plasma-systemmonitor - en to fi translation catalogue (121 entries)

[ctx: @menu]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @menu-action]
en: Add New Page…
fi: Lisää uusi sivu…

[ctx: @menu-action]
en: Import Page…
fi: Tuo sivu…

[ctx: @menu-action]
en: Export Current Page…
fi: Vie nykyinen sivu…

[ctx: @menu-action]
en: Get New Pages…
fi: Hae uusia sivuja…

[ctx: @menu-action]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: @menu]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: @menu-action]
en: Expand Sidebar
fi: Laajenna sivupaneeli

[ctx: @menu-action]
en: Collapse Sidebar
fi: Supista sivupaneeli

[ctx: @menu]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @menu-action]
en: Edit or Remove pages…
fi: Muokkaa tai poista sivuja…

[ctx: @menu]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: @menu-action]
en: Report Bug…
fi: Ilmoita viasta…

[ctx: @menu-action]
en: About System Monitor
fi: Tietoa järjestelmänvalvonnasta

en: System Monitor
fi: Järjestelmänvalvonta

en: An application for monitoring system resources
fi: Järjestelmäresurssien valvontasovellus

en: © 2025 Plasma Development Team
fi: © 2025 Plasman kehitysryhmä

en: Development
fi: Kehitys

en: Design
fi: Suunnittelu

en: Design and Quality Assurance
fi: Suunnittelu ja laadunvarmistus

[ctx: @action]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @action]
en: Add New Page…
fi: Lisää uusi sivu…

[ctx: @action]
en: Edit or Remove pages…
fi: Muokkaa tai poista sivuja…

[ctx: @action]
en: Export Current Page…
fi: Vie nykyinen sivu…

[ctx: @action]
en: Import Page…
fi: Tuo sivu…

[ctx: @action:inmenu]
en: Get New Pages…
fi: Hae uusia sivuja…

[ctx: @action]
en: Expand Sidebar
fi: Laajenna sivupaneeli

[ctx: @action]
en: Collapse Sidebar
fi: Supista sivupaneeli

[ctx: @action]
en: Report Bug…
fi: Ilmoita viasta…

[ctx: @action]
en: About System Monitor
fi: Tietoa järjestelmänvalvonnasta

[ctx: @action]
en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

[ctx: @window:title]
en: Add New Page
fi: Lisää uusi sivu

[ctx: @window:title]
en: Edit Pages
fi: Muokkaa sivuja

[ctx: @title:window %1 is the name of the page that is being exported]
en: Export %1
fi: Vie %1

[ctx: Name filter in file dialog]
en: System Monitor page (*.page)
fi: Järjestelmänvalvontasivu (*.page)

[ctx: @title:window]
en: Import Page
fi: Tuo sivu

en: System Monitor has fallen back to software rendering because hardware acceleration is not available, and visual glitches may appear. Please check your graphics drivers.
fi: Järjestelmänvalvonta turvautuu ohjelmistohahmonnukseen, koska laitteistokiihdytystä ei ole saatavilla. Visuaalisia häiriöitä voi ilmetä. Tarkista näyttöajuri.

[ctx: @action]
en: Add Section
fi: Lisää osio

[ctx: @action]
en: Add Separator
fi: Lisää erotin

[ctx: @action]
en: Show Background
fi: Näytä tausta

[ctx: @action]
en: Remove Background Margins
fi: Poista taustan reunukset

[ctx: @action]
en: Edit Page
fi: Muokkaa sivua

[ctx: @action]
en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

[ctx: @action]
en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

[ctx: @action]
en: Configure Page…
fi: Sivuasetukset…

[ctx: @action]
en: Add Row
fi: Lisää rivi

[ctx: @action]
en: Add Title
fi: Lisää otsikko

[ctx: @title:window %1 is page title]
en: Configure Page "%1"
fi: Muokkaa sivua ”%1”

[ctx: @action:button]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @action]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @title:window %1 is face name]
en: Configure %1
fi: %1 – asetukset

[ctx: @action]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @action]
en: Load Preset…
fi: Lataa esiasetus…

[ctx: @action]
en: Get New Presets…
fi: Hae uusia esiasetuksia…

[ctx: @action]
en: Save Settings as Preset
fi: Tallenna esiasetuksiksi

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Saved settings as preset %1.
fi: Tallennettu esiasetuksiksi nimellä %1.

[ctx: @action]
en: Add Chart as Desktop Widget
fi: Lisää kaavio työpöytäsovelmaksi

[ctx: @action]
en: Get New Display Styles…
fi: Hae uusia näyttötyylejä…

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Loaded preset %1.
fi: Ladattiin esiasetus %1.

