plasma-settings - en to ka translation catalogue (472 entries)

en: Jan
ka: იან

en: Feb
ka: თებ

en: Mar
ka: მარ

en: Apr
ka: აპრ

en: May
ka: მაი

en: Jun
ka: ივნ

en: Jul
ka: ივლ

en: Aug
ka: აგვ

en: Sep
ka: სექ

en: Oct
ka: ოქტ

en: Nov
ka: ნოემ

en: Dec
ka: დეკ

en: Display
ka: დროის ჩვენება

en: 24-Hour Format
ka: 24-საათიანი ფორმატი

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
ka: გამოიყენება თუ არა 24-საათიანი ფორმატი საათებისთვის.

en: Timezone
ka: დროის სარტყელი

en: Time and Date
ka: თარიღი და დრო

en: Automatic Time Synchronization
ka: დროის ავტომატური სინქრონიზაცია

en: Whether to set the time automatically.
ka: დროის ავტომატურად დაყენება.

en: Current Time
ka: მიმდინარე დრო

en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
ka: დროის სარტყელის არჩევა

[ctx: @action:button]
en: Close
ka: დახურვა

en: Pick Time
ka: დროის არჩევა

en: Pick Date
ka: თარიღის არჩევა

en: Date and Time
ka: თარიღი და დრო

en: Sebastian Kügler
ka: სებასტიან კუგლერი

en: Unable to change NTP settings
ka: NTP-ის პარამეტრების შეცვლა შეუძლებელია

en: Unable to set current time
ka: მიმდინარე დროის მიღება შეუძლებელია

en: Unable to set timezone
ka: დროის სარტყლის მიღების შეცდომა

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
ka: ლოკალური

en: Your system time zone
ka: სისტემის დროის სარტყლის გამოყენება

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Abidjan
ka: აბიჯანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
ka: აკრა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adak
ka: ადაკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
ka: ადის აბება

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
ka: ადელაიდე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
ka: ადენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
ka: ალჟირი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
ka: ალმა-ატა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
ka: ამანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
ka: ამსტერდამი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
ka: ანადირი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anchorage
ka: ანკორჯი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
ka: ანდორა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
ka: ანგილა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antananarivo
ka: ანტანანარივო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
ka: ანტიგუა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Apia
ka: აპია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
ka: აქტაუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
ka: აქტობი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
ka: არაგვიანა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aruba
ka: არუბა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
ka: აშხაბადი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asmara
ka: ასმარა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
ka: ასტრახანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
ka: ასუნსიონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
ka: ათენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atikokan
ka: ატიკოკანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
ka: ატირაუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Auckland
ka: ოკლენდი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
ka: აზორები

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
ka: ბაღდადი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
ka: ბაია ბანდერასი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia
ka: ბაია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
ka: ბაჰრეინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
ka: ბაქო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bamako
ka: ბამაკო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangkok
ka: ბანკოკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangui
ka: ბანგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Banjul
ka: ბანჯული

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barbados
ka: ბარბადოსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barnaul
ka: ბარნაული

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
ka: ბეირუტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
ka: ბელემი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
ka: ბელგრადი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belize
ka: ბელიზი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
ka: ბერლინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
ka: ბერმუდა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beulah
ka: ბეულა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
ka: ბიშკეკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bissau
ka: ბისაუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blanc-Sablon
ka: ბლანკ-საბლონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blantyre
ka: ბლანტირე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boa Vista
ka: ბოა ვისტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
ka: ბოგოტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boise
ka: ბოისე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bougainville
ka: ბუგანვილე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bratislava
ka: ბრატისლავა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brazzaville
ka: ბრაზავილი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brisbane
ka: ბრიზბონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Broken Hill
ka: ბროუქენ ჰილი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
ka: ბრუნეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
ka: ბრუსელი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
ka: ბუქარესტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
ka: ბუდაპეშტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Buenos Aires
ka: ბუენოს აირესი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bujumbura
ka: ბუჟუმბურა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
ka: ბუზინგენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
ka: ქაირო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
ka: კემბრიჯის სრუტე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Campo Grande
ka: კამპო გრანდე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
ka: კანკუნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
ka: კაბო ვერდე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
ka: კარაკასი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casablanca
ka: კასაბლანკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casey
ka: კეისი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Catamarca
ka: კატამარკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
ka: კაიენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
ka: კეიმენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
ka: ცენტრი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ceuta
ka: სეუტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chagos
ka: ჩაგოსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chatham
ka: ჩატამი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chicago
ka: ჩიკაგო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chihuahua
ka: ჩიხუახუა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
ka: კიშინიოვი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
ka: ჩიტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
ka: ჩოიბალსანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
ka: ჩონგკინგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
ka: აღდგომა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chuuk
ka: ჩუუკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
ka: კოკოსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
ka: კოლომბო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
ka: კომორო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
ka: კონაკრი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
ka: კოპენჰაგენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
ka: კორდობა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
ka: კოსტა რიკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Creston
ka: კრესტონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
ka: კუიაბა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
ka: კურაკაო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Currie
ka: კური

