plasmaengineexplorer - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Expand All
uk: Розгорнути всі

en: Collapse All
uk: Згорнути всі

en: Plasma Engine Explorer
uk: Навігатор рушіїв Плазми

en: Search
uk: Пошук

en: DataSource/Key
uk: Джерело даних/Ключ

en: Type
uk: Тип

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
uk: Значення

en: Get associated service
uk: Отримати пов’язану службу

en: Get associated model
uk: Отримати пов’язану модель

en: Update source now
uk: Оновити джерело зараз

en: Remove source
uk: Вилучити джерело

en: <1 bit> | <%1 bits>
uk[0]: <%1 біт>
uk[1]: <%1 біти>
uk[2]: <%1 бітів>
uk[3]: <%1 біт>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
uk[0]: <%1 байт>
uk[1]: <%1 байти>
uk[2]: <%1 байтів>
uk[3]: <%1 байт>

en: <1 item> | <%1 items>
uk[0]: <%1 запис>
uk[1]: <%1 записи>
uk[2]: <%1 записів>
uk[3]: <%1 запис>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
uk: <немає>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
uk: <неможливо показати>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
uk[0]: <%1 запис>
uk[1]: <%1 записи>
uk[2]: <%1 записів>
uk[3]: <%1 запис>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
uk[0]: <%1 пара>
uk[1]: <%1 пари>
uk[2]: <%1 пар>
uk[3]: <%1 пара>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
uk: Розгляд рушія даних Плазми

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
uk[0]: Рушій %1 — %2 джерело даних
uk[1]: Рушій %1 — %2 джерела даних
uk[2]: Рушій %1 — %2 джерел даних
uk[3]: Рушій %1 — %2 джерело даних

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
uk: Назва джерела

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
uk: Оновлювати при запиті

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en:  ms
uk:  мс

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
uk: Інтервал оновлення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
uk: Запит щодо служби

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
uk: Служба для джерела

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
uk: Служба для джерела

en: Search Columns
uk: Стовпчики пошуку

en: All Visible Columns
uk: Всі видимі стовпчики

en: S&earch:
uk: &Шукати:

en: No description available
uk: Опис відсутній

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
uk: Розгляд даних опублікованих рушієм даних Плазми

en: (c) 2006, The KDE Team
uk: © Команда KDE, 2006

en: Author and maintainer
uk: Автор та супровід

en: Displays a list of known engines and their descriptions
uk: Показує список відомих рушіїв та їхні описи

en: The desired height in pixels
uk: Бажана висота в пікселях

en: The desired width in pixels
uk: Бажана ширина в пікселях

en: The desired x position in pixels
uk: Бажана позиція X в пікселях

en: The desired y position in pixels
uk: Бажана позиція Y в пікселях

en: The data engine to use
uk: Використовувати цей рушій даних

en: The source to request
uk: Джерело для запиту

en: Update interval in milliseconds
uk: Інтервал оновлення в мілісекундах

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
uk: Показувати лише рушії, пов’язані з батьківською програмою; визначається за допомогою запису X-KDE-ParentApp у файлі .desktop рушія даних.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
uk: Не повернуто коректної назви моделі. Перевірте, чи доступна модель для цього джерела.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
uk: Переглядач моделей %1

en: Start Operation
uk: Почати операцію

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
uk: Невідома

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
uk: Не повернуто коректної назви служби. Перевірте, чи доступна служба для цього джерела.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
uk: Переглядач служби %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
uk: Рушій даних: <b>%1</b>; джерело: <b>%2</b>; служба: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
uk: Ключ

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
uk: Операція <b>«%1»</b> з призначенням <b>«%2»</b> зазнала помилки. <p>Повідомлення про помилку:<b>«%3: %4»</b></p>

en: Operation Result
uk: Результат операції

en: No response from job.
uk: Завдання не відповідає.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
uk: Операція <b>«%1»</b> з призначенням <b>«%2»</b> завершилася вдало. <p>Повідомлення про результат:<b>«%3»</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
uk[0]: Активною є %1 дія…
uk[1]: Активними є %1 дії…
uk[2]: Активними є %1 дій…
uk[3]: Активною є одна дія…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
uk: Ді&я:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
uk: Кількість операцій

en: Data Engines
uk: Рушії даних
