plasma-settings - en to pt_BR translation catalogue (170 entries)

en: Feb
pt_BR: Fev

en: Apr
pt_BR: Abr

en: May
pt_BR: Maio

en: Aug
pt_BR: Ago

en: Sep
pt_BR: Set

en: Oct
pt_BR: Out

en: Dec
pt_BR: Dez

en: Display
pt_BR: Tela

en: 24-Hour Format
pt_BR: Formato de 24 horas

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: Time and Date
pt_BR: Data e hora

en: Automatic Time Synchronization
pt_BR: Sincronização automática do tempo

en: Current Time
pt_BR: Hora atual

en: Date
pt_BR: Data

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
pt_BR: Escolher fuso horário

[ctx: @action:button]
en: Close
pt_BR: Fechar

en: Pick Time
pt_BR: Escolher hora

en: Pick Date
pt_BR: Escolher data

en: Date and Time
pt_BR: Data e hora

en: Unable to change NTP settings
pt_BR: Não foi possível alterar as configurações de NTP

en: Unable to set current time
pt_BR: Não foi possível definir a hora atual

en: Unable to set timezone
pt_BR: Não foi possível definir o fuso horário

en: Your system time zone
pt_BR: Fuso horário do seu sistema

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
pt_BR: Acra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
pt_BR: Adis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
pt_BR: Áden

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
pt_BR: Argel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
pt_BR: Amã

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
pt_BR: Amsterdã

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
pt_BR: Anguila

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
pt_BR: Antígua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
pt_BR: Aktau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
pt_BR: Aqtöbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
pt_BR: Asgabate

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
pt_BR: Assunção

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
pt_BR: Atenas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
pt_BR: Açores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
pt_BR: Bagdá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
pt_BR: Bahia de Banderas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
pt_BR: Barein

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
pt_BR: Beirute

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
pt_BR: Belém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
pt_BR: Belgrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
pt_BR: Berlim

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
pt_BR: Bisqueque

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
pt_BR: Bogotá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
pt_BR: Bruxelas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
pt_BR: Bucareste

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
pt_BR: Budapeste

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
pt_BR: Büsingen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
pt_BR: Canárias

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
pt_BR: Cancún

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
pt_BR: Caiena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
pt_BR: Centro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
pt_BR: Comores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
pt_BR: Conacri

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
pt_BR: Copenhague

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
pt_BR: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
pt_BR: Cuiabá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
pt_BR: Curaçau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
pt_BR: Damasco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dili
pt_BR: Díli

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Douala
pt_BR: Duala

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Efate
pt_BR: Éfaté

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
pt_BR: Eirunepé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
pt_BR: El Aiune

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
pt_BR: Faroé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
pt_BR: Galápagos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
pt_BR: Granada

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guayaquil
pt_BR: Guaiaquil

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
pt_BR: Guiana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
pt_BR: Hebrom

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
pt_BR: Helsinque

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Indianapolis
pt_BR: Indianápolis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
pt_BR: Istambul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
pt_BR: Jacarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
pt_BR: Jerusalém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
pt_BR: Joanesburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
pt_BR: Cabul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
pt_BR: Kaliningrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
pt_BR: Carachi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
pt_BR: Catmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
pt_BR: Cartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
pt_BR: Kiev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
pt_BR: Calcutá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
pt_BR: Lisboa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
pt_BR: Liubliana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
pt_BR: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
pt_BR: Londres

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
pt_BR: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madrid
pt_BR: Madri

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
pt_BR: Mahé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Makassar
pt_BR: Macaçar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
pt_BR: Maldivas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
pt_BR: Manágua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
pt_BR: Martinica

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
pt_BR: Maurício

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
pt_BR: Maiote

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
pt_BR: Mazatlán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
pt_BR: Mérida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
pt_BR: Cidade do México

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
pt_BR: Mogadíscio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
pt_BR: Mônaco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
pt_BR: Monróvia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monterrey
pt_BR: Monterrei

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montevideo
pt_BR: Montevidéu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montserrat
pt_BR: Monserrate

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
pt_BR: Moscou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
pt_BR: Mascate

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
pt_BR: Nairóbi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
pt_BR: Jamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
pt_BR: Nova York

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
pt_BR: Nicósia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
pt_BR: Nouméa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
pt_BR: Panamá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port-au-Prince
pt_BR: Porto Príncipe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
pt_BR: Porto de Espanha

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
pt_BR: Praga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
pt_BR: Catar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
pt_BR: Kostanay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
pt_BR: Río Gallegos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
pt_BR: Riad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
pt_BR: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
pt_BR: Santarém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
pt_BR: São Paulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
pt_BR: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
pt_BR: Saraievo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
pt_BR: Seul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
pt_BR: Singapura

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
pt_BR: Sófia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
pt_BR: Geórgia do Sul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
pt_BR: Saint Barthelemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
pt_BR: Santa Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
pt_BR: St. Johns

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
pt_BR: St. Kitts

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
pt_BR: St. Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
pt_BR: São Vicente

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
pt_BR: Estocolmo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
pt_BR: Taiti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
pt_BR: Taipé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
pt_BR: Teerã

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
pt_BR: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
pt_BR: Tóquio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
pt_BR: Trípoli

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
pt_BR: Túnis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
pt_BR: Ujhorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
pt_BR: Vaticano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
pt_BR: Viena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
pt_BR: Volgogrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
pt_BR: Varsóvia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
pt_BR: Ecaterimburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
pt_BR: Ierevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
pt_BR: Zaporíjia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
pt_BR: Zurique

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
pt_BR: África

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
pt_BR: América

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
pt_BR: Antártica

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
pt_BR: Ásia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
pt_BR: Atlântico

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
pt_BR: Austrália

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
pt_BR: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
pt_BR: Índico

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
pt_BR: Pacífico
