plasma-settings - en to sv translation catalogue (165 entries)

en: Cellular Networks
sv: Mobilnät

en: Error resetting the modem: %1
sv: Fel vid återställning av modem: %1

en: Error updating connection settings for %1: %2.
sv: Fel vid uppdatering av anslutningsinställningar för %1: %2.

en: Error activating connection: %1
sv: Fel vid aktivering av anslutning: %1

en: Error adding connection: %1
sv: Fel vid tillägg av anslutning: %1

en: Error removing connection: %1
sv: Fel vid borttagning av anslutning: %1

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unmanaged
sv: Inte hanterat

en: Unavailable
sv: Inte tillgänglig

en: Disconnected
sv: Nerkopplad

en: Preparing
sv: Förbereder

en: ConfiguringHardware
sv: Ställer in maskinvara

en: NeedAuth
sv: Kräver behörighetskontroll

en: ConfiguringIp
sv: Ställer in Ip

en: CheckingIp
sv: Kontrollerar Ip

en: WaitingForSecondaries
sv: Väntar på ställföreträdare

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Deactivating
sv: Inaktiverar

en: Failed
sv: Misslyckades

en: GSM Compact
sv: GSM kompakt

en: Off
sv: Av

en: Low-power mode
sv: Lågeffektläge

en: Full power mode
sv: Fulleffektläge

en: Initializing
sv: Initierar

en: Locked
sv: Låst

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabling
sv: Inaktiverar

en: Enabling
sv: Aktiverar

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Searching for network provider
sv: Söker efter nätverksleverantör

en: Registered with network provider
sv: Registrerar med nätverksleverantör

en: Disconnecting
sv: Kopplar ner

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connected
sv: Ansluten

en: No error.
sv: Inget fel.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: SIM is required but missing.
sv: SIM-kort krävs men saknas.

en: SIM is available but unusable.
sv: SIM-kort är tillgängligt men oanvändbart

en: Not registered, not searching for new operator to register.
sv: Inte registrerat, söker inte efter ny operatör för att registrera.

en: Registered on home network.
sv: Registrera på hemnätverk.

en: Not registered, searching for new operator to register with.
sv: Inte registrerat, söker efter ny operatör att registrera med.

en: Registration denied.
sv: Registrering nekades.

en: Unknown registration status.
sv: Okänd registreringsstatus.

en: Registered on a roaming network.
sv: Registrerad på roamingnätverk.

en: Registered for "SMS only", on home network.
sv: Registrerad för "enbart SMS", hemnätverk.

en: Registered for "SMS only", roaming network.
sv: Registrerad för "enbart SMS", roamingnätverk.

en: Emergency services only.
sv: Endast nödtjänster.

en: Registered for "CSFB not preferred", home network.
sv: Registrerad för "CSFB föredras ej", hemnätverk.

en: Registered for "CSFB not preferred", roaming network.
sv: Registrerad för "CSFB föredras ej", roamingnätverk.

en: Attached for access to Restricted Local Operator Services.
sv: Ansluten för åtkomst till begränsade lokala operatörstjänster.

en: Scanning networks failed: %1
sv: Sökning efter nätverk misslyckades: %1

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: GuessYes
sv: Gissa ja

en: GuessNo
sv: Gissa nej

en: Any
sv: Alla

en: Available Networks
sv: Tillgängliga nätverk

en: none
sv: inget

en: Current operator: %1
sv: Nuvarande operatör: %1

en: Scan For Networks
sv: Sök efter nätverk

en: Edit APN
sv: Redigera APN

en: Name
sv: Namn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Network type
sv: Nätverkstyp

en: Only 4G
sv: Bara 4G

en: Only 3G
sv: Bara 3G

en: Only 2G
sv: Bara 2G

en: Modem not available
sv: Modem inte tillgängligt

en: Mobile data
sv: Mobildata

en: Whether mobile data is enabled.
sv: Om mobildata är aktiverad.

en: Data Usage
sv: Dataanvändning

en: View data usage.
sv: Visa dataanvändning.

en: SIM
sv: SIM-kort

en: SIMs
sv: SIM-kort

en: SIM %1
sv: SIM-kort %1

en: View SIM %1 details.
sv: Visa information om SIM-kort %1

en: Modem Control
sv: Modemstyrning

en: Modem Restart
sv: Omstart av modem

en: Force Modem Restart
sv: Tvinga omstart av modem

en: Modem Details
sv: Modeminformation

en: Access Technologies
sv: Åtkomstteknologier

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: Model
sv: Modell

en: Owned Numbers:
sv: Ägda nummer:

en: Revision
sv: Utgåva

en: Signal Quality
sv: Signalkvalitet

en: State
sv: Delstat

en: Failure Reason
sv: Orsak för misslyckande

en: Registration State
sv: Registreringstillstånd

en: Firmware Version
sv: Inbyggd programvaruversion

en: Interface Name
sv: Gränssnittsnamn

en: Metered
sv: Uppmätt

en: Active NetworkManager Connection
sv: Aktiv anslutning i nätverkshanterare

en: Device
sv: Enhet

en: Device ID
sv: Enhetsidentifierare

en: Drivers:
sv: Drivrutiner:

