plasma-settings - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: Never
fr: Jamais

en: Energy Settings
fr: Paramètres d'énergie

en: Battery Information
fr: Informations sur la batterie

en: Usage Graph
fr: Graphique d'utilisation

en: Information
fr: Informations

en: Is Rechargeable
fr: Est rechargeable

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Charge State
fr: État de charge

en: Not charging
fr: Non en charge

en: Charging
fr: En charge

en: Discharging
fr: En décharge

en: Fully charged
fr: Totalement chargée

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Current Charge
fr: Charge actuelle

en: Health
fr: Santé

en: Vendor
fr: Fabricant

en: Model
fr: Modèle

en: Serial Number
fr: Numéro de série

en: Technology
fr: Technologie

en: Lithium ion
fr: Ion lithium

en: Lithium polymer
fr: Polymère lithium

en: Lithium iron phosphate
fr: Lithium phosphate de fer

en: Lead acid
fr: Acide plomb

en: Nickel metal hydride
fr: Nickel hydrure métallique

en: Unknown technology
fr: Technologie inconnue

en: Devices
fr: Périphériques

en: Internal battery
fr: Batterie interne

en: UPS battery
fr: Batterie non interruptible

en: Monitor battery
fr: Batterie d'écran

en: Mouse battery
fr: Batterie de souris

en: Keyboard battery
fr: Batterie de clavier

en: PDA battery
fr: Batterie d'assistant personnel

en: Phone battery
fr: Batterie de téléphone

en: Unknown battery
fr: Batterie inconnue

[ctx: %1 is battery type, %2 is charge percent]
en: %1 %2 (Charging)
fr: %1 %2 (En charge)

en: Screen
fr: Écran

[ctx: Part of a sentence like 'Dim screen after 5 minutes']
en: Dim screen after
fr: Réduire la luminosité de l'écran après

[ctx: Part of a sentence like 'Turn off screen after 5 minutes']
en: Turn off screen after
fr: Éteindre l'écran après

[ctx: Part of a sentence like 'Suspend device after 5 minutes']
en: Suspend device after
fr: Mettre le périphérique en veille après
