org.kde.plasma.themeexplorer - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (62 entries)

en: Edit Colors
sr@ijekavianlatin: Uređivanje boja

en: Select Color
sr@ijekavianlatin: Izbor boje

en: Normal text
sr@ijekavianlatin: Običan tekst

en: Link
sr@ijekavianlatin: Veza

en: Visited Link
sr@ijekavianlatin: Posećena veza

en: Complementary colors area:
sr@ijekavianlatin: Zona komplementarnih boja:

en: Label
sr@ijekavianlatin: Etiketa

en: Text color:
sr@ijekavianlatin: Boja teksta:

en: Background color:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine:

en: Highlight color:
sr@ijekavianlatin: Boja isticanja:

en: Link color:
sr@ijekavianlatin: Boja veza:

en: Visited link color:
sr@ijekavianlatin: Boja posećenih veza:

en: Button text color:
sr@ijekavianlatin: Boja teksta dugmeta:

en: Button background color:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine dugmeta:

en: Button mouse over color:
sr@ijekavianlatin: Boja dugmeta pod mišem:

en: Button focus color:
sr@ijekavianlatin: Boja fokusa dugmeta:

en: Text view text color:
sr@ijekavianlatin: Boja prikaza teksta:

en: Text view background color:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine prikaza teksta:

en: Text view mouse over color:
sr@ijekavianlatin: Boja prikaza teksta pod mišem:

en: Text view focus color:
sr@ijekavianlatin: Boja fokusa prikaza teksta:

en: Complementary text color:
sr@ijekavianlatin: Komplementarna boja teksta:

en: Complementary background color:
sr@ijekavianlatin: Komplementarna boja pozadine:

en: Complementary mouse over color:
sr@ijekavianlatin: Komplementarna boja pod mišem:

en: Complementary focus color:
sr@ijekavianlatin: Komplementarna boja fokusa:

en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: Option
sr@ijekavianlatin: Opcija

en: ToolButton
sr@ijekavianlatin: Dugme alatke

en: Button
sr@ijekavianlatin: Dugme

en: Tab1
sr@ijekavianlatin: Jezičak‑1

en: Tab2
sr@ijekavianlatin: Jezičak‑2

en: Tab3
sr@ijekavianlatin: Jezičak‑3

en: Text
sr@ijekavianlatin: Tekst

en: Checkbox
sr@ijekavianlatin: Kućica

en: Text input...
sr@ijekavianlatin: Unos teksta...

en: New Theme...
sr@ijekavianlatin: Nova tema...

en: Theme:
sr@ijekavianlatin: Tema:

en: Open Folder
sr@ijekavianlatin: Otvori fasciklu

en: Edit Metadata...
sr@ijekavianlatin: Uredi metapodatke...

en: Edit Colors...
sr@ijekavianlatin: Uredi boje...

en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

en: This is a readonly, system wide installed theme
sr@ijekavianlatin: Ova tema je samo za čitanje, instalirana za ceo sistem.

en: Preview:
sr@ijekavianlatin: Pregled:

en: Image path: %1
sr@ijekavianlatin: Putanja slike: %1

en: Description: %1
sr@ijekavianlatin: Opis: %1

en: Missing from this theme
sr@ijekavianlatin: Nedostaje u ovoj temi

en: Present in this theme
sr@ijekavianlatin: Prisutno u ovoj temi

en: Show Margins
sr@ijekavianlatin: Prikaži margine

en: Create with Editor...
sr@ijekavianlatin: Napravi uređivačem...

en: Open In Editor...
sr@ijekavianlatin: Otvori uređivačem...

en: New Theme
sr@ijekavianlatin: Nova tema

en: Edit Theme
sr@ijekavianlatin: Uređivanje teme

en: Warning: don't change author or license for themes you don't own
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: ne menjajte autora i licencu u temi koja nije vaša.

en: Theme Name:
sr@ijekavianlatin: Ime teme:

en: This theme name already exists
sr@ijekavianlatin: Istoimena tema već postoji.

en: Author:
sr@ijekavianlatin: Autor:

en: Email:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

en: License:
sr@ijekavianlatin: Licenca:

en: Website:
sr@ijekavianlatin: Veb sajt:

en: Plasma Theme Explorer
sr@ijekavianlatin: Istraživač plasma tema

en: The theme to open
sr@ijekavianlatin: Tema za otvaranje
