plasmaengineexplorer - en to ug translation catalogue (40 entries)

en: Expand All
ug: ھەممىنى ياي

en: Collapse All
ug: ھەممىنى قاتلا

en: Plasma Engine Explorer
ug: پلازما ماتورى كۆرگۈ

en: Search
ug: ئىزدە

en: Type
ug: تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
ug: قىممەت

en: Get associated service
ug: مۇناسىۋەتلىك مۇلازىمەت ئال

en: Update source now
ug: مەنبەنى ھازىرلا يېڭىلا

en: Remove source
ug: مەنبەنى چىقىرىۋەت

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
ug: <قۇرۇق>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
ug: <كۆرسىتەلمەيدۇ>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
ug: پلازما سانلىق-مەلۇمات ماتورى كۆرگۈ

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
ug[0]: %1 ماتور - %2 سانلىق-مەلۇمات مەنبەسى

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
ug: مەنبە ئاتى

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
ug: ئىلتىماس بويىچە يېڭىلا

en: Search Columns
ug: ئىزدەش ئىستونى

en: All Visible Columns
ug: كۆرۈنگەن بارلىق ئىستونلار

en: S&earch:
ug: ئىزدە(&E):

en: No description available
ug: چۈشەندۈرۈشى يوق

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
ug: پلازما سانلىق-مەلۇمات موتورىدا ئېلان قىلغان سانلىق-مەلۇماتنى كۆزەت

en: (c) 2006, The KDE Team
ug: (c) 2006، The KDE ئەترىتى

en: Author and maintainer
ug: ئاپتور ۋە مەسئۇل كىشى

en: Displays a list of known engines and their descriptions
ug: مەلۇملۇق ماتور ۋە ئۇنىڭ چۈشەندۈرۈش تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ

en: The desired height in pixels
ug: چېكىت بىلەن ئىپادىلەنگەن ئارزۇ قىلغان ئېگىزلىك

en: The desired width in pixels
ug: چېكىت بىلەن ئىپادىلەنگەن ئارزۇ قىلغان كەڭلىك

en: The desired x position in pixels
ug: ئارزۇ قىلغان x ئورنىنىڭ پىكسېلى

en: The desired y position in pixels
ug: ئارزۇ قىلغان y ئورنىنىڭ پىكسېلى

en: The data engine to use
ug: ئىشلىتىدىغان سانلىق-مەلۇمات ماتورى

en: The source to request
ug: ئىلتىماس قىلغان مەنبە

en: Update interval in milliseconds
ug: مىللىسېكۇنتتا ئىپادىلەنگەن يېڭىلاش ئارىلىقى

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
ug: پەقەت ئاتا پروگراممىغا مۇناسىۋەتلىك موتورنىلا كۆرسىتىدۇ؛ سانلىق-مەلۇمات موتورىغا خەرىتىلەنگەن .desktop ھۆججەتتىكى X-KDE-ParentApp تۈرى.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Start Operation
ug: باشلا مەشغۇلاتى

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
ug: مۇلازىمەت كۆرگۈ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
ug: ئاچقۇچ

en: Operation Result
ug: مەشغۇلات نەتىجىسى

en: No response from job.
ug: ۋەزىپىدە ئىنكاس يوق.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
ug: مەشغۇلات سانى

en: Data Engines
ug: سانلىق-مەلۇمات ماتورى