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Power State
sv: Strömtillstånd

en: SIM Path
sv: SIM-kortsökväg

en: APNs
sv: APN:er

en: No APNs configured
sv: Inga APN:er inställda

en: Add Connection
sv: Lägg till anslutning

en: Add APN
sv: Lägg till APN

en: Autodetect APN
sv: Detektera APN automatiskt

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete
sv: Ta bort

en: SIM Lock
sv: SIM-kortlås

en: SIM is locked
sv: SIM-kortet är låst

en: In order to use this SIM, you must first unlock it.
sv: För att använda SIM-kortet måste det först låsas upp.

en: SIM is not locked
sv: SIM-kortet är inte låst

en: You can lock your SIM to require a set PIN code for phone calls and mobile data.
sv: SIM-kortet kan låsas så att det kräver en inställd PIN-kod för telefonsamtal och mobildata.

en: Lock SIM
sv: Lås SIM-kort

en: Disable SIM Lock
sv: Inaktivera SIM-låsning

en: Disable the SIM lock feature and remove the passcode on the SIM.
sv: Inaktivera SIM-låsfunktionen och ta bort SIM-kortets kod.

en: Change PIN
sv: Ändra PIN-kod

en: Change the passcode set on the SIM.
sv: Ändra SIM-kortets inställda kod.

en: Unlock SIM
sv: Lås upp SIM-kort

en: Attempts left: %1
sv: Försök kvar: %1

en: Enter PIN
sv: Ange PIN-kod

en: Change SIM PIN
sv: Ändra SIM-kortets PIN-kod

en: PINs don't match!
sv: PIN-koderna stämmer inte.

en: PINs must be between 4 and 8 digits!
sv: PIN-koder måste vara mellan 4 och 8 siffror.

en: Current PIN
sv: Nuvarande PIN-kod:

en: New PIN
sv: Ny PIN-kod

en: Confirm PIN
sv: Bekräfta PIN-kod

en: Remove SIM PIN
sv: Ta bort SIM-kortets PIN-kod

en: Add SIM PIN
sv: Lägg till PIN-kod för SIM-kort

en: Data Roaming
sv: Dataroaming

en: Allow your device to use networks other than your carrier.
sv: Tillåt att telefonen använder andra nätverk än din operatör.

en: Modify APNs
sv: Ändra APN:er

en: Configure access point names for your carrier.
sv: Anpassa åtkomstpunktsnamn för din operatör.

en: Networks
sv: Nätverk

en: Select a network operator.
sv: Välj en nätverksoperatör

en: Modify SIM lock settings.
sv: Ändra inställning av SIM-kortlås

en: View the details of the modem this SIM is connected to.
sv: Visa information om modemet som SIM-kortet är anslutet till.

en: SIM Details
sv: SIM-kortinformation

en: Operator Code (modem)
sv: Operatörkod (modem)

en: Operator Name (modem)
sv: Operatörnamn (modem)

en: Operator Code (provided by SIM)
sv: Operatörkod (tillhandahållen av SIM-kort)

en: Operator Name (provided by SIM)
sv: Operatörnamn (tillhandahållet av SIM-kort)

en: SIM ID
sv: SIM-kortid

en: Emergency Numbers
sv: Nödnummer

en: Lock reason unknown.
sv: Låsorsak okänd.

en: Modem is unlocked.
sv: Modemet är upplåst.

en: SIM requires the PIN code.
sv: SIM kräver PIN-koden.

en: SIM requires the PIN2 code.
sv: SIM kräver PIN2-koden.

en: SIM requires the PUK code.
sv: SIM kräver PUK-koden.

en: SIM requires the PUK2 code.
sv: SIM kräver PUK2-koden.

en: Modem requires the service provider PIN code.
sv: Modemet kräver tjänstleverantörens PIN-kod.

en: Modem requires the service provider PUK code.
sv: Modemet kräver tjänstleverantörens PUK-kod.

en: Modem requires the network PIN code.
sv: Modemet kräver nätverkets PIN-kod.

en: Modem requires the network PUK code.
sv: Modemet kräver nätverkets PUK-kod.

en: Modem requires the PIN code.
sv: Modemet kräver PIN-koden.

en: Modem requires the corporate PIN code.
sv: Modemet kräver företagets PIN-kod.

en: Modem requires the corporate PUK code.
sv: Modemet kräver företagets PUK-kod.

en: Modem requires the PH-FSIM PIN code.
sv: Modemet kräver PH-FSIM PIN-koden.

en: Modem requires the PH-FSIM PUK code.
sv: Modemet kräver PH-FSIM PUK-koden.

en: Modem requires the network subset PIN code.
sv: Modemet kräver delnätverkets PIN-kod.

en: Modem requires the network subset PUK code.
sv: Modemet kräver delnätverkets PUK-kod.

en: (empty)
sv: (tom)

en: Error toggling SIM lock: %1
sv: Fel när SIM-kortets lås skulle ändras: %1

en: Error changing the PIN: %1
sv: Fel när PIN-kod skulle ändras: %1

en: Error sending the PIN: %1
sv: Fel när PIN-kod skulle skickas: %1

en: Error sending the PUK: %1
sv: Fel när PUK-kod skulle skickas: %1
