plasma-settings - en to ru translation catalogue (472 entries)

en: Jan
ru: Янв

en: Feb
ru: Фев

en: Mar
ru: Мар

en: Apr
ru: Апр

en: May
ru: Май

en: Jun
ru: Июн

en: Jul
ru: Июл

en: Aug
ru: Авг

en: Sep
ru: Сен

en: Oct
ru: Окт

en: Nov
ru: Ноя

en: Dec
ru: Дек

en: Display
ru: Отображение

en: 24-Hour Format
ru: 24-часовой формат

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
ru: Использовать 24-часовой формат времени.

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Time and Date
ru: Дата и время

en: Automatic Time Synchronization
ru: Синхронизировать время автоматически

en: Whether to set the time automatically.
ru: Синхронизировать время автоматически.

en: Current Time
ru: Текущее время

en: Date
ru: Дата

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
ru: Часовой пояс

[ctx: @action:button]
en: Close
ru: Закрыть

en: Pick Time
ru: Выбрать время

en: Pick Date
ru: Выбрать дату

en: Date and Time
ru: Дата и время

en: Unable to change NTP settings
ru: Не удалось изменить параметры NTP

en: Unable to set current time
ru: Не удалось установить текущее время

en: Unable to set timezone
ru: Не удалось установить часовой пояс

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
ru: Местный

en: Your system time zone
ru: Системный часовой пояс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Abidjan
ru: Абиджан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
ru: Аккра

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adak
ru: Адах

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
ru: Аддис-Абеба

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
ru: Аделаида

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
ru: Аден

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
ru: Алжир

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
ru: Алма-Ата

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
ru: Амман

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
ru: Амстердам

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
ru: Анадырь

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anchorage
ru: Анкоридж

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
ru: Андорра

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
ru: Ангилья

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antananarivo
ru: Антананариву

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
ru: Антигуа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Apia
ru: Апиа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
ru: Актау

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
ru: Актобе

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
ru: Арагуари

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aruba
ru: Аруба

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
ru: Ашхабад

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asmara
ru: Асмэра

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
ru: Астрахань

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
ru: Асунсьон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
ru: Афины

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atikokan
ru: Атикокан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
ru: Атырау

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Auckland
ru: Окленд

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
ru: Азорские острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
ru: Багдад

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
ru: Баия-де-Бандерас

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia
ru: Баия

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
ru: Бахрейн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
ru: Баку

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bamako
ru: Бамако

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangkok
ru: Бангкок

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangui
ru: Бангуи

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Banjul
ru: Банджул

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barbados
ru: Барбадос

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barnaul
ru: Барнаул

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
ru: Бейрут

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
ru: Белен

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
ru: Белград

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belize
ru: Белиз

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
ru: Берлин

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
ru: Бермудские Острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beulah
ru: Бьюла

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
ru: Бишкек

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bissau
ru: Бисау

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blanc-Sablon
ru: Бланк-Саблон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blantyre
ru: Блантир

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boa Vista
ru: Боа-Виста

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
ru: Богота

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boise
ru: Бойсе

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bougainville
ru: Бугенвиль

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bratislava
ru: Братислава

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brazzaville
ru: Браззавиль

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brisbane
ru: Брисбен

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Broken Hill
ru: Брокен-Хилл

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
ru: Бруней

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
ru: Брюссель

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
ru: Бухарест

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
ru: Будапешт

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bujumbura
ru: Бужумбура

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
ru: Бюзинген-на-Верхнем-Рейне

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
ru: Каир

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
ru: Кеймбридж-Бей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Campo Grande
ru: Кампу-Гранде

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
ru: Канарские острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
ru: Канкун

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
ru: Каракас

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casablanca
ru: Касабланка

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casey
ru: Станция «Кэйси»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Catamarca
ru: Катамарка

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
ru: Кайенна

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
ru: Каймановы острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
ru: Центр

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ceuta
ru: Сеута

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chagos
ru: Чагос

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chatham
ru: Чатем

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chicago
ru: Чикаго

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chihuahua
ru: Чиуауа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
ru: Кишинёв

