plasma-systemmonitor - en to it translation catalogue (114 entries)

[ctx: @menu-action]
en: Add New Page…
it: Aggiungi una nuova pagina…

[ctx: @menu-action]
en: Import Page…
it: Importa pagina…

[ctx: @menu-action]
en: Export Current Page…
it: Esporta la pagina attuale...

[ctx: @menu-action]
en: Get New Pages…
it: Ottieni nuove pagine…

[ctx: @menu-action]
en: Quit
it: Esci

[ctx: @menu]
en: View
it: Visualizza

[ctx: @menu-action]
en: Expand Sidebar
it: Espandi la barra laterale

[ctx: @menu-action]
en: Collapse Sidebar
it: Contrai la barra laterale

[ctx: @menu]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @menu-action]
en: Edit or Remove pages…
it: Modifica o rimuovi le pagine...

[ctx: @menu]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: @menu-action]
en: Report Bug…
it: Segnala bug…

[ctx: @menu-action]
en: About System Monitor
it: Informazioni su Monitor di sistema

en: System Monitor
it: Monitor di sistema

en: An application for monitoring system resources
it: Un'applicazione per monitorare le risorse di sistema

en: © 2020 Plasma Development Team
it: © 2020 La squadra di sviluppo di Plasma

en: Development
it: Sviluppo

en: Design
it: Progettazione

en: Design and Quality Assurance
it: Progettazione e controllo di qualità

[ctx: @action]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: @action]
en: Edit or Remove pages…
it: Modifica o rimuovi le pagine...

[ctx: @action]
en: Export Current Page…
it: Esporta la pagina attuale...

[ctx: @action]
en: Import Page…
it: Importa pagina…

[ctx: @action:inmenu]
en: Get New Pages…
it: Ottieni nuove pagine…

[ctx: @action]
en: Expand Sidebar
it: Espandi la barra laterale

[ctx: @action]
en: Collapse Sidebar
it: Contrai la barra laterale

[ctx: @action]
en: Report Bug…
it: Segnala bug…

[ctx: @action]
en: About System Monitor
it: Informazioni su Monitor di sistema

[ctx: @action]
en: Add New Page…
it: Aggiungi nuova pagina…

[ctx: @window:title]
en: Add New Page
it: Aggiungi nuova pagina

[ctx: @window:title]
en: Edit Pages
it: Modifica pagine

[ctx: @title:window %1 is the name of the page that is being exported]
en: Export %1
it: Esporta %1

[ctx: Name filter in file dialog]
en: System Monitor page (*.page)
it: Pagina monitor di sistema (*.page)

[ctx: @title:window]
en: Import Page
it: Importa pagina

en: System Monitor has fallen back to software rendering because hardware acceleration is not available, and visual glitches may appear. Please check your graphics drivers.
it: Monitor di sistema ha ripiegato sul rendering software poiché l'accelerazione hardware non è disponibile e potrebbero essere visualizzati problemi visivi. Controlla i driver grafici.

[ctx: @action]
en: Add Section
it: Aggiungi sezione

[ctx: @action]
en: Add Separator
it: Aggiungi separatore

[ctx: @action]
en: Show Background
it: Mostra sfondo

[ctx: @action]
en: Remove Background Margins
it: Rimuovi margini dello sfondo

[ctx: @action]
en: Edit Page
it: Modifica pagina

[ctx: @action]
en: Save Changes
it: Salva le modifiche

[ctx: @action]
en: Discard Changes
it: Scarta le modifiche

[ctx: @action]
en: Configure Page…
it: Configura pagina…

[ctx: @action]
en: Add Row
it: Aggiungi riga

[ctx: @action]
en: Add Title
it: Aggiungi titolo

[ctx: @title:window %1 is page title]
en: Configure Page "%1"
it: Configura la pagina «%1»

[ctx: @action:button]
en: Save
it: Salva

[ctx: @action]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @action]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @title:window %1 is face name]
en: Configure %1
it: Configura %1

[ctx: @action]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @action]
en: Load Preset…
it: Carica preimpostazione…

[ctx: @action]
en: Get new presets…
it: Ottieni nuove preimpostazioni…

[ctx: @action]
en: Save Settings as Preset
it: Salva impostazioni come preimpostazione

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Saved settings as preset %1.
it: Salva impostazioni come preimpostazione %1.

