plasma-settings - en to hu translation catalogue (157 entries)

en: Mar
hu: Márc

en: Apr
hu: Ápr

en: May
hu: Máj

en: Jun
hu: Jún

en: Jul
hu: Júl

en: Sep
hu: Szept

en: Oct
hu: Okt

en: Date
hu: Dátum

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
hu: Időzóna-választás

[ctx: @action:button]
en: Close
hu: Bezárás

en: Pick Time
hu: Válassza ki az időt

en: Pick Date
hu: Válassza ki a dátumot

en: Date and Time
hu: Dátum és idő

en: Unable to change NTP settings
hu: Nem lehet megváltoztatni az NTP beállításokat

en: Unable to set current time
hu: Nem lehet beállítani a jelenlegi időt

en: Unable to set timezone
hu: Nem lehet beállítani az időzónát

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
hu: Helyi

en: Your system time zone
hu: A rendszer időzónája

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
hu: Addisz-Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
hu: Áden

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
hu: Algír

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
hu: Almati

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
hu: Amszterdam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
hu: Anadír

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
hu: Aktau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
hu: Aktöbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
hu: Araguaína

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asmara
hu: Aszmara

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
hu: Asztrahán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
hu: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
hu: Atirau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
hu: Azori-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
hu: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
hu: Bahrein

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
hu: Bejrút

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
hu: Belgrád

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bratislava
hu: Pozsony

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
hu: Brüsszel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
hu: Bukarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
hu: Büsingen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
hu: Kairó

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
hu: Kanári-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
hu: Zöld-foki-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
hu: Kajmán-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chatham
hu: Chatham-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
hu: Csita

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
hu: Csojbalszan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
hu: Csungking

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
hu: Karácsony-sziget

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
hu: Cocos-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
hu: Comore-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
hu: Koppenhága

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
hu: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
hu: Damaszkusz

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
hu: Dar es-Salaam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
hu: Dzsibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
hu: Dominika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
hu: Dusanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
hu: Húsvét-sziget

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
hu: Salvador

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
hu: Feröer

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
hu: Fidzsi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
hu: Gáza

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
hu: Gibraltár

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
hu: Havanna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
hu: Ho Chi Minh város

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
hu: Irkutszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
hu: Man-sziget

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
hu: Isztambul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
hu: Dzsakarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
hu: Jeruzsálem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
hu: Kalinyingrád

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
hu: Kamcsatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
hu: Katmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
hu: Kandiga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
hu: Kartúm

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
hu: Kijev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
hu: Krasznojarszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
hu: Lisszabon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
hu: Luxemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
hu: Makaó

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malta
hu: Málta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
hu: Mexikóváros

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Minsk
hu: Minszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
hu: Maszkat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
hu: N'Djamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
hu: Novokuznyeck

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novosibirsk
hu: Novoszibirszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Omsk
hu: Omszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
hu: Uralszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
hu: Szentpétervár

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
hu: Prága

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
hu: Phenjan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
hu: Katar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
hu: Kosztanaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
hu: Kizilorda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
hu: Rijád

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
hu: Róma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
hu: Szahalin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samara
hu: Szamara

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
hu: Szamarkand

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
hu: Szarajevó

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saratov
hu: Szaratov

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
hu: Szöul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
hu: Sanghaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Simferopol
hu: Szevasztopol

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
hu: Szingapúr

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Skopje
hu: Szkopje

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
hu: Szófia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
hu: Déli-Georgia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
hu: Szrednyekolimszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
hu: Saint-Barthélemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
hu: Szent Ilona

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
hu: St. Johns

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
hu: Saint Kitts és Nevis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
hu: Saint Lucia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
hu: Saint Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
hu: Saint Vincent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
hu: Showa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
hu: Tajpej

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
hu: Taskent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
hu: Tbiliszi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
hu: Teherán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
hu: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
hu: Tokió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tomsk
hu: Tomszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
hu: Tunisz

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
hu: Ulánbátor

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
hu: Uljanovszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
hu: Ürümcsi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
hu: Ungvár

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
hu: Vatikán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
hu: Bécs

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
hu: Vientián

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vladivostok
hu: Vlagyivosztok

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
hu: Volgográd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vostok
hu: Vosztok

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
hu: Varsó

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
hu: Jakutszk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
hu: Jekatyerinburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
hu: Jereván

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
hu: Zágráb

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
hu: Zaporizzsja

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
hu: Zürich

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
hu: Afrika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
hu: Amerika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
hu: Antarktisz

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
hu: Ázsia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
hu: Atlanti-óceán

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
hu: Ausztrália

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
hu: Európa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
hu: Indiai-óceán

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
hu: Csendes-óceán