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
ru: Чита

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
ru: Чойбалсан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
ru: Чунцин

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
ru: Остров Рождества

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chuuk
ru: Чуук

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
ru: Кокосовые острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
ru: Коломбо

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
ru: Коморские острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
ru: Конакри

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
ru: Копенгаген

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
ru: Кордоба

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Creston
ru: Крестон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
ru: Куяба

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
ru: Кюрасао

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Currie
ru: Курри

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dakar
ru: Дакар

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
ru: Дамаск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Danmarkshavn
ru: Денмаркшавн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
ru: Дар-эс-Салам

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Darwin
ru: Дарвин

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Davis
ru: Станция «Дейвис»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson Creek
ru: Досон-Крик

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson
ru: Доусон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Denver
ru: Денвер

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Detroit
ru: Детройт

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
ru: Дакка

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dili
ru: Дили

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
ru: Джибути

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
ru: Доминика

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Douala
ru: Дуала

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
ru: Дубай

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
ru: Дублин

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
ru: Станция «Дюмон-д’Юрвиль»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
ru: Душанбе

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
ru: Остров Пасхи

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Edmonton
ru: Эдмонтон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Efate
ru: Эфате

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
ru: Эйрунепе

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
ru: Эль-Аюн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
ru: Сан-Сальвадор

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Enderbury
ru: Эндербери

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eucla
ru: Юкла

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fakaofo
ru: Факаофо

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Famagusta
ru: Фамагуста

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
ru: Фарерские острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
ru: Острова Фиджи

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fort Nelson
ru: Форт-Нельсон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fortaleza
ru: Форталеза

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Freetown
ru: Фритаун

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Funafuti
ru: Фунафути

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaborone
ru: Габороне

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
ru: Галапагосские острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gambier
ru: Острова Гамбье

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
ru: Газа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
ru: Гибралтар

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Glace Bay
ru: Глас-Бей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
ru: Готхоб

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Goose Bay
ru: Гус-Бей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grand Turk
ru: Коберн-Таун

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
ru: Гренада

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadalcanal
ru: Гуадалканал

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guam
ru: Гуам

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
ru: Гватемала

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guayaquil
ru: Гуаякиль

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
ru: Гернси

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
ru: Гайана

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Halifax
ru: Галифакс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harare
ru: Хараре

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harbin
ru: Харбин

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
ru: Гавана

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
ru: Хеврон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
ru: Хельсинки

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hermosillo
ru: Эрмосильо

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
ru: Хошимин

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hobart
ru: Хобро

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
ru: Гонконг

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Honolulu
ru: Гонолулу

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hovd
ru: Ховд

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Indianapolis
ru: Индианаполис

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Inuvik
ru: Инувик

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Iqaluit
ru: Икалуит

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
ru: Иркутск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
ru: Стамбул

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
ru: Джакарта

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
ru: Ямайка

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jayapura
ru: Джаяпура

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jersey
ru: Джерси

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
ru: Иерусалим

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
ru: Йоханнесбург

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johnston
ru: Атолл Джонстон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
ru: Джуба

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jujuy
ru: Сан-Сальвадор-де-Жужуй

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juneau
ru: Джуно

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
ru: Кабул

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
ru: Калининград

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
ru: Камчатка

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kampala
ru: Кампала

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
ru: Карачи

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
ru: Кашгар

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
ru: Катманду

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kerguelen
ru: Кергелен

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
ru: Хандыга

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
ru: Хартум

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
ru: Киев

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kigali
ru: Кигали

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
ru: Киншаса

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kiritimati
ru: Киритимати

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kirov
ru: Киров

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Knox
ru: Нокс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
ru: Колката

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kosrae
ru: Косрае

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kralendijk
ru: Кралендейк

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
ru: Красноярск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuala Lumpur
ru: Куала-Лумпур

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuching
ru: Кучинг

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
ru: Кувейт

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kwajalein
ru: Квайалейн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Paz
ru: Ла-Пас

