plasma-systemmonitor - en to nn translation catalogue (31 entries)

[ctx: @option:check]
en: Confirm ending processes.
nn: Stadfest avslutting av prosessar.

[ctx: @label:listbox]
en: By default show:
nn: Vis som standard:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Own Processes
nn: Eigne prosessar

[ctx: @item:inlistbox]
en: User Processes
nn: Brukar­prosessar

[ctx: @item:inlistbox]
en: System Processes
nn: System­prosessar

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Processes
nn: Alle prosessar

[ctx: @action]
en: Search
nn: Søk

[ctx: @action]
en: End Process
nn: Avslutt prosessen

[ctx: @action]
en: Display as List
nn: Vis som liste

[ctx: @action]
en: Display as Tree
nn: Vis som tre

[ctx: @action %1 is view type]
en: Show: %1
nn: Vis: %1

[ctx: @item:inmenu]
en: Own Processes
nn: Eigne prosessar

[ctx: @item:inmenu]
en: User Processes
nn: Brukar­prosessar

[ctx: @item:inmenu]
en: System Processes
nn: System­prosessar

[ctx: @item:inmenu]
en: All Processes
nn: Alle prosessar

[ctx: @action]
en: Configure columns…
nn: Set opp kolonnar …

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
nn: Send signal

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
nn: Set på pause (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
nn: Hald fram (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
nn: Legg på (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
nn: Avbryt (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
nn: Avslutt (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
nn: Tvangs­avslutt (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
nn: Brukar 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
nn: Brukar 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: End Process | End %1 Processes
nn[0]: Avslutt prosessen
nn[1]: Avslutt dei %1 prosessane

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Columns…
nn: Set opp kolonnar …

[ctx: @title:window]
en: End Process | End %1 Processes
nn[0]: Avslutt prosessen
nn[1]: Avslutt dei %1 prosessane

[ctx: @action:button]
en: End Process | End Processes
nn[0]: Avslutt prosessen
nn[1]: Avslutt prosessane

en: Are you sure you want to end this process?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?
    Any unsaved work may be lost.
nn[0]: Er du sikker på at du vil avslutta prosessen?
    Arbeid som ikkje er lagra, kan gå tapt.
nn[1]: Er du sikker på at du vil avslutta desse %1 prosessane?
    Arbeid som ikkje er lagra, kan gå tapt.

[ctx: @item:intable %1 is process id, %2 is user name]
en: Process ID %1, owned by %2
nn: Prosess-ID %1, eigd av %2
