plasma-systemmonitor - en to nl translation catalogue (30 entries)

[ctx: @option:check]
en: Confirm ending processes.
nl: Beëindigen van processen bevestigen.

[ctx: @label:listbox]
en: By default show:
nl: Standaard tonen:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Own Processes
nl: Eigen processen

[ctx: @item:inlistbox]
en: User Processes
nl: Gebruikersprocessen

[ctx: @item:inlistbox]
en: System Processes
nl: Systeemprocessen

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Processes
nl: Alle processen

[ctx: @action]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: @action]
en: End Process
nl: Proces beëindigen

[ctx: @action]
en: Display as List
nl: Als lijst weergeven

[ctx: @action]
en: Display as Tree
nl: Als boomstructuur weergeven

[ctx: @action %1 is view type]
en: Show: %1
nl: Tonen: %1

[ctx: @item:inmenu]
en: Own Processes
nl: Eigen processen

[ctx: @item:inmenu]
en: User Processes
nl: Gebruikersprocessen

[ctx: @item:inmenu]
en: System Processes
nl: Systeemprocessen

[ctx: @item:inmenu]
en: All Processes
nl: Alle processen

[ctx: @action]
en: Configure columns…
nl: Kolommen configureren…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
nl: Signaal sturen

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
nl: Onderbreken (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
nl: Doorgaan (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
nl: Ophangen (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
nl: Beëindigen (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
nl: Geforceerd beëindigen (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
nl: Gebruiker 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
nl: Gebruiker 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: End Process | End %1 Processes
nl[0]: Proces beëindigen
nl[1]: %1 processen beëindigen

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Columns…
nl: Kolommen configureren…

[ctx: @title:window]
en: End Process | End %1 Processes
nl[0]: Proces beëindigen
nl[1]: %1 processen beëindigen

[ctx: @action:button]
en: End Process | End Processes
nl[0]: Proces beëindigen
nl[1]: Processen beëindigen

en: Are you sure you want to end this process?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?
    Any unsaved work may be lost.
nl[0]: Wilt u dit proces beëindigen?
    Alle niet opgeslagen werk gaat verloren.
nl[1]: Wilt u deze %1 processen beëindigen?
    Alle niet opgeslagen werk gaat verloren.

[ctx: @item:intable %1 is process id, %2 is user name]
en: Process ID %1, owned by %2
nl: Proces-ID %1, eigenaar is %2
