plasma-settings - en to fi translation catalogue (161 entries)

en: Jan
fi: tammi

en: Feb
fi: helmi

en: Mar
fi: maalis

en: Apr
fi: huhti

en: May
fi: touko

en: Jun
fi: kesä

en: Jul
fi: heinä

en: Aug
fi: elo

en: Sep
fi: syys

en: Oct
fi: loka

en: Nov
fi: marras

en: Dec
fi: joulu

en: Display
fi: Näyttö

en: 24-Hour Format
fi: 24-tuntinen kello

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
fi: Käytetäänkö 24-tuntista kelloa.

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Time and Date
fi: Aika ja päiväys

en: Automatic Time Synchronization
fi: Ajan automaattinen synkronointi

en: Whether to set the time automatically.
fi: Asetetaanko aika automaattisesti.

en: Current Time
fi: Nykyinen aika

en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
fi: Valitse aikavyöhyke

[ctx: @action:button]
en: Close
fi: Sulje

en: Pick Time
fi: Valitse aika

en: Pick Date
fi: Valitse päivämäärä

en: Date and Time
fi: Aika ja päiväys

en: Unable to change NTP settings
fi: NTP-asetusten muuttaminen epäonnistui

en: Unable to set current time
fi: Nykyisen ajan asettaminen epäonnistui

en: Unable to set timezone
fi: Aikavyöhykkeen asettaminen epäonnistui

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
fi: Paikallinen

en: Your system time zone
fi: Järjestelmän aikavyöhyke

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
fi: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
fi: Alger

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
fi: Aqtaw

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
fi: Aqtöbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
fi: Araguaína

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
fi: Ašgabat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
fi: Astrahan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
fi: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
fi: Azorit

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
fi: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
fi: Belgrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
fi: Berliini

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
fi: Biškek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
fi: Bogotá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
fi: Bryssel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
fi: Bukarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
fi: Kairo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
fi: Kanariansaaret

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
fi: Cancún

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
fi: Kap Verde

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
fi: Keskellä

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
fi: Chişinău

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
fi: Joulusaari

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
fi: Kookossaaret

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
fi: Komorit

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
fi: Kööpenhamina

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
fi: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
fi: Cuiabá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
fi: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
fi: Damaskos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
fi: Dušanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
fi: Pääsiäissaari

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
fi: Eirunepé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
fi: Färsaaret

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
fi: Fidži

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
fi: Nuuk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
fi: Havanna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
fi: Hongkong

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
fi: Mansaari

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
fi: Kamtšatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
fi: Kašgar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kerguelen
fi: Kerguelensaaret

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
fi: Handyga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
fi: Afrikka/Khartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
fi: Kiova

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
fi: Kalkutta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
fi: Krasnojarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
fi: Lissabon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
fi: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
fi: Lontoo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
fi: Macao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
fi: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
fi: Malediivit

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mariehamn
fi: Maarienhamina

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
fi: Mazatlán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
fi: Mérida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
fi: Meksiko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
fi: Moskova

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
fi: Masqat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
fi: N'Djamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
fi: Nikosia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
fi: Nouméa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
fi: Pariisi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
fi: Praha

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
fi: Pjongjang

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
fi: Qızılorda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
fi: Réunion

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
fi: Riika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
fi: Riad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
fi: Rooma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
fi: Sahalin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
fi: Santarém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
fi: São Paulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
fi: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
fi: Soul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
fi: Etelä-Georgia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
fi: Saint Barthélemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
fi: Saint Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
fi: St. John’s

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
fi: Saint Kitts

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
fi: Saint Lucia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
fi: Saint Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
fi: Saint Vincent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
fi: Tukholma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
fi: Tallinna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
fi: Taškent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
fi: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
fi: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
fi: Tokio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
fi: Tucumán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
fi: Uljanovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
fi: Ürümqi

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-00:00
fi: UTC−00:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-01:00
fi: UTC−01:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-02:00
fi: UTC−02:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-03:00
fi: UTC−03:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-03:30
fi: UTC−03:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-04:00
fi: UTC−04:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-04:30
fi: UTC−04:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-05:00
fi: UTC−05:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-06:00
fi: UTC−06:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-07:00
fi: UTC−07:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-08:00
fi: UTC−08:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-09:00
fi: UTC−09:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-10:00
fi: UTC−10:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-11:00
fi: UTC−11:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-12:00
fi: UTC−12:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-13:00
fi: UTC−13:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-14:00
fi: UTC−14:00

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
fi: Užhorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
fi: Vatikaani

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
fi: Wien

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
fi: Vilna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
fi: Varsova

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
fi: Jakutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
fi: Jekaterinburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
fi: Jerevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
fi: Zaporižžia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
fi: Zürich

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
fi: Afrikka

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
fi: Amerikka

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
fi: Antarktis

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
fi: Aasia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
fi: Atlantti

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
fi: Eurooppa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
fi: Intian valtameri

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
fi: Tyynimeri