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Rioja
ru: Риоха

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lagos
ru: Лагос

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Libreville
ru: Либревиль

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lima
ru: Лима

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lindeman
ru: Линдеман

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
ru: Лиссабон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
ru: Любляна

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
ru: Ломе

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
ru: Лондон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Longyearbyen
ru: Лонгйербиен

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lord Howe
ru: Остров Лорд-Хау

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Los Angeles
ru: Лос-Анджелес

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Louisville
ru: Луисвилл

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
ru: водопад Нижняя Принцесса

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luanda
ru: Луанда

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lubumbashi
ru: Лубумбаши

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lusaka
ru: Лусака

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
ru: Люксембург

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
ru: Макао

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
ru: Масейо

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macquarie
ru: Станция «Маккуори»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
ru: Мадейра

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madrid
ru: Мадрид

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Magadan
ru: Магадан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
ru: Маэ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Majuro
ru: Маджуро

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Makassar
ru: Макассар

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malabo
ru: Малабо

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
ru: Мальдивская Республика

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malta
ru: Мальта

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
ru: Манагуа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manaus
ru: Манаус

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manila
ru: Манила

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maputo
ru: Мапуто

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marengo
ru: Маренго

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mariehamn
ru: Мариехамн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marigot
ru: Мариго

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
ru: Маркизские острова

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
ru: Мартиника

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maseru
ru: Масеру

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Matamoros
ru: Матаморос

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
ru: Маврикий

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mawson
ru: Станция «Моусон»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
ru: Майотта

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
ru: Масатлан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mbabane
ru: Мбабане

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: McMurdo
ru: Станция «Мак-Мердо»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Melbourne
ru: Мельбурн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mendoza
ru: Мендоса

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Menominee
ru: Меномини

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
ru: Мерида

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Metlakatla
ru: Метлакатла

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
ru: Мехико

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Midway
ru: Острова Мидуэй

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Minsk
ru: Минск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Miquelon
ru: Остров Микелон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
ru: Могадишо

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
ru: Монако

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moncton
ru: Монктон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
ru: Монровия

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monterrey
ru: Монтеррей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montevideo
ru: Монтевидео

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monticello
ru: Монтичелло

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montserrat
ru: Монтсеррат

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
ru: Москва

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
ru: Маскат

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
ru: Найроби

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nassau
ru: Нассау

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nauru
ru: Науру

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
ru: Нджамена

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New Salem
ru: Нью-Сейлем

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
ru: Нью-Йорк

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niamey
ru: Ниамей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
ru: Никосия

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nipigon
ru: Нипигон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niue
ru: Ниуэ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nome
ru: Ном

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Norfolk
ru: Норфолк

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noronha
ru: Норонха

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nouakchott
ru: Нуакшот

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
ru: Нумеа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
ru: Новокузнецк

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novosibirsk
ru: Новосибирск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nuuk
ru: Нуук

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ojinaga
ru: Охинага

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Omsk
ru: Омск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
ru: Уральск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oslo
ru: Осло

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
ru: Уагадугу

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pago Pago
ru: Паго-Паго

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palau
ru: Палау

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palmer
ru: Палмер

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
ru: Панама

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pangnirtung
ru: Пангниртанг

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paramaribo
ru: Парамарибо

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
ru: Париж

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Perth
ru: Перт

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
ru: Петербург

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phnom Penh
ru: Пномпень

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phoenix
ru: Финикс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Podgorica
ru: Подгорица

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pohnpei
ru: Понпей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pontianak
ru: Понтианак

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port-au-Prince
ru: Порт-о-Пренс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port Moresby
ru: Порт-Морсби

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
ru: Порт-оф-Спейн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto-Novo
ru: Порто-Ново

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto Velho
ru: Порту-Велью

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
ru: Прага

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Punta Arenas
ru: Пунта-Аренас

