plasmaengineexplorer - en to sr@latin translation catalogue (55 entries)

en: Expand All
sr@latin: Raširi sve

en: Collapse All
sr@latin: Sažmi sve

en: Plasma Engine Explorer
sr@latin: Plasmin istraživač motora|/|$[svojstva gen 'Plasminog istraživača motora'
               dat 'Plasminom istraživaču motora'
               aku 'Plasmin istraživač motora'
    ]

en: Search
sr@latin: Traži

en: Type
sr@latin: tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
sr@latin: vrednost

en: Get associated service
sr@latin: Dobavi pridruženi servis

en: Get associated model
sr@latin: Dobavi pridruženi model

en: Update source now
sr@latin: Ažuriraj izvor sada

en: Remove source
sr@latin: Ukloni izvor

en: <1 bit> | <%1 bits>
sr@latin[0]: <%1 bit>
sr@latin[1]: <%1 bita>
sr@latin[2]: <%1 bitova>
sr@latin[3]: <%1 bit>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
sr@latin[0]: <%1 bajt>
sr@latin[1]: <%1 bajta>
sr@latin[2]: <%1 bajtova>
sr@latin[3]: <%1 bajt>

en: <1 item> | <%1 items>
sr@latin[0]: <%1 stavka>
sr@latin[1]: <%1 stavke>
sr@latin[2]: <%1 stavki>
sr@latin[3]: <%1 stavka>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
sr@latin: <prazno>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
sr@latin: <neprikazivo>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
sr@latin: Istraživač plasma datomotora

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
sr@latin[0]: Motor „%1“ — %2 izvora
sr@latin[1]: Motor „%1“ — %2 izvora
sr@latin[2]: Motor „%1“ — %2 izvora
sr@latin[3]: Motor „%1“ — %2 izvora

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
sr@latin: Ime izvora

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
sr@latin: na zahtev

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
sr@latin: Ažuriraj svakih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
sr@latin: Zatraži izvor

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
sr@latin: Servis za izvor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
sr@latin: Zatraži servis za izvor

en: Search Columns
sr@latin: Pretraži kolone

en: All Visible Columns
sr@latin: sve vidljive

en: S&earch:
sr@latin: &Traži:

en: No description available
sr@latin: Opis nije dostupan

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
sr@latin: Istražite podatke koje dojavljuju plasma datomotori

en: (c) 2006, The KDE Team
sr@latin: © 2006, tim KDE‑a

en: Aaron J. Seigo
sr@latin: Aron Dž. Sajgo

en: Author and maintainer
sr@latin: autor i održavalac

en: Displays a list of known engines and their descriptions
sr@latin: Nabraja poznate motore i daje njihove opise

en: The desired height in pixels
sr@latin: Željena visina u pikselima

en: The desired width in pixels
sr@latin: Željena širina u pikselima

en: The desired x position in pixels
sr@latin: Željeni X‑položaj u pikselima

en: The desired y position in pixels
sr@latin: Željeni Y‑položaj u pikselima

en: The data engine to use
sr@latin: Datomotor za pokretanje

en: The source to request
sr@latin: Izvor koji se zahteva

en: Update interval in milliseconds
sr@latin: Period ažuriranja u milisekundama

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
sr@latin: Prikaži samo motore pridružene roditeljskom programu (mapira se na unos X-KDE-ParentApp u .desktop fajlu datomotora)

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
sr@latin: nepoznat

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
sr@latin: Nije vraćen nijedan dobar model. Proverite da li je za ovaj izvor dostupan neki model.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
sr@latin: Istraživač modela %1|/|Istraživač modela $[gen %1]

en: Start Operation
sr@latin: Započni postupak

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
sr@latin: nepoznat

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
sr@latin: Nije vraćen nijedan dobar servis. Proverite da li je za ovaj izvor dostupan neki servis.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
sr@latin: Istraživač servisa %1|/|Istraživač servisa $[gen %1]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
sr@latin: ključ

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
sr@latin: <p>Postupak <b>%1</b> sa odredištem <b>%2</b> nije uspeo.</p><p>Prijavljena greška: <b>%3: %4</b></p>

en: Operation Result
sr@latin: Rezultat postupka

en: No response from job.
sr@latin: Posao se ne odaziva.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
sr@latin: <p>Postupak <b>%1</b> sa odredištem <b>%2</b> uspešno je okončan.</p><p>Vraćeni rezultat: <b>%3</b></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
sr@latin: &Postupak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
sr@latin: Broj postupaka

en: Data Engines
sr@latin: Datomotori
