plasma-settings - en to pl translation catalogue (164 entries)

en: Jan
pl: Sty

en: Feb
pl: Lut

en: Apr
pl: Kwi

en: May
pl: Maj

en: Jun
pl: Cze

en: Jul
pl: Lip

en: Aug
pl: Sie

en: Sep
pl: Wrz

en: Oct
pl: Paź

en: Nov
pl: Lis

en: Dec
pl: Gru

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: 24-Hour Format
pl: 24-godzinny format

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
pl: Określa czy zapisywać czas 24-godzinnie.

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: Time and Date
pl: Czas i data

en: Automatic Time Synchronization
pl: Samoczynna synchronizacja czasu

en: Whether to set the time automatically.
pl: Określa czy ustawiać czas samoczynnie.

en: Current Time
pl: Bieżący czas

en: Date
pl: Data

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
pl: Wybierz strefę czasową

[ctx: @action:button]
en: Close
pl: Zamknij

en: Pick Time
pl: Wybierz czas

en: Pick Date
pl: Wybierz datę

en: Date and Time
pl: Data i czas

en: Unable to change NTP settings
pl: Nie można zmienić ustawień NTP

en: Unable to set current time
pl: Nie można ustawić bieżącego czasu

en: Unable to set timezone
pl: Nie można ustawić strefy czasowej

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
pl: Lokalna

en: Your system time zone
pl: Strefa czasowa twojego systemu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
pl: Akra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
pl: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
pl: Adelajda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
pl: Algier

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
pl: Andora

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
pl: Aszchabad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
pl: Astrachań

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
pl: Ateny

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
pl: Azory

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
pl: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
pl: Bahrajn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Banjul
pl: Bandżul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barnaul
pl: Barnauł

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
pl: Bejrut

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
pl: Belgrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
pl: Bermudy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
pl: Biszkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bratislava
pl: Bratysława

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
pl: Bruksela

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
pl: Bukareszt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
pl: Budapeszt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bujumbura
pl: Bużumbura

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
pl: Kair

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
pl: Wyspy Kanaryjskie

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
pl: Zielony Przylądek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
pl: Kajmany

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
pl: Kiszyniów

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
pl: Święta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
pl: Kolombo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
pl: Kopenhaga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
pl: Kostaryka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
pl: Damaszek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
pl: Dakka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
pl: Dżibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
pl: Dominika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
pl: Dubaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
pl: Duszanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
pl: Wyspa Wielkanocna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
pl: Salwador

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
pl: Fidżi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
pl: Wyspy Galapagos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gambier
pl: Wyspy Gambiera

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
pl: Gwatemala

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
pl: Gujana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
pl: Hawana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
pl: Irkuck

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
pl: Wyspa Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
pl: Istambuł

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
pl: Dżakarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
pl: Jamajka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
pl: Jerozolima

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
pl: Kamczatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
pl: Karaczi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
pl: Katmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
pl: Chartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
pl: Kijów

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
pl: Kinszasa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kirov
pl: Kirow

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
pl: Krasnojarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
pl: Kuwejt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
pl: Lizbona

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
pl: Londyn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
pl: Makau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
pl: Madera

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madrid
pl: Madryt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
pl: Malediwy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
pl: Martynika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
pl: Majotta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
pl: Miasto Meksyk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Minsk
pl: Mińsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
pl: Mogadiszu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
pl: Monako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
pl: Monrowia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
pl: Moskwa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
pl: Maskat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
pl: Nowy Jork

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niamey
pl: Niamej

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
pl: Nikozja

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nouakchott
pl: Nawakszut

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
pl: Nowokuźnieck

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novosibirsk
pl: Nowosybirsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
pl: Wagadugu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
pl: Paryż

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
pl: Praga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
pl: Portoryko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
pl: Katar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
pl: Rangun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
pl: Rejkiawik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
pl: Ryga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
pl: Rijad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
pl: Rzym

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
pl: Sachalin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
pl: Sarajewo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saratov
pl: Saratów

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
pl: Seul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
pl: Singapur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Skopje
pl: Skopie

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
pl: Gruzja południowa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
pl: Święta Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
pl: Saint Lucia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
pl: Sztokholm

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
pl: Tajpej

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
pl: Taszkent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
pl: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
pl: Tokio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
pl: Trypolis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
pl: Ułan Bator

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
pl: Uljanowsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
pl: Użhorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
pl: Watykan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
pl: Wiedeń

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
pl: Wientian

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
pl: Wilno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vladivostok
pl: Władywostok

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
pl: Wołgograd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
pl: Warszawa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Windhoek
pl: Windhuk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
pl: Jakuck

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yangon
pl: Rangun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
pl: Jekaterynburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
pl: Erywań

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
pl: Zagrzeb

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
pl: Zaporoże

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
pl: Zurych

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
pl: Afryka

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
pl: Ameryka

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
pl: Antarktyczna

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
pl: Azja

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
pl: Atlantyk

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
pl: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
pl: Indyjska

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
pl: Oceanu spokojnego
