plasmaengineexplorer - en to sr@ijekavian translation catalogue (55 entries)

en: Expand All
sr@ijekavian: Рашири све

en: Collapse All
sr@ijekavian: Сажми све

en: Plasma Engine Explorer
sr@ijekavian: Плазмин истраживач мотора|/|$[својства ген 'Плазминог истраживача мотора'
               дат 'Плазмином истраживачу мотора'
               аку 'Плазмин истраживач мотора'
    ]

en: Search
sr@ijekavian: Тражи

en: Type
sr@ijekavian: тип

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
sr@ijekavian: вриједност

en: Get associated service
sr@ijekavian: Добави придружени сервис

en: Get associated model
sr@ijekavian: Добави придружени модел

en: Update source now
sr@ijekavian: Ажурирај извор сада

en: Remove source
sr@ijekavian: Уклони извор

en: <1 bit> | <%1 bits>
sr@ijekavian[0]: <%1 бит>
sr@ijekavian[1]: <%1 бита>
sr@ijekavian[2]: <%1 битова>
sr@ijekavian[3]: <%1 бит>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
sr@ijekavian[0]: <%1 бајт>
sr@ijekavian[1]: <%1 бајта>
sr@ijekavian[2]: <%1 бајтова>
sr@ijekavian[3]: <%1 бајт>

en: <1 item> | <%1 items>
sr@ijekavian[0]: <%1 ставка>
sr@ijekavian[1]: <%1 ставке>
sr@ijekavian[2]: <%1 ставки>
sr@ijekavian[3]: <%1 ставка>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
sr@ijekavian: <празно>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
sr@ijekavian: <неприказиво>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
sr@ijekavian: Истраживач плазма датомотора

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
sr@ijekavian[0]: Мотор „%1“ — %2 извора
sr@ijekavian[1]: Мотор „%1“ — %2 извора
sr@ijekavian[2]: Мотор „%1“ — %2 извора
sr@ijekavian[3]: Мотор „%1“ — %2 извора

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
sr@ijekavian: Име извора

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
sr@ijekavian: на захтјев

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
sr@ijekavian: Ажурирај сваких

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
sr@ijekavian: Затражи извор

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
sr@ijekavian: Сервис за извор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
sr@ijekavian: Затражи сервис за извор

en: Search Columns
sr@ijekavian: Претражи колоне

en: All Visible Columns
sr@ijekavian: све видљиве

en: S&earch:
sr@ijekavian: &Тражи:

en: No description available
sr@ijekavian: Опис није доступан

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
sr@ijekavian: Истражите податке које дојављују плазма датомотори

en: (c) 2006, The KDE Team
sr@ijekavian: © 2006, тим КДЕ‑а

en: Aaron J. Seigo
sr@ijekavian: Арон Џ. Сајго

en: Author and maintainer
sr@ijekavian: аутор и одржавалац

en: Displays a list of known engines and their descriptions
sr@ijekavian: Набраја познате моторе и даје њихове описе

en: The desired height in pixels
sr@ijekavian: Жељена висина у пикселима

en: The desired width in pixels
sr@ijekavian: Жељена ширина у пикселима

en: The desired x position in pixels
sr@ijekavian: Жељени X‑положај у пикселима

en: The desired y position in pixels
sr@ijekavian: Жељени Y‑положај у пикселима

en: The data engine to use
sr@ijekavian: Датомотор за покретање

en: The source to request
sr@ijekavian: Извор који се захтијева

en: Update interval in milliseconds
sr@ijekavian: Период ажурирања у милисекундама

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
sr@ijekavian: Прикажи само моторе придружене родитељском програму (мапира се на унос X-KDE-ParentApp у .десктоп фајлу датомотора)

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
sr@ijekavian: непознат

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
sr@ijekavian: Није враћен ниједан добар модел. Проверите да ли је за овај извор доступан неки модел.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
sr@ijekavian: Истраживач модела %1|/|Истраживач модела $[ген %1]

en: Start Operation
sr@ijekavian: Започни поступак

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
sr@ijekavian: непознат

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
sr@ijekavian: Није враћен ниједан добар сервис. Проверите да ли је за овај извор доступан неки сервис.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
sr@ijekavian: Истраживач сервиса %1|/|Истраживач сервиса $[ген %1]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
sr@ijekavian: кључ

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
sr@ijekavian: <p>Поступак <b>%1</b> са одредиштем <b>%2</b> није успео.</p><p>Пријављена грешка: <b>%3: %4</b></p>

en: Operation Result
sr@ijekavian: Резултат поступка

en: No response from job.
sr@ijekavian: Посао се не одазива.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
sr@ijekavian: <p>Поступак <b>%1</b> са одредиштем <b>%2</b> успешно је окончан.</p><p>Враћени резултат: <b>%3</b></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
sr@ijekavian: &Поступак:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
sr@ijekavian: Број поступака

en: Data Engines
sr@ijekavian: Датомотори
