plasmaengineexplorer - en to th translation catalogue (40 entries)

en: Expand All
th: ขยายรายการทั้งหมด

en: Collapse All
th: ยุบเก็บรายการทั้งหมด

en: Plasma Engine Explorer
th: ตัวเรียกดูหน่วยกลไกของพลาสมา

en: Search
th: ค้นหา

en: Type
th: ชนิด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
th: ค่า

en: Get associated service
th: รับค่าบริการที่กำหนดให้ใช้ด้วย

en: Update source now
th: ปรับปรุงแหล่งเดี๋ยวนี้

en: Remove source
th: เอาแหล่งออก

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
th: <ว่าง>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
th: <ไม่สามารถแสดงได้>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
th: ตัวเรียกดูหน่วยกลไกข้อมูลของพลาสมา

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
th[0]: กลไก %1 - %2 แหล่งข้อมูล

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
th: ชื่อแหล่ง

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
th: ปรับปรุงเมื่อมีความต้องการ

en: Search Columns
th: ค้นหาในคอลัมน์

en: All Visible Columns
th: คอลัมน์ที่ปรากฎทั้งหมด

en: S&earch:
th: ค้&นหา:

en: No description available
th: ไม่มีคำอธิบายอยู่

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
th: เรียกดูข้อมูลที่จัดทำโดยหน่วยกลไกข้อมูลของพลาสมา

en: (c) 2006, The KDE Team
th: สงวนลิขสิทธิ์ (c) 2006, กลุ่มผู้พัฒนา KDE

en: Author and maintainer
th: ผู้เขียนและผู้ดูแล

en: Displays a list of known engines and their descriptions
th: แสดงรายการของกลไกต่าง ๆ ที่รู้จักและคำอธิบายของมันด้วย

en: The desired height in pixels
th: ความสูงที่ต้องการ หน่วยเป็นพิกเซล

en: The desired width in pixels
th: ความกว้างที่ต้องการ หน่วยเป็นพิกเซล

en: The desired x position in pixels
th: พิกัด x ที่ต้องการ ค่าเป็นพิกเซล

en: The desired y position in pixels
th: พิกัด y ที่ต้องการ ค่าเป็นพิกเซล

en: The data engine to use
th: ส่วนกลไกข้อมูลที่ใช้

en: The source to request
th: แหล่งที่จะร้องขอไป

en: Update interval in milliseconds
th: ช่วงเวลาปรับปรุงข้อมูลหน่วยเป็นมิลลิวินาที

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
th: แสดงเฉพาะกลไกที่ถูกกำหนดให้กับโปรแกรมแม่ ซึ่งถูกจับคู่อยู่ในส่วน X-KDE-ParentApp ในแฟ้ม .desktop ของกลไกข้อมูล

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Start Operation
th: เริ่มปฏิบัติการ

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
th: ตัวเรียกดูบริการ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
th: คีย์

en: Operation Result
th: ผลของปฏิบัติการ

en: No response from job.
th: ไม่มีการตอบรับจากงาน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
th: นับปฏิบัติการ

en: Data Engines
th: กลไกข้อมูล