[ctx: @label:textbox]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @option:check]
en: Show Title
fi: Näytä otsikko

[ctx: @label:textbox]
en: Display Style
fi: Näyttötyyli

[ctx: @label]
en: Minimum time between updates:
fi: Vähimmäisaika päivitysten välissä:

en: No Limit
fi: Ei rajoitusta

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
fi: 1 sekunti

en: %1 seconds
fi: %1 sekuntia

[ctx: @info:placeholder]
en: No Chart
fi: Ei kaaviota

[ctx: @title:window]
en: Load Preset
fi: Lataa esiasetus

[ctx: @action:button]
en: Load
fi: Lataa

[ctx: @title]
en: Replace Missing Sensors
fi: Korvaa puuttuvat anturit

[ctx: @action]
en: Move
fi: Siirrä

en: This page is missing some sensors and will not display correctly.
fi: Sivulta puuttuu joitakin antureita eikä se näy oikein.

[ctx: @action:button]
en: Fix…
fi: Korjaa…

en: A new version of this page was installed, but you made changes to this page. The changes have been copied to %1 (Old Version).
fi: Sivusta asennettiin uusi versio, mutta tätä sivua on muutettu. Muutokset kopioidaan sivuun %1 (vanha versio).

en: A new version of this page was installed, but you made changes to this page. Would you like to keep your changes or discard your changes and use the new version of the page?
fi: Sivusta asennettiin uusi versio, mutta tätä sivua on muutettu. Haluatko säilyttää muutokset vai hylätä ne ja käyttää sivun uutta versiota?

[ctx: @action:button]
en: Keep Changes
fi: Säilytä muutokset

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @info:placeholder]
en: New Page
fi: Uusi sivu

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @info:status]
en: Name cannot be empty.
fi: Nimi ei voi olla tyhjä.

[ctx: @label:textbox]
en: Icon:
fi: Kuvake:

[ctx: @label:listbox]
en: Page Margins:
fi: Sivun reunukset:

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
fi: Ei asetettu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: @item:inlistbox]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: @label:listbox]
en: Use Actions From:
fi: Käytä toimintoja kohteesta:

[ctx: @label:listbox]
en: Load this page:
fi: Lataa tämä sivu:

[ctx: @item:inlistbox]
en: When needed
fi: Tarvittaessa

[ctx: @item:inlistbox]
en: During application startup
fi: Sovelluksen käynnistyessä

en: New Title
fi: Uusi otsikko

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Page
fi: Näytä sivu

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Page
fi: Piilota sivu

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not reset the page
fi: Älä palauta sivua

[ctx: @item:intable]
en: The page will be reset to its default state
fi: Sivu palautetaan oletustilaansa

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset the page to its default state
fi: Palauta sivu oletustilaansa

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not remove this page
fi: Älä poista tätä sivua

[ctx: @item:intable]
en: The page will be removed
fi: Sivu poistetaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this page
fi: Poista tämä sivu

[ctx: @label:listbox]
en: Start with:
fi: Aloita tällä:

en: Last Visited Page
fi: Viimeisin vierailtu sivu

[ctx: @action]
en: Add Column
fi: Lisää sarake

[ctx: @action]
en: Height
fi: Korkeus

[ctx: @action:inmenu]
en: Balanced
fi: Tasapainoinen

[ctx: @info:tooltip]
en: Try and use the same height across different rows.
fi: Yritä käyttää eri riveille samaa korkeutta.

[ctx: @action:inmenu]
en: Minimum
fi: Vähintään

[ctx: @info:tooltop]
en: Use the minimum amount of height needed to display contents correctly.
fi: Käytä pienintä korkeutta, jolla sisältö näkyy oikein.

[ctx: @action:inmenu]
en: Maximum
fi: Enintään

[ctx: @info:tooltip]
en: Try to use as much height as possible.
fi: Yritä käyttää mahdollisimman suurta korkeutta.

[ctx: @action:inmenu]
en: Half Page Height
fi: Puolisivukorkeus

[ctx: @info:tooltip]
en: Use half the height of the page.
fi: Käytä puolta sivukorkeudesta.

[ctx: @window:title]
en: Configure Columns
fi: Sarakkeiden asetukset

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hidden
fi: Piilotettu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only
fi: Vain teksti

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart
fi: Viivakaavio

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only (Scaled to 100%)
fi: Vain teksti (skaalattu 100 %)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart (Scaled to 100%)
fi: Viivakaavio (skaalattu 100 %)

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
fi: Älä kysy enää

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window…
fi: Tapa ikkuna…

[ctx: @action:inmenu %1 is application name]
en: Launch %1
fi: Käynnistä %1