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dakar
ka: დაკარი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
ka: დამასკო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Danmarkshavn
ka: დანმარკსჰავნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
ka: დარ ეს სალაამი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Darwin
ka: დარვინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Davis
ka: დევისი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson Creek
ka: დოსონ კრიკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson
ka: დოსონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Denver
ka: დენვერი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Detroit
ka: დეტროიტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
ka: დაკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dili
ka: დილი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
ka: ჯიბუტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
ka: დომინიკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Douala
ka: დუალა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
ka: დუბაი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
ka: დუბლინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
ka: დიურმონ დიურვილი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
ka: დუშანბე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
ka: აღდგომა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Edmonton
ka: ედმონტონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Efate
ka: ეფატე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
ka: ეირუნეპე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
ka: ელ ააიუნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
ka: ელ სალვადორი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Enderbury
ka: ენდერბური

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eucla
ka: ეუკლა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fakaofo
ka: ფაკაოფო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Famagusta
ka: ფამაგუსტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
ka: ფარო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
ka: ფიჯი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fort Nelson
ka: ფორტ ნელსონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fortaleza
ka: ფორტალესა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Freetown
ka: ფრითაუნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Funafuti
ka: ფუნაფუტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaborone
ka: გაბორონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
ka: გალაპაგოსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gambier
ka: გამბიე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
ka: ღაზა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
ka: გიბრალტარი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Glace Bay
ka: გლეისის სრუტე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
ka: ნუუკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Goose Bay
ka: ბატების სრუტე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grand Turk
ka: გრანდ ტურკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
ka: გრენადა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadalcanal
ka: გვადალკანალი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
ka: გვადალუპე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guam
ka: გუამი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
ka: გვატემალა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guayaquil
ka: გუაიქვაილი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
ka: გერნსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
ka: გვიანა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Halifax
ka: ჰალიფაქსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harare
ka: ჰარარე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harbin
ka: ჰარბინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
ka: ჰავანა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
ka: ჰებრონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
ka: ჰელსინკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hermosillo
ka: გერმოსილო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
ka: ჰო ჩი მინჰი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hobart
ka: ჰობარტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
ka: ჰონგკონგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Honolulu
ka: ჰონოლულუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hovd
ka: ჰოვდი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Indianapolis
ka: ინდიანაპოლისი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Inuvik
ka: ინუვიკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Iqaluit
ka: იკალუიტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
ka: ირკუტსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
ka: მენის კუნძული

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
ka: ისტანბული

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
ka: ჯაკარტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
ka: იამაიკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jayapura
ka: ჯეიაპურა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jersey
ka: ჯერსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
ka: იერუსალიმი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
ka: იოჰანესბურგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johnston
ka: ჯონსტონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
ka: ჯუბა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jujuy
ka: სან-სალვადორ-დე-ხუხუი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juneau
ka: ჯუნო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
ka: ქაბული

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
ka: კალინინგრადი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
ka: კამჩატკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kampala
ka: კამპალა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
ka: კარაჩი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
ka: კაშგარი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
ka: კატმანდუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kerguelen
ka: კერგელენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
ka: ხანდიგა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
ka: ხართუმი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
ka: კიევი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kigali
ka: კიგალი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
ka: კინშასა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kiritimati
ka: კირიტიმატი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kirov
ka: კიროვი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Knox
ka: კნოქსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
ka: კოლკატა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kosrae
ka: კოსრაე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kralendijk
ka: კრალენდეიკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
ka: კრასნოიარსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuala Lumpur
ka: კუალა ლუმპური

