plasma-systemmonitor - en to de translation catalogue (28 entries)

[ctx: @title:group]
en: CPU
de: Prozessor (CPU)

[ctx: @title:group]
en: Memory
de: Speicher

[ctx: @title:group]
en: Network
de: Netzwerk

[ctx: @title:group]
en: Disk
de: Festplatte

[ctx: @title:group]
en: Processes: %1
de:  Prozesse: %1

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application to see its details
de: Wählen Sie eine Anwendung, um Details dazu anzuzeigen

[ctx: Warning message shown on runtime error]
en: Applications view is unsupported on your system
de: Die Anzeige der Anwendung wird auf Ihren System nicht unterstützt

[ctx: @option:check]
en: Show details panel
de: Details-Leiste anzeigen

[ctx: @option:check]
en: Confirm when quitting applications
de: Beenden von Anwendungen bestätigen

[ctx: @action]
en: Search
de: Suchen

[ctx: @action]
en: Quit Application
de: Anwendung beenden

[ctx: @action]
en: Show Details Sidebar
de: Details-Seitenleiste anzeigen

[ctx: @action]
en: Configure columns…
de: Spalten einrichten ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set priority…
de: Priorität setzen ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
de: Signal senden

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
de: Aussetzen (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
de: Fortsetzen (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
de: Auflegen (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
de: Unterbrechen (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
de: Beenden (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
de: Töten (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
de: Benutzer 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
de: Benutzer 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
de[0]: Anwendung beenden
de[1]: %1 Anwendungen beenden

[ctx: @title:window]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
de[0]: Anwendung beenden
de[1]: %1 Anwendungen beenden

[ctx: @action:button]
en: Quit Application | Quit Applications
de[0]: Anwendung beenden
de[1]: Anwendung beenden

en: Are you sure you want to quit this application?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to quit these %1 applications?
    Any unsaved work may be lost.
de[0]: Möchten Sie diese Anwendung wirklich beenden? Jegliche ungespeicherte Arbeit könnte dabei verloren gehen.
de[1]: Möchten Sie diese %1% Anwendungen wirklich beenden? Jegliche ungespeicherte Arbeit könnte dabei verloren gehen.

[ctx: @item:intable]
en: %1 Process | %1 Processes
de[0]: %1 Prozess
de[1]: %1 Prozesse
