kgeography - en to pt translation catalogue (146 entries)

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: May
pt: Maio

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Display
pt: Visualização

en: 24-Hour Format
pt: Formato de 24-Horas

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
pt: Se deve usar um formato de 24-horas nos relógios.

en: Timezone
pt: Fuso-horário

en: Time and Date
pt: Data e Hora

en: Automatic Time Synchronization
pt: Sincronização Automática da Hora

en: Whether to set the time automatically.
pt: Se deve acertar a hora automaticamente.

en: Current Time
pt: Hora Actual

en: Date
pt: Data

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
pt: Escolher o Fuso-Horário

[ctx: @action:button]
en: Close
pt: Fechar

en: Pick Time
pt: Escolher a Hora

en: Pick Date
pt: Escolher a Data

en: Date and Time
pt: Data e Hora

en: Unable to change NTP settings
pt: Não é possível mudar a configuração do NTP

en: Unable to set current time
pt: Não é possível ajustar a hora actual

en: Unable to set timezone
pt: Não é possível mudar o fuso-horário

en: Your system time zone
pt: O fuso-horário do seu sistema

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
pt: Acra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
pt: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
pt: Amesterdão

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
pt: Aguadilla

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
pt: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
pt: Atenas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
pt: Açores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
pt: Bagdade

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia
pt: Baía

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangkok
pt: Banguecoque

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
pt: Beirute

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
pt: Belém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
pt: Belgrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
pt: Berlim

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
pt: Bogotá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
pt: Bruxelas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
pt: Bucareste

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
pt: Budapeste

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
pt: Baía de Cambridge

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
pt: Canárias

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
pt: Caimão

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
pt: Centro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
pt: Natal

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
pt: Comoros

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
pt: Conacri

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
pt: Copenhaga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
pt: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
pt: Cuiabá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
pt: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dakar
pt: Dacar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
pt: Damasco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
pt: Djibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
pt: Dubaï

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
pt: Páscoa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
pt: Galápagos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
pt: Granada

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
pt: Guiana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
pt: Helsínquia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Indianapolis
pt: Indianápolis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
pt: Jacarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
pt: Jerusalém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
pt: Joanesburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
pt: Cabul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
pt: Kalininegrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
pt: Catmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
pt: Kiev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
pt: Koweit

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
pt: Lisboa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
pt: Liubliana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
pt: Londres

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
pt: Ilhas Príncipe Inferiores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
pt: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
pt: Maldivas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
pt: Manágua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
pt: Martinica

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
pt: Maurícias

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
pt: Mérida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
pt: Cidade do México

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Miquelon
pt: Miquelão

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
pt: Mónaco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
pt: Moscovo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
pt: Nairóbi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
pt: N'Djamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New Salem
pt: Nova Salem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
pt: Nova Iorque

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
pt: Nicósia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
pt: Panamá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
pt: São Petersburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
pt: Praga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
pt: Pyeongyang

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
pt: Reunião

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
pt: Reiquiavique

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
pt: Río Gallegos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
pt: Riade

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
pt: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rothera
pt: Rothesay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Marino
pt: São Marino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
pt: Santarém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
pt: São Paulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
pt: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
pt: Seul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
pt: Xangai

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
pt: Singapura

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
pt: Sófia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
pt: Geórgia do Sul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
pt: Saint Barthelemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
pt: Santa Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
pt: St John's

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
pt: Santa Lucia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
pt: Saint Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
pt: São Vicente

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
pt: Estocolmo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Swift Current
pt: Corrente do Golfo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
pt: Sidney

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
pt: Taiti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
pt: Teerão

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tell City
pt: Cidade de Tell

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
pt: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
pt: Tóquio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tortola
pt: Tortosa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
pt: Tucumán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
pt: Tunes

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
pt: Vaticano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
pt: Viena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
pt: Varsóvia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutat
pt: Yakutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
pt: Zurique

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
pt: África

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
pt: América

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
pt: Antárctida

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
pt: Ásia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
pt: Atlântico

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
pt: Austrália

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
pt: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
pt: Índico

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
pt: Pacífico
