plasmaengineexplorer - en to ro translation catalogue (51 entries)

en: Expand All
ro: Desfășoară tot

en: Collapse All
ro: Restrânge tot

en: Plasma Engine Explorer
ro: Exploratorul de motor Plasma

en: Search
ro: Caută

en: Type
ro: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
ro: Valoare

en: Get associated service
ro: Preia serviciul asociat

en: Get associated model
ro: Obține modelul asociat

en: Update source now
ro: Actualizează sursa acum

en: Remove source
ro: Elimină sursa

en: <1 bit> | <%1 bits>
ro[0]: <1 bit>
ro[1]: <%1 biți>
ro[2]: <%1 de biți>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
ro[0]: <1 octet>
ro[1]: <%1 octeți>
ro[2]: <%1 de octeți>

en: <1 item> | <%1 items>
ro[0]: <1 element>
ro[1]: <%1 elemente>
ro[2]: <%1 de elemente>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
ro: <gol>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
ro: <neafișabil>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
ro: Exploratorul Motorului de date Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
ro[0]: Motorul %1 - 1 sursă de date
ro[1]: Motorul %1 - %2 surse de date
ro[2]: Motorul %1 - %2 de surse de date

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
ro: Numele sursei

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
ro: Actualizare la cerere

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
ro: Actualizare la fiecare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
ro: Sursa cererii

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
ro: Serviciu pentru sursă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
ro: Cere serviciu pentru sursă

en: Search Columns
ro: Coloane căutare

en: All Visible Columns
ro: Toate coloanele vizibile

en: S&earch:
ro: Ca&ută:

en: No description available
ro: Nicio descriere disponibilă

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
ro: Explorează datele publicate de Motoarele de date Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
ro: (c) 2006, Echipa KDE

en: Author and maintainer
ro: Autor și responsabil

en: Displays a list of known engines and their descriptions
ro: Arată lista motoarelor cunoscute și descrierea acestora

en: The desired height in pixels
ro: Înălțimea dorită, în pixeli

en: The desired width in pixels
ro: Lățimea dorită, în pixeli

en: The desired x position in pixels
ro: Poziția x dorită, în pixeli

en: The desired y position in pixels
ro: Poziția y dorită, în pixeli

en: The data engine to use
ro: Motorul de date de utilizat

en: The source to request
ro: Sursa de cerut

en: Update interval in milliseconds
ro: Interval de actualizare, în milisecunde

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
ro: Arată numai motoarele asociate cu aplicația-părinte; se mapează la înregistrarea X-KDE-ParentApp din fișierul .desktop al motorului de date.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
ro: Explorator de model %1

en: Start Operation
ro: Pornire operație

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
ro: Explorator servicii %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
ro: Cheie

en: Operation Result
ro: Rezultat operație

en: No response from job.
ro: Niciun răspuns de la sarcină.

en: One active operation… | %1 operations active…
ro[0]: O operație activă…
ro[1]: %1 operații active…
ro[2]: %1 de operații active…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
ro: &Operație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
ro: Contor operații

en: Data Engines
ro: Motoare de date
