plasma-settings - en to tr translation catalogue (158 entries)

en: Jan
tr: Oca

en: Feb
tr: Şub

en: Apr
tr: Nis

en: Jun
tr: Haz

en: Jul
tr: Tem

en: Aug
tr: Ağu

en: Sep
tr: Eyl

en: Oct
tr: Eki

en: Nov
tr: Kas

en: Dec
tr: Ara

en: Display
tr: Gösterim

en: 24-Hour Format
tr: 24 Saat Biçimi

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
tr: Saatler için 24 saat biçiminin kullanılıp kullanılmayacağı.

en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Time and Date
tr: Tarih ve Zaman

en: Automatic Time Synchronization
tr: Otomatik Zaman Eşitlemesi

en: Whether to set the time automatically.
tr: Saati otomatik ayarlanıp ayarlanmayacağı.

en: Current Time
tr: Geçerli Zaman

en: Date
tr: Tarih

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
tr: Zaman Dilimini Seç

[ctx: @action:button]
en: Close
tr: Kapat

en: Pick Time
tr: Saat Seç

en: Pick Date
tr: Tarih Seç

en: Date and Time
tr: Tarih ve Saat

en: Unable to change NTP settings
tr: NTP ayarları değiştirilemiyor

en: Unable to set current time
tr: Geçerli saat ayarlanamadı

en: Unable to set timezone
tr: Saat dilimi ayarlanamadı

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
tr: Yerel

en: Your system time zone
tr: Sistem zaman diliminiz

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
tr: Cezayir

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
tr: Almatı

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
tr: Anadır

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
tr: Aktav

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
tr: Aktöbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
tr: Aşkabat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
tr: Astrahan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
tr: Atina

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atikokan
tr: Atikonan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
tr: Atırav

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
tr: Bağdat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
tr: Bahreyn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
tr: Bakü

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
tr: Beyrut

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
tr: Belgrat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
tr: Bişkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
tr: Brüssel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
tr: Bükreş

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
tr: Budapeşte

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
tr: Kahire

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
tr: Karakas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casablanca
tr: Kazablanka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chicago
tr: Şikago

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
tr: Kişinev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
tr: Çita

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
tr: Çoybalsan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
tr: Çongçing

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
tr: Kolombo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
tr: Komorlar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
tr: Konakri

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
tr: Kopenhag

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
tr: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
tr: Şam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
tr: Darüsselam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
tr: Dakka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
tr: Cibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
tr: Dominika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
tr: Duşanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
tr: Eirunepé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
tr: Layun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaborone
tr: Gaboron

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
tr: Gazze

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
tr: El Halil

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Inuvik
tr: İnuvik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
tr: İrkutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
tr: Man Adası

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
tr: İstanbul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
tr: Cakarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
tr: Jamaika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
tr: Kudüs

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
tr: Kabil

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
tr: Kamçatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
tr: Karaçi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
tr: Kaşgar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
tr: Katmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
tr: Handıga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
tr: Hartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
tr: Kıyiv

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
tr: Kinşasa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
tr: Kuveyt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
tr: Lizbon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
tr: Lübliyana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
tr: Londra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
tr: Makao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
tr: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
tr: Maldivler

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
tr: Markiz Adaları

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
tr: Martinik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mendoza
tr: Melbourne

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
tr: Meksika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
tr: Mogadişu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
tr: Monako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
tr: Moskova

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
tr: Maskat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
tr: Encemine

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nouakchott
tr: Nuakşot

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
tr: Vagadugu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phnom Penh
tr: Punom Pen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Podgorica
tr: Podgoritsa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
tr: Prag

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
tr: Katar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
tr: Kostanay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
tr: Kızılorda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
tr: Riyad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
tr: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
tr: Sahalin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
tr: Semerkand

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
tr: Saraybosna

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
tr: Seul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
tr: Şangay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
tr: Singapur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Skopje
tr: Üsküp

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
tr: Sofya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
tr: Güney Georgia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
tr: Srednekolımsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
tr: Stokholm

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
tr: Sidney

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
tr: Tallin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
tr: Taşkent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
tr: Tiflis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
tr: Tahran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
tr: Timpu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
tr: Tiran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
tr: Trablus

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
tr: Tunus

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
tr: Ulanbatur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
tr: Ürümçi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
tr: Ujgorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
tr: Vatikan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
tr: Viyana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
tr: Viyentiyan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
tr: Vilnüs

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
tr: Varşova

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
tr: Erivan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
tr: Zaporijya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
tr: Zürih

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
tr: Afrika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
tr: Amerika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
tr: Antarktika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
tr: Asya

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
tr: Atlantik

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
tr: Avustralya

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
tr: Avrupa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
tr: Hint

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
tr: Pasifik
