plasma-systemmonitor - en to fr translation catalogue (31 entries)

[ctx: @option:check]
en: Confirm ending processes.
fr: Confirmer la fin des processus.

[ctx: @label:listbox]
en: By default show:
fr: Par défaut, afficher :

[ctx: @item:inlistbox]
en: Own Processes
fr: Processus personnels

[ctx: @item:inlistbox]
en: User Processes
fr: Processus de l'utilisateur

[ctx: @item:inlistbox]
en: System Processes
fr: Processus du système

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Processes
fr: Tous les processus

[ctx: @action]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: @action]
en: End Process
fr: Terminer un processus

[ctx: @action]
en: Display as List
fr: Afficher comme une liste

[ctx: @action]
en: Display as Tree
fr: Afficher comme une arborescence

[ctx: @action %1 is view type]
en: Show: %1
fr: Afficher : %1

[ctx: @item:inmenu]
en: Own Processes
fr: Processus personnels

[ctx: @item:inmenu]
en: User Processes
fr: Processus de l'utilisateur

[ctx: @item:inmenu]
en: System Processes
fr: Processus du système

[ctx: @item:inmenu]
en: All Processes
fr: Tous les processus

[ctx: @action]
en: Configure columns…
fr: Configurer les colonnes...

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
fr: Envoyer un signal

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
fr: Suspendre (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
fr: Continuer (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
fr: Raccrocher (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
fr: Interrompre (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
fr: Terminer (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
fr: Tuer (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
fr: Utilisateur 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
fr: Utilisateur 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: End Process | End %1 Processes
fr[0]: Terminer un processus
fr[1]: Terminer les %1 processus

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Columns…
fr: Configurer les colonnes...

[ctx: @title:window]
en: End Process | End %1 Processes
fr[0]: Terminer un processus
fr[1]: Terminer les %1 processus

[ctx: @action:button]
en: End Process | End Processes
fr[0]: Terminer un processus
fr[1]: Terminer des processus

en: Are you sure you want to end this process?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?
    Any unsaved work may be lost.
fr[0]: Voulez-vous vraiment terminer ce processus ? 
    Tout travail non enregistré pourrait être perdu.
fr[1]: Voulez-vous vraiment terminer ces %1 processus ? 
    Tout travail non enregistré pourrait être perdu.

[ctx: @item:intable %1 is process id, %2 is user name]
en: Process ID %1, owned by %2
fr: ID du processus %1, possédé par %2