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuching
ka: კუჩინგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
ka: ქუვეიტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kwajalein
ka: კვაჯალეინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Paz
ka: ლა პასი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Rioja
ka: ლა რიოხა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lagos
ka: ლაგოსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Libreville
ka: ლიბერვილი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lima
ka: ლიმა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lindeman
ka: ლინდერმანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
ka: ლისაბონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
ka: ლუბლანა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
ka: ლომი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
ka: ლონდონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Longyearbyen
ka: ლონგირი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lord Howe
ka: ლორდ ლოუვი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Los Angeles
ka: ლოს ანჯელესი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Louisville
ka: ლუსვილი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
ka: ლოუერ პრინცესი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luanda
ka: ლუანდა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lubumbashi
ka: ლუბუმბაში

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lusaka
ka: ლუსაკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
ka: ლუქსემბურგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
ka: მაკაუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
ka: მასეიო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macquarie
ka: მაკუორი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
ka: მადეირა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madrid
ka: მადრიდი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Magadan
ka: მაგადანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
ka: მაჰე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Majuro
ka: მაჯურო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Makassar
ka: მაკასარი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malabo
ka: მალაბო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
ka: მალდივები

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malta
ka: მალტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
ka: მანაგუა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manaus
ka: მანაუსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manila
ka: მანილა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maputo
ka: მაპუტუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marengo
ka: მარენგო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mariehamn
ka: მარიეჰამნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marigot
ka: მარიგო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
ka: მარკიზის კუნძულები

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
ka: მარტინიკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maseru
ka: მასერუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Matamoros
ka: მატამოროსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
ka: მავრიკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mawson
ka: მოუსონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
ka: მეიოტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
ka: მაზალტანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mbabane
ka: მბაბანე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: McMurdo
ka: მაკმურდო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Melbourne
ka: მელბურნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mendoza
ka: მენდოზა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Menominee
ka: მენომინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
ka: მერიდა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Metlakatla
ka: მეტლაკატლა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
ka: მეხიკო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Midway
ka: მიდვეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Minsk
ka: მინსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Miquelon
ka: მიქველონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
ka: მოგადიშუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
ka: მონაკო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moncton
ka: მონკტონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
ka: მონროვია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monterrey
ka: მონტერეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montevideo
ka: მონტევიდეო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monticello
ka: მონტიჩელო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montserrat
ka: მონტსერატი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
ka: მოსკოვი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
ka: მუსკატი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
ka: ნაირობი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nassau
ka: ნასაუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nauru
ka: ნაურუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
ka: ნჯამენა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New Salem
ka: ახალი სალემი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
ka: ნიუ იორკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niamey
ka: ნიამეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
ka: ნიკოსია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nipigon
ka: ნიპიგონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niue
ka: ნიუე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nome
ka: ნომე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Norfolk
ka: ნორფოლკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noronha
ka: ნორონია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nouakchott
ka: ნოიაკჩოტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
ka: ნუმეა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
ka: ნოვოკუზნეცკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novosibirsk
ka: ნოვოსიბირსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nuuk
ka: ნუუკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ojinaga
ka: ოხინაგა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Omsk
ka: ომსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
ka: ორალი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oslo
ka: ოსლო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
ka: უაგადუგუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pago Pago
ka: პაგო პაგო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palau
ka: პალაუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palmer
ka: პალმერი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
ka: პანამა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pangnirtung
ka: პანგნირტანგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paramaribo
ka: პარამარიბო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
ka: პარიზი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Perth
ka: პერტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
ka: პეტერბურგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phnom Penh
ka: ფნომ ფენჰი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phoenix
ka: ფენიქსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pitcairn
ka: პიტკერნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Podgorica
ka: პოდგორიცა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pohnpei
ka: პონპეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pontianak
ka: პონტიანაკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port-au-Prince
ka: პორტ-აუ-პრინსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port Moresby
ka: პორტ მორესბი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
ka: ესპანეთის პორტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto-Novo
ka: პორტო-ნოვო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto Velho
ka: პორტო ველო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
ka: პრაღა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
ka: პუერტო რიკო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Punta Arenas
ka: პუნტა არენასი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
ka: ფხენიანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
ka: ყატარი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
ka: კოსტანაი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
ka: ყიზილორდა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rainy River
ka: რეინი რივერი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
ka: რენგუნი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rankin Inlet
ka: რანკინ ინლეტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rarotonga
ka: რაროტონგა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Recife
ka: რესიფე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Regina
ka: რეგინა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Resolute
ka: რესოლუტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
ka: რეიუნიონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
ka: რეიკიავიკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
ka: რიგა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Branco
ka: რიო ბრანკო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
ka: რიო გალეგოსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
ka: რიადი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
ka: რომი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rothera
ka: როტერა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saipan
ka: სეიპანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
ka: სახალინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Salta
ka: სალტა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samara
ka: სამარა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
ka: სამარყანდი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Juan
ka: სან ხუანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Luis
ka: სან ლუისი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Marino
ka: სან მარინო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santa Isabel
ka: სანტა იზაბელი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
ka: სანტარემი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santiago
ka: სანტიაგო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santo Domingo
ka: სან დომინგო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
ka: საო პაულო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
ka: საო ტომე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
ka: სარაევო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saratov
ka: სარატოვი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Scoresbysund
ka: იტოკორტოორმიიტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
ka: სეული

