plasma-settings - en to ca@valencia translation catalogue (130 entries)

en: Jan
ca@valencia: Gen.

en: Feb
ca@valencia: Febr.

en: Mar
ca@valencia: Mar.

en: Apr
ca@valencia: Abr.

en: May
ca@valencia: Mai.

en: Jun
ca@valencia: Jun.

en: Jul
ca@valencia: Jul.

en: Aug
ca@valencia: Ago.

en: Sep
ca@valencia: Set.

en: Oct
ca@valencia: Oct.

en: Nov
ca@valencia: Nov.

en: Dec
ca@valencia: Des.

en: Display
ca@valencia: Visualització

en: 24-Hour Format
ca@valencia: Format de 24 hores

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
ca@valencia: Si s'ha d'emprar el format de 24 hores en els rellotges.

en: Timezone
ca@valencia: Zona horària

en: Time and Date
ca@valencia: Data i l'hora

en: Automatic Time Synchronization
ca@valencia: Sincronització automàtica de la data i l'hora

en: Whether to set the time automatically.
ca@valencia: Si s'ha d'establir automàticament la data i l'hora.

en: Current Time
ca@valencia: Hora actual

en: Date
ca@valencia: Data

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
ca@valencia: Seleccioneu la zona horària

[ctx: @action:button]
en: Close
ca@valencia: Tanca

en: Pick Time
ca@valencia: Seleccioneu una hora

en: Pick Date
ca@valencia: Seleccioneu una data

en: Date and Time
ca@valencia: Data i hora

en: Unable to change NTP settings
ca@valencia: No s'han pogut canviar els paràmetres del NTP

en: Unable to set current time
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'hora actual

en: Unable to set timezone
ca@valencia: No s'ha pogut establir la zona horària

en: Your system time zone
ca@valencia: Zona horària del sistema

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
ca@valencia: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
ca@valencia: Alger

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
ca@valencia: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
ca@valencia: Atenes

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
ca@valencia: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
ca@valencia: Bakú

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
ca@valencia: Belgrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
ca@valencia: Berlín

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
ca@valencia: Bixkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
ca@valencia: Bogotà

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
ca@valencia: Brussel·les

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
ca@valencia: Bucarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
ca@valencia: El Caire

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
ca@valencia: Canàries

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
ca@valencia: Cap Verd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
ca@valencia: Caiena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
ca@valencia: Caiman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
ca@valencia: Central

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
ca@valencia: Nadal

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
ca@valencia: Comores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
ca@valencia: Copenhaguen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
ca@valencia: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
ca@valencia: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
ca@valencia: Damasc

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
ca@valencia: Dublín

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
ca@valencia: Dumont d'Urville

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
ca@valencia: Duixanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
ca@valencia: Pasqua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
ca@valencia: L'Aaiun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
ca@valencia: Fèroe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
ca@valencia: Galápagos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
ca@valencia: L'Havana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
ca@valencia: Hèlsinki

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
ca@valencia: Illa de Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
ca@valencia: Kamtxatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
ca@valencia: Katmandú

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
ca@valencia: Khartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
ca@valencia: Kíev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
ca@valencia: Calcata

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
ca@valencia: Lisboa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
ca@valencia: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
ca@valencia: Londres

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
ca@valencia: Luxemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
ca@valencia: Mahé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
ca@valencia: Marqueses

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
ca@valencia: Martinica

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
ca@valencia: Maurici

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
ca@valencia: Mazatlán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
ca@valencia: Mèrida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
ca@valencia: Ciutat de Mèxic

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
ca@valencia: Mogadiscio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
ca@valencia: Mònaco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
ca@valencia: Monròvia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
ca@valencia: Masqat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
ca@valencia: N'Djamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
ca@valencia: Nova York

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
ca@valencia: Nicòsia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
ca@valencia: Panamà

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
ca@valencia: Port-of-Spain

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
ca@valencia: Praga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
ca@valencia: Yangon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
ca@valencia: Reykjavík

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
ca@valencia: Riad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
ca@valencia: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
ca@valencia: Sakhalín

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
ca@valencia: Samarcanda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
ca@valencia: Sao Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
ca@valencia: Seül

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
ca@valencia: Xangai

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
ca@valencia: Singapur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
ca@valencia: Geòrgia del Sud

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
ca@valencia: Estocolm

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
ca@valencia: Sidney

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
ca@valencia: Tahití

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
ca@valencia: Taixkent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
ca@valencia: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
ca@valencia: Thimbu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
ca@valencia: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
ca@valencia: Tòquio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tortola
ca@valencia: Tórtola

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
ca@valencia: Trípoli

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
ca@valencia: Ulan Bator

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
ca@valencia: Uliànovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
ca@valencia: Vaticà

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
ca@valencia: Viena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
ca@valencia: Vílnius

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
ca@valencia: Varsòvia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
ca@valencia: Erevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
ca@valencia: Zuric

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
ca@valencia: Àfrica

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
ca@valencia: Amèrica

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
ca@valencia: Antàrtida

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
ca@valencia: Àsia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
ca@valencia: Atlàntic

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
ca@valencia: Austràlia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
ca@valencia: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
ca@valencia: Índic

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
ca@valencia: Pacífic
