1 não existe.

[ctx: @title:window]
en: Save Screenshot
pt: Gravar uma Fotografia
