plasma-systemmonitor - en to it translation catalogue (31 entries)

[ctx: @option:check]
en: Confirm ending processes.
it: Conferma la conclusione dei processi.

[ctx: @label:listbox]
en: By default show:
it: Per impostazione predefinita mostra:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Own Processes
it: Processi propri

[ctx: @item:inlistbox]
en: User Processes
it: Processi utente

[ctx: @item:inlistbox]
en: System Processes
it: Processi di sistema

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Processes
it: Tutti i processi

[ctx: @action]
en: Search
it: Cerca

[ctx: @action]
en: End Process
it: Termina processo

[ctx: @action]
en: Display as List
it: Visualizza come elenco

[ctx: @action]
en: Display as Tree
it: Visualizza come albero

[ctx: @action %1 is view type]
en: Show: %1
it: Mostra: %1

[ctx: @item:inmenu]
en: Own Processes
it: Processi propri

[ctx: @item:inmenu]
en: User Processes
it: Processi utente

[ctx: @item:inmenu]
en: System Processes
it: Processi di sistema

[ctx: @item:inmenu]
en: All Processes
it: Tutti i processi

[ctx: @action]
en: Configure columns…
it: Configura colonne…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
it: Invia segnale

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
it: Sospendi (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
it: Continua (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
it: Riaggancia (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
it: Interrompi (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
it: Termina (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
it: Termina (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
it: Utente 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
it: Utente 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: End Process | End %1 Processes
it[0]: Termina processo
it[1]: Termina %1 processi

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Columns…
it: Configura colonne…

[ctx: @title:window]
en: End Process | End %1 Processes
it[0]: Termina processo
it[1]: Termina %1 processi

[ctx: @action:button]
en: End Process | End Processes
it[0]: Termina processo
it[1]: Termina processi

en: Are you sure you want to end this process?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?
    Any unsaved work may be lost.
it[0]: Sei sicuro di voler terminare questo processo?
    Il lavoro non salvato potrebbe essere perso.
it[1]: Sei sicuro di voler terminare questi %1 processi?
    Il lavoro non salvato potrebbe essere perso.

[ctx: @item:intable %1 is process id, %2 is user name]
en: Process ID %1, owned by %2
it: ID del processo %1, di %2
