plasma-settings - en to sl translation catalogue (179 entries)

en: May
sl: Maj

en: Aug
sl: Avg

en: Oct
sl: Okt

en: Display
sl: Prikazovalnik

en: 24-Hour Format
sl: 24 urni format

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
sl: Ali naj bo v uporabi 24 urni format ur.

en: Timezone
sl: Časovni pas

en: Time and Date
sl: Ura in datum

en: Automatic Time Synchronization
sl: Samodejna sinhronizacija časa

en: Whether to set the time automatically.
sl: Ali naj se samodejno nastavi čas.

en: Current Time
sl: Trenutni čas

en: Date
sl: Datum

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
sl: Izberi časovni pas

[ctx: @action:button]
en: Close
sl: Zapri

en: Pick Time
sl: Izberi čas

en: Pick Date
sl: Izberi datum

en: Date and Time
sl: Datum in čas

en: Unable to change NTP settings
sl: Ni mogoče spremeniti nastavitev NTP

en: Unable to set current time
sl: Ni mogoče nastaviti trenutnega časa

en: Unable to set timezone
sl: Ni mogoče nastaviti časovnega pasu

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
sl: Lokalno

en: Your system time zone
sl: Vaš sistemski časovni pas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Abidjan
sl: Abidžan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
sl: Akra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
sl: Adis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
sl: Alžir

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
sl: Almati

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
sl: Aman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
sl: Anadir

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
sl: Andora

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
sl: Angvila

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antananarivo
sl: Atananarivo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
sl: Antigva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
sl: Aktau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
sl: Aktobe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
sl: Araguaína

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
sl: Ašhabat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
sl: Astrahan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
sl: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
sl: Atene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
sl: Azori

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
sl: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
sl: Bahrajn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
sl: Bejrut

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
sl: Beograd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
sl: Biškek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
sl: Brunej

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
sl: Bruselj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
sl: Bukarešta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
sl: Budimpešta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
sl: Büsingen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
sl: Kairo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
sl: Kanarski

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
sl: Zelenortski otoki

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
sl: Kajman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
sl: Kišinjev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
sl: Čoibalsan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
sl: Čongčing

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
sl: Božični otok

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
sl: Kokos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
sl: Kolombo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
sl: Kopenhagen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
sl: Kostarika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
sl: Damask

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
sl: Daka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
sl: Džibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
sl: Dominika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
sl: Dubaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
sl: D’Urvillovo morje

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
sl: Dušanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
sl: Velikonočni otok

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
sl: Eirunepé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
sl: Laâyoune

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
sl: Salvador

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
sl: Ferski otoki

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
sl: Fidži

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
sl: Godthåb

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
sl: Gvadelup

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guam
sl: Gvam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
sl: Gvatemala

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
sl: Gurensey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
sl: Gvajana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
sl: Hošiminh

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
sl: Otok Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
sl: Džakarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
sl: Jamajka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
sl: Jeruzalem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
sl: Džuba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
sl: Kamčatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
sl: Karači

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
sl: Kašgar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
sl: Katmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
sl: Kandiga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
sl: Kartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
sl: Kijev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
sl: Kinšasa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
sl: Kalkuta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
sl: Krasnojarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
sl: Kuvajt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lindeman
sl: Magadan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
sl: Lizbona

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
sl: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
sl: Lower Prince's Quarter

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
sl: Luksemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
sl: Makao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
sl: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
sl: Mahé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
sl: Maldivi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
sl: Managva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
sl: Martinik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
sl: Mavricij

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
sl: Mayotte/Majota

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
sl: Mérida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
sl: Ciudad de México

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
sl: Mogadiš

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
sl: Monako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
sl: Monrovija

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
sl: Moskva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
sl: Muškat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
sl: N'Djamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
sl: Nikozija

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
sl: Pariz

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
sl: Sankt Peterburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
sl: Praga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
sl: Portoriko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
sl: Pjongjang

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
sl: Katar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
sl: Kostanaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
sl: Kizilorda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
sl: Jangon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
sl: Riad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
sl: Rim

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
sl: Sahalin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
sl: Santarém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
sl: São Paulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
sl: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
sl: Seul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
sl: Šanghaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
sl: Singapur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
sl: Sofija

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
sl: Južna Georgia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
sl: Srednekolimsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
sl: Saint Barthélemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
sl: Sv. Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
sl: St. John's

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
sl: Sveti Krištof

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
sl: Sveta Lucija

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
sl: Sv. Vincent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
sl: Tajpej

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
sl: Talin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tarawa
sl: Tarava

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
sl: Taškent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
sl: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
sl: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
sl: Tokio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
sl: Ulan Bator

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
sl: Uljanovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
sl: Urumči

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
sl: Užgorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
sl: Vatikan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
sl: Dunaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
sl: Vilna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
sl: Varšava

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutat
sl: Jakutat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
sl: Jakutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yangon
sl: Jangon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
sl: Jekaterinburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
sl: Erevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
sl: Zaporožje

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
sl: Zürich

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
sl: Afrika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
sl: Amerika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
sl: Artarktika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
sl: Azija

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
sl: Atlantik

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
sl: Avstralija

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
sl: Evropa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
sl: Indijski

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
sl: Pacifik
