plasma-settings - en to nn translation catalogue (158 entries)

en: Jan
nn: Jan.

en: Feb
nn: Feb.

en: Mar
nn: Mars

en: Apr
nn: Apr.

en: May
nn: Mai

en: Jun
nn: Juni

en: Jul
nn: Juli

en: Aug
nn: Aug.

en: Sep
nn: Sep.

en: Oct
nn: Okt.

en: Nov
nn: Nov.

en: Dec
nn: Des.

en: Display
nn: Vising

en: 24-Hour Format
nn: 24-times format

en: Timezone
nn: Tidssone

en: Time and Date
nn: Dato og klokkeslett

en: Automatic Time Synchronization
nn: Automatisk tidssynkronisering

en: Current Time
nn: Gjeldande klokkeslett

en: Date
nn: Dato

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
nn: Vel tidssone

[ctx: @action:button]
en: Close
nn: Lukk

en: Pick Time
nn: Vel klokkeslett

en: Pick Date
nn: Vel dato

en: Date and Time
nn: Dato og klokkeslett

en: Unable to change NTP settings
nn: Klarte ikkje å endra NTP-innstillingar

en: Unable to set current time
nn: Klarte ikkje å stilla inn gjeldande tid

en: Unable to set timezone
nn: Klarte ikkje stilla inn tidssone

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
nn: Lokal

en: Your system time zone
nn: System-tidssone

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
nn: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
nn: Alger

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
nn: Aktau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
nn: Aktobe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
nn: Araguaína

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
nn: Asjkhabad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
nn: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
nn: Aten

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
nn: Asorane

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
nn: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
nn: Bahía de Banderas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
nn: Belém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
nn: Beograd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
nn: Bisjkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
nn: Bogotá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
nn: Brussel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
nn: Bucureşti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
nn: Büsingen am Hochrhein

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
nn: Kairo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
nn: Kanariøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
nn: Cancún

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
nn: Kapp Verde

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casey
nn: Casey Station

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
nn: Caymanøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chagos
nn: Chagosøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
nn: Chişinău

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
nn: Tsjita

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
nn: Tsjojbalsan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
nn: Christmasøya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chuuk
nn: Chuukøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
nn: Kokosøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
nn: Komorane

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
nn: København

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
nn: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
nn: Cuiabá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
nn: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
nn: Damaskus

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
nn: Dar-es-Salaam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Davis
nn: Davis Station

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
nn: Dusjanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
nn: Påskeøya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Efate
nn: Éfaté

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
nn: Eirunepé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
nn: El Aaiún

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Enderbury
nn: Enderburyøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
nn: Færøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
nn: Galápagosøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gambier
nn: Gambierøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
nn: Godthåb

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
nn: Havanna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
nn: Al-Khalil

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
nn: Helsingfors

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
nn: Ho Chi Minh-byen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
nn: Hongkong

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hovd
nn: Khovd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jayapura
nn: Jajapura

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johnston
nn: Johnstonatollen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
nn: Kamtsjatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
nn: Katmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
nn: Krasnojarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
nn: Lisboa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
nn: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
nn: Lower Prince’s Quarter

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
nn: Macao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
nn: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
nn: Mahé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Makassar
nn: Ujung Pandang

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
nn: Maldivane

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
nn: Marquesasøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
nn: Mazatlán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
nn: Mérida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
nn: Mexico by

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Midway
nn: Midwayøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
nn: Moskva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
nn: Nikosia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noronha
nn: Fernando de Noronha

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
nn: Nouméa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
nn: Uralsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
nn: Port-of-Spain

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
nn: Praha

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
nn: Kostanaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
nn: Ksyl-Orda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
nn: Yangon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
nn: Réunion

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Branco
nn: Roraima

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
nn: Río Gallegos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
nn: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
nn: Santarém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santiago
nn: Santiago de Chile

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
nn: São Paulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
nn: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
nn: Sør-Georgia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
nn: Saint-Barthélemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
nn: St. Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
nn: Saint John’s

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
nn: St. Kitts

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
nn: St. Lucia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
nn: Saint Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
nn: St. Vincent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stanley
nn: Port Stanley

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
nn: Showa Station

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
nn: Tasjkent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
nn: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
nn: Thimpu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thule
nn: Pituffik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
nn: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
nn: San Miguel de Tucumán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
nn: Ulan Bator

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
nn: Uljanovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
nn: Ürümqi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ushuaia
nn: Ushuaía

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
nn: Uzjhorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
nn: Vatikanstaten

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
nn: Wien

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wake
nn: Wakeøya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wallis
nn: Wallisøyene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
nn: Warszawa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
nn: Jakutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
nn: Jekaterinburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
nn: Jerevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
nn: Zaporizjzja

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
nn: Zürich

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
nn: Afrika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
nn: Amerika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
nn: Antarktika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
nn: Atlanterhavet

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
nn: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
nn: Indiahavet

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
nn: Stillehavet
