plasma-settings - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: 30 sec
ru: 30 с

en: 1 min
ru: 1 минута

en: 2 min
ru: 2 минуты

en: 5 min
ru: 5 минут

en: 10 min
ru: 10 минут

en: 15 min
ru: 15 минут

en: Never
ru: Никогда

en: Energy Settings
ru: Настройка энергосбережения

en: Battery Information
ru: Сведения о батарее

en: Usage Graph
ru: График использования

en: Information
ru: Сведения

en: Is Rechargeable
ru: Перезаряжаемая

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Charge State
ru: Состояние заряда

en: Not charging
ru: Не заряжается

en: Charging
ru: Заряжается

en: Discharging
ru: Разряжается

en: Fully charged
ru: Полностью заряжена

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Current Charge
ru: Текущий заряд

en: Health
ru: Состояние

en: Vendor
ru: Производитель

en: Model
ru: Модель

en: Serial Number
ru: Серийный номер

en: Technology
ru: Технология

en: Lithium ion
ru: Литий-ионная

en: Lithium polymer
ru: Литий-полимерная

en: Lithium iron phosphate
ru: Литий-железо-фосфатная

en: Lead acid
ru: Свинцово-кислотная

en: Nickel cadmium
ru: Никель-кадмиевая

en: Nickel metal hydride
ru: Никель-металл-гидридная

en: Unknown technology
ru: Неизвестная технология

en: Devices
ru: Устройства

en: Internal battery
ru: Встроенная батарея

en: UPS battery
ru: Батарея ИБП

en: Monitor battery
ru: Батарея монитора

en: Mouse battery
ru: Батарея мыши

en: Keyboard battery
ru: Батарея клавиатуры

en: PDA battery
ru: Батарея КПК

en: Phone battery
ru: Батарея телефона

en: Unknown battery
ru: Неизвестная батарея

[ctx: %1 is battery type, %2 is charge percent]
en: %1 %2 (Charging)
ru: %1 %2 (Заряжается)

en: Screen
ru: Экран

[ctx: Part of a sentence like 'Dim screen after 5 minutes']
en: Dim screen after
ru: Потухание экрана

[ctx: Part of a sentence like 'Turn off screen after 5 minutes']
en: Turn off screen after
ru: Отключение экрана

[ctx: Part of a sentence like 'Suspend device after 5 minutes']
en: Suspend device after
ru: Ждущий режим
