plasmoidviewer - en to pt_BR translation catalogue (14 entries)

en: Run Plasma widgets in their own window
pt_BR: Executar os widgets do Plasma na sua própria janela

en: The name of the containment plugin
pt_BR: Nome do plugin do contêiner

en: The name of the applet plugin
pt_BR: Nome do plugin do miniaplicativo

en: The formfactor to use (horizontal, vertical, mediacenter, planar or application)
pt_BR: O formato a ser usado (horizontal, vertical, mediacenter, planar ou aplicativo)

en: The location constraint to start the Containment with (floating, desktop, fullscreen, topedge, bottomedge, leftedge, rightedge)
pt_BR: A restrição de localização para iniciar o contêiner com (floating, desktop, fullscreen, topedge, bottomedge, leftedge, rightedge)

en: Set the x position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
pt_BR: Define a posição X do plasmoidviewer na área de trabalho Plasma

en: Set the y position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
pt_BR: Define a posição Y do plasmoidviewer na área de trabalho Plasma

en: Set the window size of the plasmoidview
pt_BR: Define o tamanho da janela do plasmoide

en: The size in kB to set the pixmap cache to
pt_BR: O tamanho em kB do cache de imagens

en: The name of the theme which the shell will use
pt_BR: O nome do tema que o console irá usar

en: Data that should be passed to the applet as 'externalData' event
pt_BR: Dados que devem ser passados ​​para o applet como evento 'externalData'

en: Applet %1 does not exist.
pt_BR: O miniaplicativo %1 não existe.

en: Containment %1 does not exist.
pt_BR: O contêiner %1 não existe.

[ctx: @title:window]
en: Save Screenshot
pt_BR: Salvar captura de tela
