plasmaengineexplorer - en to ru translation catalogue (60 entries)

en: Expand All
ru: Развернуть все

en: Collapse All
ru: Свернуть все

en: Plasma Engine Explorer
ru: Диспетчер Plasma

en: Search
ru: Поиск

en: DataSource/Key
ru: Источник данных / Ключ

en: Type
ru: Тип

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
ru: Значение

en: Get associated service
ru: Связанная служба

en: Get associated model
ru: Связанная модель данных

en: Update source now
ru: Обновить данные источника

en: Remove source
ru: Удалить источник

en: <1 bit> | <%1 bits>
ru[0]: <%1 бит>
ru[1]: <%1 бита>
ru[2]: <%1 бит>
ru[3]: <%1 бит>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
ru[0]: <%1 байт>
ru[1]: <%1 байта>
ru[2]: <%1 байт>
ru[3]: <%1 байт>

en: <1 item> | <%1 items>
ru[0]: <%1 поле>
ru[1]: <%1 поля>
ru[2]: <%1 полей>
ru[3]: <%1 поле>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
ru: <пусто>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
ru: <формат недоступен для просмотра>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
ru[0]: <%1 поле>
ru[1]: <%1 поля>
ru[2]: <%1 полей>
ru[3]: <%1 поле>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
ru[0]: <%1 пара>
ru[1]: <%1 пары>
ru[2]: <%1 пар>
ru[3]: <%1 пара>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
ru: Диспетчер данных Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
ru[0]: %1 — %2 источник
ru[1]: %1 — %2 источника
ru[2]: %1 — %2 источников
ru[3]: %1 — %2 источник

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
ru: Название источника

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
ru: Обновление по запросу

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en:  ms
ru:  мс

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
ru: Обновлять каждые

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
ru: Запросить источник

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
ru: Служба для источника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
ru: Запросить службу

en: Search Columns
ru: Поиск по столбцам

en: All Visible Columns
ru: Все видимые столбцы

en: S&earch:
ru: &Искать:

en: No description available
ru: Нет описания

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
ru: Просмотр данных, опубликованных поставщиками данных Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
ru: © Команда разработчиков KDE, 2006

en: Author and maintainer
ru: Автор и поддержка

en: Displays a list of known engines and their descriptions
ru: Выводит список доступных источников данных Plasma с описаниями

en: The desired height in pixels
ru: Высота в пикселах

en: The desired width in pixels
ru: Ширина в пикселах

en: The desired x position in pixels
ru: Позиция по горизонтали в пикселах

en: The desired y position in pixels
ru: Позиция по вертикали в пикселах

en: The data engine to use
ru: Используемый поставщик данных

en: The source to request
ru: Источник данных

en: Update interval in milliseconds
ru: Интервал обновления в миллисекундах

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
ru: Показать только поставщики Plasma, связанные с выбранным родительским приложением; соответствует параметру X-KDE-ParentApp в файле .desktop поставщика данных.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
ru: Неизвестный

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
ru: Не найдено корректных моделей данных. Проверьте наличие моделей данных у данного источника.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
ru: Модель данных %1

en: Start Operation
ru: Выполнить

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
ru: Неизвестная

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
ru: Подходящая служба не найдена. Проверьте наличие службы для данного источника.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
ru: Служба %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
ru: Поставщик данных: <b>%1</b>; источник: <b>%2</b>; служба: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
ru: Параметр

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
ru: Действие «<b>%1</b>» с назначением «<b>%2</b>» завершилось неудачей. <p>Ошибка: <b>%3: %4</b>.</p>

en: Operation Result
ru: Результат действия

en: No response from job.
ru: Нет ответа от задания.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
ru: Действие «<b>%1</b>» с назначением «<b>%2</b>» завершилось успешно. <p>Результат: «<b>%3</b>».</p>

en: One active operation… | %1 operations active…
ru[0]: Выполняется %1 действие...
ru[1]: Выполняется %1 действия...
ru[2]: Выполняется %1 действий...
ru[3]: Выполняется %1 действие...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
ru: &Действие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
ru: Количество действий

en: Data Engines
ru: Поставщики данных
