plasma-systemmonitor - en to ar translation catalogue (115 entries)

[ctx: @menu]
en: File
ar: ملف

[ctx: @menu-action]
en: Add New Page…
ar: أضف صفحة جديدة...

[ctx: @menu-action]
en: Import Page…
ar: استورِد صفحة…

[ctx: @menu-action]
en: Export Current Page…
ar: صدر الصفحة الحالية

[ctx: @menu-action]
en: Get New Pages…
ar: احصل على صفحات جديدة...

[ctx: @menu-action]
en: Quit
ar: أنهِ

[ctx: @menu]
en: View
ar: اعرض

[ctx: @menu-action]
en: Expand Sidebar
ar: وسع الشريط الجانبي

[ctx: @menu-action]
en: Collapse Sidebar
ar:  اطوِ الشريط الجانبي

[ctx: @menu]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @menu-action]
en: Edit or Remove pages…
ar: حرر أو أزل صفحات...

[ctx: @menu]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: @menu-action]
en: Report Bug…
ar: أبلغ عن علّة…

[ctx: @menu-action]
en: About System Monitor
ar: عن مراقب النظام

en: System Monitor
ar: مراقب النظام

en: An application for monitoring system resources
ar: تطبيق لرصد موارد النظام.

en: © 2024 Plasma Development Team
ar: © 2024 لفريق تطوير بلازما

en: Development
ar: التطوير

en: Design
ar: التصميم

en: Design and Quality Assurance
ar: التصميم وضمان الجودة

[ctx: @action]
en: Tools
ar: الأدوات

[ctx: @action]
en: Add New Page…
ar: أضف صفحة جديدة...

[ctx: @action]
en: Edit or Remove pages…
ar: حرر أو أزل صفحات...

[ctx: @action]
en: Export Current Page…
ar: صدر الصفحة الحالية

[ctx: @action]
en: Import Page…
ar: استورِد صفحة…

[ctx: @action:inmenu]
en: Get New Pages…
ar: احصل على صفحات جديدة...

[ctx: @action]
en: Expand Sidebar
ar: وسع الشريط الجانبي

[ctx: @action]
en: Collapse Sidebar
ar:  اطوِ الشريط الجانبي

[ctx: @action]
en: Report Bug…
ar: أبلغ عن علّة…

[ctx: @action]
en: About System Monitor
ar: عن مراقب النظام

[ctx: @action]
en: About KDE
ar: عن كِيدِي

[ctx: @window:title]
en: Add New Page
ar: أضف صفحة جديدة

[ctx: @window:title]
en: Edit Pages
ar: حرر الصّفحات

[ctx: @title:window %1 is the name of the page that is being exported]
en: Export %1
ar: صدّر %1

[ctx: Name filter in file dialog]
en: System Monitor page (*.page)
ar: صفحة مراقب النظام (*.page)

[ctx: @title:window]
en: Import Page
ar: استورِد صفحة

en: System Monitor has fallen back to software rendering because hardware acceleration is not available, and visual glitches may appear. Please check your graphics drivers.
ar: عاد مراقب النظام إلى عرض البرمجي نظرًا لعدم توفر تسريع الأجهزة ، وقد تظهر خِلل المرئية. يرجى التحقق من برامج تشغيل الرسومات الخاصة بك.

[ctx: @action]
en: Add Section
ar: أضف قسم

[ctx: @action]
en: Add Separator
ar: أضف فاصل

[ctx: @action]
en: Show Background
ar: أظهر الخلفية

[ctx: @action]
en: Remove Background Margins
ar: أزل هوامش الخلفية

[ctx: @action]
en: Edit Page
ar: حرر الصفحة

[ctx: @action]
en: Save Changes
ar: احفظ التّغييرات

[ctx: @action]
en: Discard Changes
ar: ارفض التّغييرات

[ctx: @action]
en: Configure Page…
ar: اضبط الصفحة...

[ctx: @action]
en: Add Row
ar: أضف صفا

[ctx: @action]
en: Add Title
ar: أضف عنوان

[ctx: @title:window %1 is page title]
en: Configure Page "%1"
ar: اضبط الصفحة "%1"

[ctx: @action:button]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: @action]
en: Add
ar: أضف

[ctx: @action]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @title:window %1 is face name]
en: Configure %1
ar: اضبط %1

[ctx: @action]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action]
en: Load Preset…
ar: حمّل المعد مسبقا…

[ctx: @action]
en: Get New Presets…
ar: احصل على إعدادات معدة مسبقا جديدة

[ctx: @action]
en: Save Settings as Preset
ar: احفظ الإعدادات كقيم معدة مسبقا

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Saved settings as preset %1.
ar: حفظت الإعدادات كقيم معدة مسبقا %1.