[ctx: @action]
en: Add Chart as Desktop Widget
it: Aggiungi grafico come oggetto del desktop

[ctx: @action]
en: Get new display styles…
it: Ottieni nuovi stili di visualizzazione…

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Loaded preset %1.
it: Preimpostazione %1 caricata.

[ctx: @label:textbox]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @option:check]
en: Show Title
it: Mostra titolo

[ctx: @label:textbox]
en: Display Style
it: Stile di visualizzazione

[ctx: @label]
en: Minimum time between updates:
it: Tempo minimo tra gli aggiornamenti:

en: No Limit
it: Nessun limite

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
it: 1 secondo

en: %1 seconds
it: %1 secondi

[ctx: @info:placeholder]
en: No Chart
it: Nessun grafico

[ctx: @title:window]
en: Load Preset
it: Carica preimpostazione

[ctx: @action:button]
en: Load
it: Carica

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @title]
en: Replace Missing Sensors
it: Sostituisci i sensori mancanti

[ctx: @action]
en: Move
it: Sposta

en: This page is missing some sensors and will not display correctly.
it: In questa pagina mancano alcuni sensori e non sarà visualizzata correttamente.

[ctx: @action:button]
en: Fix…
it: Correggi…

[ctx: @action:button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @info:placeholder]
en: New Page
it: Nuova pagina

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @info:status]
en: Name cannot be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

[ctx: @label:textbox]
en: Icon:
it: Icona:

[ctx: @label:listbox]
en: Page Margins:
it: Margini della pagina:

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @item:inlistbox]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Large
it: Grande

[ctx: @label:listbox]
en: Use Actions From:
it: Usa azioni da:

[ctx: @label:listbox]
en: Load this page:
it: Carica questa pagina:

[ctx: @item:inlistbox]
en: When needed
it: Se necessario

[ctx: @item:inlistbox]
en: During application startup
it: Durante l'avvio dell'applicazione

en: New Title
it: Nuovo titolo

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Page
it: Mostra pagina

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Page
it: Nascondi pagina

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not reset the page
it: Non ripristinare la pagina

[ctx: @item:intable]
en: The page will be reset to its default state
it: La pagina sarà ripristinata al suo stato predefinito

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset the page to its default state
it: Ripristina la pagina allo stato predefinito

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not remove this page
it: Non rimuovere questa pagina

[ctx: @item:intable]
en: The page will be removed
it: La pagina sarà rimossa

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this page
it: Rimuovi questa pagina

[ctx: @label:listbox]
en: Start with:
it: Inizia con:

en: Last Visited Page
it: Ultima pagina visitata

[ctx: @action]
en: Add Column
it: Aggiungi colonna

[ctx: @action]
en: Height
it: Altezza

[ctx: @action:inmenu]
en: Balanced
it: Bilanciato

[ctx: @info:tooltip]
en: Try and use the same height across different rows.
it: Prova a utilizzare la stessa altezza su righe diverse.

[ctx: @action:inmenu]
en: Minimum
it: Minima

[ctx: @info:tooltop]
en: Use the minimum amount of height needed to display contents correctly.
it: Usa l'altezza minima necessaria per visualizzare correttamente i contenuti.

[ctx: @action:inmenu]
en: Maximum
it: Massima

[ctx: @info:tooltip]
en: Try to use as much height as possible.
it: Cerca di usare più altezza possibile.

[ctx: @window:title]
en: Configure Columns
it: Configura colonne

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hidden
it: Nascosta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only
it: Solo testo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart
it: Grafico a linee

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only (Scaled to 100%)
it: Solo testo (scalato al 100%)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart (Scaled to 100%)
it: Grafico a linee (scalato al 100%)

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
it: Non chiedere più

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window…
it: Termina una finestra…

[ctx: @action:inmenu %1 is application name]
en: Launch %1
it: Avvia %1
