plasma-settings - en to nl translation catalogue (94 entries)

en: Jan
nl: jan

en: Feb
nl: feb

en: Mar
nl: mrt

en: Apr
nl: apr

en: May
nl: mei

en: Jun
nl: jun

en: Jul
nl: jul

en: Aug
nl: aug

en: Sep
nl: sep

en: Oct
nl: okt

en: Nov
nl: nov

en: Dec
nl: dec

en: Display
nl: Beeldscherm

en: 24-Hour Format
nl: 24-uurs formaat

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
nl: Of een 24-uurs formaat wordt gebruikt voor klokken.

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Time and Date
nl: Tijd en datum

en: Automatic Time Synchronization
nl: Automatische synchronisatie van tijd

en: Whether to set the time automatically.
nl: Of de tijd automatisch wordt ingesteld.

en: Current Time
nl: Huidige tijd

en: Date
nl: Datum

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
nl: Tijdzone kiezen

[ctx: @action:button]
en: Close
nl: Sluiten

en: Pick Time
nl: Tijd kiezen

en: Pick Date
nl: Datum kiezen

en: Date and Time
nl: Datum en tijd

en: Unable to change NTP settings
nl: NTP-instellingen wijzigen lukt niet

en: Unable to set current time
nl: Huidige tijd instellen lukt niet

en: Unable to set timezone
nl: Tijdzone instellen lukt niet

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
nl: Lokaal

en: Your system time zone
nl: Tijdzone van uw systeem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
nl: Astrakan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
nl: Athene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
nl: Azoren

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
nl: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
nl: Bahrein

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
nl: Bakoe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
nl: Beiroet

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
nl: Belgrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
nl: Berlijn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
nl: Bisjkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
nl: Brussel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
nl: Boekarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
nl: Boedapest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
nl: Caïro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
nl: Kaaiman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
nl: Kokos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
nl: Kopenhagen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
nl: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
nl: Doesjanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
nl: Paaseiland

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
nl: Hongkong

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
nl: Irkoetsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
nl: Eiland Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
nl: Jeruzalem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
nl: Kaboel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
nl: Kamtsjatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
nl: Katmandoe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
nl: Khartoem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
nl: Kiev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
nl: Koeweit

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
nl: Lissabon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
nl: Londen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
nl: Maldiven

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manila
nl: Manilla

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
nl: Mexico Stad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
nl: Moskou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
nl: Parijs

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
nl: Praag

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
nl: St. Barthelemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
nl: St. Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
nl: St. Johns

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
nl: St. Kitts

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
nl: St. Lucia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
nl: St. Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
nl: St. Vincent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
nl: Tasjkent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
nl: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
nl: Tokio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
nl: Vaticaan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
nl: Wenen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
nl: Warschau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
nl: Jakoetsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
nl: Jekaterinenburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
nl: Jerevan

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
nl: Afrika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
nl: Amerika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
nl: Azië

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
nl: Atlantische_Oceaan

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
nl: Australië

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
nl: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
nl: India
