plasma-settings - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Languages
it: Lingue

en: Apply
it: Applica

en: On-Screen Keyboard
it: Tastiera su schermo

en: Type anything here…
it: Scrivi qualcosa qui...

en: Sound
it: Suono

en: Whether to emit a sound on keypress.
it: Se emettere un suono alla pressione di un tasto

en: Vibration
it: Vibrazione

en: Whether to vibrate on keypress.
it: Se vibrare alla pressione di un tasto

en: Check spelling of entered text
it: Controlla l'ortografia del testo inserito

en: Capitalize the first letter of each sentence
it: Metti in maiuscolo la prima lettera di ogni frase

en: Complete current word with first suggestion when hitting space
it: Completa la parola corrente con il primo suggerimento quando si preme lo spazio

en: Suggest potential words in word ribbon
it: Suggerisci possibili parole nell'elenco delle parole

en: Insert a full-stop when space is pressed twice
it: Inserisci un punto se viene premuto due volte lo spazio

en: Configure Languages
it: Configura le lingue

en: Virtual Keyboard
it: Tastiera virtuale
