plasma_shell_org.kde.plasmoidviewershell - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (34 entries)

en: Keyboard shortcuts
sr@ijekavianlatin: Prečice sa tastature

en: Apply Settings
sr@ijekavianlatin: Primeniti postavke?

en: The settings of the current module have changed. Do you want to apply the changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Izmenjene su postavke tekućeg modula. Želite li da ih primenite ili odbacite?

en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

en: Apply
sr@ijekavianlatin: Primeni

en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: Left-Button
sr@ijekavianlatin: lijevo dugme

en: Right-Button
sr@ijekavianlatin: desno dugme

en: Middle-Button
sr@ijekavianlatin: srednje dugme

en: Vertical-Scroll
sr@ijekavianlatin: uspravno klizanje

en: Horizontal-Scroll
sr@ijekavianlatin: vodoravno klizanje

en: Add Action
sr@ijekavianlatin: Dodaj radnju

en: Layout:
sr@ijekavianlatin: Raspored:

en: Layout cannot be changed whilst widgets are locked
sr@ijekavianlatin: Raspored ne može da se izmeni dok su vidžeti zaključani

en: Wallpaper Type:
sr@ijekavianlatin: Tip tapeta:

en: This shortcut will activate the applet: it will give the keyboard focus to it, and if the applet has a popup (such as the start menu), the popup will be open.
sr@ijekavianlatin: Ova prečica će aktivirati aplet: daće mu fokus tastature i otvoriti iskakač (poput početnog menija), ako ga ima.

en: Wallpaper
sr@ijekavianlatin: Tapet

en: Mouse Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje mišem

en: Input Here
sr@ijekavianlatin: Unos ovde

en: FormFactors
sr@ijekavianlatin: Podloge

en: Planar
sr@ijekavianlatin: ravanska

en: Vertical
sr@ijekavianlatin: uspravna

en: Horizontal
sr@ijekavianlatin: vodoravna

en: Mediacenter
sr@ijekavianlatin: medija centar

en: Application
sr@ijekavianlatin: program

en: Location
sr@ijekavianlatin: Lokacija

en: Floating
sr@ijekavianlatin: plutajuće

en: Desktop
sr@ijekavianlatin: površ

en: Fullscreen
sr@ijekavianlatin: ceo ekran

en: Top Edge
sr@ijekavianlatin: gornja ivica

en: Bottom Edge
sr@ijekavianlatin: donja ivica

en: Left Edge
sr@ijekavianlatin: leva ivica

en: Right Edge
sr@ijekavianlatin: desna ivica

en: Configure Containment
sr@ijekavianlatin: Podesi sadržalac
