plasma-systemmonitor - en to fr translation catalogue (29 entries)

[ctx: @title:window]
en: Details
fr: Détails

[ctx: @title:group]
en: CPU
fr: Processeur

[ctx: @title:group]
en: Memory
fr: Mémoire

[ctx: @title:group]
en: Network
fr: Réseau

[ctx: @title:group]
en: Disk
fr: Disque

[ctx: @title:group]
en: Processes: %1
fr: Processus : %1

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application to see its details
fr: Sélectionnez une application pour en voir les informations détaillées.

[ctx: Warning message shown on runtime error]
en: Applications view is unsupported on your system
fr: L'affichage des applications n'est pas pris en charge sur votre système

[ctx: @option:check]
en: Show details panel
fr: Afficher le panneau de détails.

[ctx: @option:check]
en: Confirm when quitting applications
fr: Confirmer lors de la fermeture d'applications.

[ctx: @action]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: @action]
en: Quit Application
fr: Fermer une application

[ctx: @action]
en: Show Details Sidebar
fr: Afficher la barre latérale de détails

[ctx: @action]
en: Configure columns…
fr: Configurer les colonnes...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set priority…
fr: Définir une priorité...

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
fr: Envoyer un signal

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
fr: Suspendre (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
fr: Continuer (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
fr: Raccrocher (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
fr: Interrompre (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
fr: Terminer (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
fr: Tuer (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
fr: Utilisateur 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
fr: Utilisateur 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
fr[0]: Fermer une application
fr[1]: Fermer %1 applications

[ctx: @title:window]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
fr[0]: Fermer une application
fr[1]: Fermer %1 applications

[ctx: @action:button]
en: Quit Application | Quit Applications
fr[0]: Fermer une application
fr[1]: Fermer des applications

en: Are you sure you want to quit this application?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to quit these %1 applications?
    Any unsaved work may be lost.
fr[0]: Voulez-vous vraiment terminer cette application ? 
    Tout travail non enregistré pourrait être perdu.
fr[1]: Voulez-vous vraiment terminer ces %1 applications ? 
    Tout travail non enregistré pourrait être perdu.

[ctx: @item:intable]
en: %1 Process | %1 Processes
fr[0]: %1 Processus
fr[1]: %1 processus