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
ru: Пхеньян

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
ru: Катар

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
ru: Костанай

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
ru: Кызылорда

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rainy River
ru: Рейни-Ривер

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
ru: Янгон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rankin Inlet
ru: Ранкин-Инлет

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rarotonga
ru: Раротонга

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Recife
ru: Ресифи

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Regina
ru: Регина

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Resolute
ru: Резолют

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
ru: Реюньон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
ru: Рейкьявик

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
ru: Рига

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Branco
ru: Риу-Бранку

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
ru: Рио-Гальегос

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
ru: Эр-Рияд

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
ru: Рим

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rothera
ru: Станция «Ротера»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saipan
ru: Остров Сайпан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
ru: Южно-Сахалинск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Salta
ru: Сальта

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samara
ru: Самара

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
ru: Самарканд

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Juan
ru: Сан-Хуан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Luis
ru: Сан-Луис

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Marino
ru: Сан-Марино

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santa Isabel
ru: Санта-Исабель

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
ru: Сантарен

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santiago
ru: Сантьяго

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santo Domingo
ru: Санто-Доминго

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
ru: Сан-Паулу

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
ru: Остров Сан-Томе

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
ru: Сараево

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saratov
ru: Саратов

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Scoresbysund
ru: Скорсбисунн

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
ru: Сеул

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
ru: Шанхай

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Simferopol
ru: Симферополь

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
ru: Сингапур

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sitka
ru: Ситка

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Skopje
ru: Скопье

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
ru: София

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
ru: Остров Южная Георгия

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
ru: Среднеколымск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
ru: Сен-Бартелеми

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
ru: Остров Святой Елены

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
ru: Сент-Джонс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
ru: Сент-Китс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
ru: Сент-Люсия

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
ru: Сент-Томас

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
ru: Сент-Винсент

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stanley
ru: Стенли

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
ru: Стокгольм

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Swift Current
ru: Свифт-Каррент

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
ru: Сидней

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
ru: Станция «Сёва»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
ru: Таити

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
ru: Тайбэй

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
ru: Таллин

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tarawa
ru: Атолл Тарава

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
ru: Ташкент

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
ru: Тбилиси

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tegucigalpa
ru: Тегусигальпа

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
ru: Тегеран

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tell City
ru: Телл-Сити

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
ru: Тхимпху

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thule
ru: Туле

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thunder Bay
ru: Тандер-Бей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tijuana
ru: Тихуана

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
ru: Тирана

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
ru: Токио

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tomsk
ru: Томск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tongatapu
ru: Тонгатапу

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Toronto
ru: Торонто

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tortola
ru: Тортола

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
ru: Триполи

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Troll
ru: Станция «Тролл»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
ru: Тукуман

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
ru: Тунис

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
ru: Улан-Батор

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
ru: Ульяновск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
ru: Урумчи

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ushuaia
ru: Ушуая

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ust-Nera
ru: Усть-Нера

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
ru: Ужгород

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vaduz
ru: Вадуц

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vancouver
ru: Ванкувер

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
ru: Ватикан

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vevay
ru: Вивей

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
ru: Вена

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
ru: Вьентьян

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
ru: Вильнюс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vincennes
ru: Винсеннс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vladivostok
ru: Владивосток

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
ru: Волгоград

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vostok
ru: Станция «Восток»

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wake
ru: Остров Уэйк

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wallis
ru: Острова Уоллис

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
ru: Варшава

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Whitehorse
ru: Уайтхорс

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winamac
ru: Винамак

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Windhoek
ru: Виндхук

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winnipeg
ru: Виннипег

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutat
ru: Якутат

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
ru: Якутск

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yangon
ru: Янгон

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
ru: Екатеринбург

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yellowknife
ru: Йеллоунайф

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
ru: Ереван

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
ru: Загреб

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
ru: Запорожье

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
ru: Цюрих

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
ru: Африка

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
ru: Америка

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
ru: Антарктида

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
ru: Азия

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
ru: Атлантический океан

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
ru: Австралия

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
ru: Европа

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
ru: Индийский океан

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
ru: Тихий океан
