plasma-settings - en to pt_BR translation catalogue (43 entries)

en: 30 sec
pt_BR: 30 s

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Energy Settings
pt_BR: Configurações de energia

en: Battery Information
pt_BR: Informação da bateria

en: Usage Graph
pt_BR: Gráfico de uso

en: Information
pt_BR: Informações

en: Is Rechargeable
pt_BR: É recarregável

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Charge State
pt_BR: Estado da carga

en: Not charging
pt_BR: Não está carregando

en: Charging
pt_BR: Carregando

en: Discharging
pt_BR: Descarregando

en: Fully charged
pt_BR: Totalmente carregada

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Current Charge
pt_BR: Carga atual

en: Health
pt_BR: Saúde

en: Vendor
pt_BR: Fabricante

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Serial Number
pt_BR: Número de série

en: Technology
pt_BR: Tecnologia

en: Lithium ion
pt_BR: Íons de lítio

en: Lithium polymer
pt_BR: Polímero de lítio

en: Lithium iron phosphate
pt_BR: Fosfatos de íons de lítio

en: Lead acid
pt_BR: Chumbo-ácido

en: Nickel cadmium
pt_BR: Níquel-cádmio

en: Nickel metal hydride
pt_BR: Hidreto de níquel-metal

en: Unknown technology
pt_BR: Tecnologia desconhecida

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Internal battery
pt_BR: Bateria interna

en: UPS battery
pt_BR: Bateria da UPS

en: Monitor battery
pt_BR: Bateria do monitor

en: Mouse battery
pt_BR: Bateria do mouse

en: Keyboard battery
pt_BR: Bateria do teclado

en: PDA battery
pt_BR: Bateria do PDA

en: Phone battery
pt_BR: Bateria do celular

en: Unknown battery
pt_BR: Bateria desconhecida

[ctx: %1 is value, %2 is unit]
en: %1%2
pt_BR: %1 %2

[ctx: %1 is battery type, %2 is charge percent]
en: %1 %2 (Charging)
pt_BR: %1 %2 (carregando)

en: Screen
pt_BR: Tela

[ctx: Part of a sentence like 'Dim screen after 5 minutes']
en: Dim screen after
pt_BR: Escurecer tela após

[ctx: Part of a sentence like 'Turn off screen after 5 minutes']
en: Turn off screen after
pt_BR: Desligar tela após

[ctx: Part of a sentence like 'Suspend device after 5 minutes']
en: Suspend device after
pt_BR: Suspender dispositivo após