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
ka: შანხაი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Simferopol
ka: სიმფეროპოლი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
ka: სინგაპური

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sitka
ka: სიტკა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Skopje
ka: სკოპიე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
ka: სოფია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
ka: სამხრეთ ჯორჯია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
ka: სრედნოკოლიმსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
ka: წმ. ბართლომე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
ka: წმ. ჰელენა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
ka: წმ. ჯონსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
ka: წმ. კიტსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
ka: წმ. ლუცია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
ka: წმ. ტომასი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
ka: წმ. ვინსენტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stanley
ka: სტენლი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
ka: სტოკჰოლმი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Swift Current
ka: სუიფტ კარენტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
ka: სიდნეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
ka: საიოვა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
ka: ტაიტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
ka: ტაიპეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
ka: ტალინი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tarawa
ka: ტარავა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
ka: ტაშკენტი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
ka: თბილისი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tegucigalpa
ka: ტეგუსიგალპა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
ka: თეირანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tell City
ka: თელ სითი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
ka: თხიმფხუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thule
ka: თულე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thunder Bay
ka: თანდერ ბეი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tijuana
ka: ტიხუანა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
ka: ტირანა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
ka: ტოკიო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tomsk
ka: ტომსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tongatapu
ka: ტონგატაპუ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Toronto
ka: ტორონტო

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tortola
ka: ტორტოლა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
ka: ტრიპოლი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Troll
ka: ტროლი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
ka: ტუკუმანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
ka: ტუნისი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
ka: ულაანბატორი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
ka: ულიანოვსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
ka: ურუმქი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ushuaia
ka: უშუაია

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ust-Nera
ka: უსტ-ნერა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
ka: უზჰოროდი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vaduz
ka: ვადუზი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vancouver
ka: ვანკუვერი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
ka: ვატიკანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vevay
ka: ვევაი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
ka: ვენა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
ka: ვიენტიანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
ka: ვილნიუსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vincennes
ka: ვენსენი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vladivostok
ka: ვლადივოსტოკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
ka: ვოლგოგრადი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vostok
ka: ვოსტოკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wake
ka: ვაკე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wallis
ka: ამბლესტონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
ka: ვარშავა

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Whitehorse
ka: ვაითჰორსი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winamac
ka: ვინამაკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Windhoek
ka: ვინდჰოეკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winnipeg
ka: ვინიპეგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutat
ka: იაკუტატი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
ka: იაკუტსკი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yangon
ka: იანგონი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
ka: ეკატერინბურგი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yellowknife
ka: იელოუნაიფი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
ka: ერევანი

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
ka: ზაგრები

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
ka: ზაპოროჟიე

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
ka: ციურიხი

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
ka: აფრიკა

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
ka: ამერიკა

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
ka: ანტარქტიკა

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
ka: აზია

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
ka: ატლანტიკა

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
ka: ავსტრალია

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
ka: ევროპა

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
ka: ინდური

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
ka: წყნარი ოკეანე
