plasma-systemmonitor - en to ja translation catalogue (22 entries)

[ctx: @action]
en: End Process
ja: プロセスを終了

[ctx: @action]
en: Display as List
ja: リストとして表示

[ctx: @action]
en: Display as Tree
ja: ツリーとして表示

[ctx: @action %1 is view type]
en: Show: %1
ja: 表示する種類: %1

[ctx: @item:inmenu]
en: Own Processes
ja: 所有プロセス

[ctx: @item:inmenu]
en: User Processes
ja: ユーザプロセス

[ctx: @item:inmenu]
en: System Processes
ja: システムプロセス

[ctx: @item:inmenu]
en: All Processes
ja: すべてのプロセス

[ctx: @action]
en: Configure columns…
ja: カラムの設定…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
ja: シグナルを送る

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
ja: 一時停止 (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
ja: 再開 (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
ja: ハングアップ (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
ja: 割り込み (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
ja: 終了 (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
ja: 強制終了 (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
ja: ユーザ 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
ja: ユーザ 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: End Process | End %1 Processes
ja[0]: %1 個のプロセスを終了

[ctx: @title:window]
en: End Process | End %1 Processes
ja[0]: %1 個のプロセスを終了

en: Are you sure you want to end this process?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?
    Any unsaved work may be lost.
ja[0]: 本当にこれら %1 個のプロセスを終了しますか？
    保存されていない作業は失われます。

[ctx: @item:intable %1 is process id, %2 is user name]
en: Process ID %1, owned by %2
ja: プロセス ID %1, 実行ユーザ %2