[ctx: @action]
en: Add Chart as Desktop Widget
ar: أضف الرسم كبريمج سطح مكتب

[ctx: @action]
en: Get New Display Styles…
ar: احصل على أنماط عرض جديدة...

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Loaded preset %1.
ar: حملت الإعدادات المعدة مسبقا %1.

[ctx: @label:textbox]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @option:check]
en: Show Title
ar: أظهر العنوان

[ctx: @label:textbox]
en: Display Style
ar: نمط العرض

[ctx: @label]
en: Minimum time between updates:
ar: أقل وقت بين التحديثات:

en: No Limit
ar: لا حدّ

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
ar: ثانية واحدة

en: %1 seconds
ar: %1 ثانية

[ctx: @info:placeholder]
en: No Chart
ar: لا رسوم

[ctx: @title:window]
en: Load Preset
ar: حمّل المعد مسبقا

[ctx: @action:button]
en: Load
ar: حمّل

[ctx: @title]
en: Replace Missing Sensors
ar: استبدل المتحسسات المفقودة

[ctx: @action]
en: Move
ar: انقل

en: This page is missing some sensors and will not display correctly.
ar: هذه الصفحة تفتقد بعض المتحسسات ولن تعرض بشكل صحيح.

[ctx: @action:button]
en: Fix…
ar: أصلح…

[ctx: @action:button]
en: Add
ar: أضِف

[ctx: @info:placeholder]
en: New Page
ar: صفحة جديدة

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @info:status]
en: Name cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون الاسم فارغًا.

[ctx: @label:textbox]
en: Icon:
ar: الأيقونة:

[ctx: @label:listbox]
en: Page Margins:
ar: هوامش الصفحة:

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
ar: بلا

[ctx: @item:inlistbox]
en: Small
ar: صغير

[ctx: @item:inlistbox]
en: Large
ar: كبير

[ctx: @label:listbox]
en: Use Actions From:
ar: إجراءات المستخدم من:

[ctx: @label:listbox]
en: Load this page:
ar: حمّل هذه الصفحة:

[ctx: @item:inlistbox]
en: When needed
ar: عند الحاجة

[ctx: @item:inlistbox]
en: During application startup
ar: عند بدء البرنامج

en: New Title
ar: عنوان جديد

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Page
ar: أظهر الصفحة

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Page
ar: أخف الصفحة

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not reset the page
ar: لا تصفر الصفحة

[ctx: @item:intable]
en: The page will be reset to its default state
ar: ستصفر الصفحة إلى حالتها المبدئية

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset the page to its default state
ar: أعد صفحة إلى حالتها المبدئية

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not remove this page
ar: لا تزل هذه الصفحة

[ctx: @item:intable]
en: The page will be removed
ar: ستزال هذه الصفحة

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this page
ar: أزل هذه الصفحة

[ctx: @label:listbox]
en: Start with:
ar: ابدأ بـ:

en: Last Visited Page
ar: أخر صفحة مُزارة

[ctx: @action]
en: Add Column
ar: أضف عمودًا

[ctx: @action]
en: Height
ar: الارتفاع

[ctx: @action:inmenu]
en: Balanced
ar: متوازن

[ctx: @info:tooltip]
en: Try and use the same height across different rows.
ar: حاول واستخدم نفس الارتفاع على مختلف الصفوف.

[ctx: @action:inmenu]
en: Minimum
ar: الحد الادنى

[ctx: @info:tooltop]
en: Use the minimum amount of height needed to display contents correctly.
ar: استخدم أدنى ارتفاع بحيث لا تزال تعرض المحتويات بشكل جيد.

[ctx: @action:inmenu]
en: Maximum
ar: الحد الاعلى

[ctx: @info:tooltip]
en: Try to use as much height as possible.
ar: حاول استخدام أعلى ارتفاع ممكن.

[ctx: @window:title]
en: Configure Columns
ar: اضبط الأعمدة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hidden
ar: مخفي

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only
ar: النص فقط

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart
ar: رسم خطي

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only (Scaled to 100%)
ar: نص فقط (مكبر إلى 100٪)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart (Scaled to 100%)
ar: رسم خطي (مكبر إلى 100٪)

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
ar: لا تسأل مجدّدًا

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window…
ar: اقتل نافذة...

[ctx: @action:inmenu %1 is application name]
en: Launch %1
ar: شغّل %1
